REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Znacząco wzrosły koszty budowy metra na Bemowie. Oddalają się też terminy

  23 października 2023

alt='Znacząco wzrosły koszty budowy metra na Bemowie. Oddalają się też terminy'
źródło: Metro Warszawskie

Warszawskie Metro podpisało aneks do umowy z wykonawcą drugiej linii metra na Bemowie. Znacząco wzrosła cena, wydłuża się też termin oddania inwestycji.

REKLAMA

Choć budowa ruszyła kilka miesięcy temu, a od dawna wiadomo było, że koszty wzrosną znacznie, to dopiero teraz podpisano aneks do umowy z wykonawcą. - Wynika on z niemożliwych do przewidzenia okoliczności. W trakcie realizacji umowy doszło do przedłużenia procedur administracyjnych przy wydawaniu pozwolenia na budowę, co uniemożliwiło wykonawcy rozpoczęcie prac. Co się dzieje na budowie metra na Bemowie? Sprawdzamy postępy prac Co się dzieje na budowie metra na Bemowie? Sprawdzamy postępy prac
Na placu budowy ostatniego odcinka drugiej linii metra na Bemowie trwają prace przygotowawcze przed drążeniem tuneli. Kiedy tarcze rozpoczną swoje prace a budowniczy zejdą pod ziemię?
Doszło też do pandemii koronawirusa i wybuchu wojny na Ukrainie, co skutkowało nadzwyczajnym wzrostem cen materiałów - informuje rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Koszt dokończenia budowy metra wzrósł o 50%

Budowa drugiej linii metra będzie droższa aż o 650 mln złotych. Wartość kontraktu podniesiono z 1,3 mld zł do 1,95 mld netto, a termin zakończenia inwestycji przesunięto z końca kwietnia 2024 roku na 11 października 2025 r. Rozpoczęty w 2018 roku kontrakt jest prowadzony w trybie "zaprojektuj i buduj". 4-kilometrowy odcinek drugiej linii warszawskiego metra obejmuje trzy stacje: Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Obecnie prowadzone są prace konstrukcyjne na wszystkich trzech stacjach jednocześnie i trwa budowa hal elektrowozowni na stacji techniczno-postojowej Karolin.

Kup bilet

Jak podwyżka wpłynie na inne inwestycje miejskie?

Zapytaliśmy o to warszawski ratusz. Wszak wzrost kosztów dokończenia budowy metra na Bemowie aż o 650 mln zł, to jest mniej więcej tyle, co np. wybudowanie ośmiu miejskich pływalni, których w mieście tak bardzo brakuje. Okazuje się, że władze Warszawy nie traktują tego jak... podwyżki.

- Aneks nie wprowadza podwyżki kosztów, tylko potwierdza fakt, że te koszty faktycznie wzrosły z powodu inflacji, drożyzny oraz wojny na Ukrainie, która wpłynęła m.in. na przerwanie łańcuchów dostaw materiałów budowlanych i konieczność sprowadzania ich w innych cenach. Wartość aneksu wprost wynika z inflacji i jest potwierdzona niezależnymi opiniami biegłych - tłumaczy rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth.

Przedstawicielka magistratu dodaje, że miasto działa zgodnie z zaleceniami Prokuratorii Generalnej w zakresie waloryzacji kontraktów z uwagi na wskazane wyżej okoliczności i dotyczy to - niestety - nie tylko budowy metra, ale i pozostałych trwających inwestycji. Jak się dowiedzieliśmy, pieniądze są zabezpieczone w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej miasta, ponieważ urzędnicy od dawna wiedzieli, ze taki aneks zostanie podpisany, choć negocjacje z samym wykonawcą metra trwały bardzo długo. Miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie budowy metra ze środków europejskich.

REKLAMA

Kosztowne błędy warszawskich urzędników

Choć umowę na budowę ostatniego odcinka linii M2 od Powstańców Śląskich na Karolin podpisano jeszcze w 2018 roku, to jednak prace ruszyły dopiero niedawno. Zgodnie z obowiązującym wówczas harmonogramem budowa trzech ostatnich stacji powinna zakończyć się w kwietniu 2024 roku. Gdyby dotrzymano terminów, budżet miasta nie poniósłby tak znaczących strat. Pod koniec 2020 roku wpłynęły wnioski o wydanie pozwolenia na budowę drugiej linii metra oraz przeprowadzenie ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Jednak wnioski te nie były kompletne, wobec czego trzeba było je uzupełnić. Dodatkowo uwagi do dokumentacji złożonej przez warszawski ratusz miały też sanepid, Wody Polskie i - co najistotniejsze - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Poprawione dokumenty trafiły do RDOŚ dopiero w lutym... 2022 roku. Błędy urzędników w dobie szalejącej inflacji przyniosło miastu wielomilionowe straty.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA