REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Między nami sąsiadami

  4 września 2006

Mieszkam w bloku, a sąsiedzi piętro niżej ciągle słuchają muzyki tak głośno, że nie mogę wytrzymać we własnym mieszkaniu. Czasami zaczynają wcześnie rano np. o 7, a kończą w środku nocy? Interwencje niestety nie skutkują. Co mogę zrobić? Co mam zrobić w przypadku, gdy gołębie sąsiada siadają na dach mojego domu i zanieczyszczają dachówkę oraz parapety?

REKLAMA


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
Dobry sąsiad to skarb, jednak niestety czasem trafi się taki, który swoim zachowaniem czyni sąsiedztwo uciążliwym, a nawet nie do zniesienia. Zawsze naj-lepszym rozwiązaniem byłoby dogadanie się z są-siadem, jednak jeżeli jest to niemożliwe, to nie jes-teśmy bezradni. Każdy ma prawo do niezakłóconego korzystania z własnego mieszkania, w ramach przy-jętych reguł współżycia społecznego.

Podstawą prawną jest art. 144 kodeksu cywil-nego, który służy zwalczaniu tzw. immisji (chodzi o działania i zaniechania, które naruszają prawa sąsia-dów). Immisjami w prawie nazywa się takie korzys-tanie z własnej nieruchomości (grunt, mieszkanie), którego skutki występują na nieruchomości sąsiada. Tak więc nigdy nie będzie immisją np. wejście bez zgody na grunt sąsiada.

Zgodnie z art. 144 k.c. właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynika-jącą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejs-cowych.

Immisje dzieli się na bezpośrednie i pośrednie. Immisje bezpośrednie polegają na bezpośrednim skierowaniu na grunt sąsiedni jakichś substancji np. takim usta-wieniu rynny, by woda spływała już na nieruchomość sąsiednią. Immisje bez-pośrednie są co do zasady zakazane. Natomiast immisje pośrednie polegają na pośrednim oddziaływaniu na grunt sąsiedni - może to być np. wytwarzanie hałasu, przykrych zapachów, zanieczyszczeń powietrza, gazów, pyłów, dymów. Immisje pośrednie o ile nie przekraczają przeciętnej miary, są dozwolone.

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to, kiedy immisje przekraczają prze-ciętną miarę i są zakazane, a kiedy jeszcze mieszczą się w ramach przyjętych stosunków miejscowych i należy je znosić.

W przytoczonym przypadku gołębi, kwestią wątpliwą jest czy gołębie można uznać za immisje, ale być może sąd by tak postąpił. Ważną kwestią jest to, jak dużo gołębi posiada sąsiad (im więcej tym lepsza sytuacja w procesie), gdzie pan mieszka (jeżeli w mieście to są spore szanse), a także jak bardzo uciążliwe są gołębie (im bardziej tym większe są szanse). W przypadku uciążliwej muzyki sprawa jest prostsza, bo jest to na pewno uciążliwe i przez sądy traktowane jako niedozwolona immisja.

Każdy kto czuje, że sąsiad swoim zachowaniem utrudnia mu życie może na podstawie art. 144 k.c. wystąpić do sądu i domagać się, by nakazał uciążliwemu sąsiadowi zmianę zachowania. Jeżeli w efekcie uciążliwego zachowania sąsiada ponieśliśmy jakąś szkodę, to możemy też dochodzić odpowiedniego odszkodo-wania.

Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA