Lubomirscy odzyskają pałac w Jabłonnie? To źle?
31 stycznia 2013
Czy pałac w Jabłonnie, podobnie jak pałac w Śmiłowicach w województwie małopolskim, dzięki prywatnemu inwestorowi stanie się jednym z najpiękniejszych obiektów w Polsce? A może przekazanie majątku w ręce prywatne będzie niekorzystne dla naszej gminy?
Pałac został odbudowany po II wojnie światowej przy wielkim udziale Skarbu Państwa.
Dziś znajduje się tam siedziba Polskiej Akademii Nauk, niedługo zaś zabytek może być przejęty przez rodzinę Lubomirskich.
Jak to się stało? Została zaskarżona decyzja wojewody mazowieckiego odmawiająca zwrotu pałacu w Jabłonnie, a rodzina Lubomirskich, sukcesorzy Potockich (hrabia Maurycy Potocki był ostatnim prawowitym właścicielem dóbr jabłonowskich) wciąż mają realną szansę na odzyskanie nieruchomości.
Trzeba jednak pamiętać, że pałac został zrujnowany w czasie II wojny światowej, a jego odbudowa pochłonęła ogromne pieniądze. Dlatego Skarb Państwa, w przypadku dojścia do zwrotu pałacu, może mieć roszczenie wobec Lubomirskich o zwrot poniesionych nakładów. W takiej sytuacji może dojść do ugody pomiędzy stronami i często takie obiekty pozostają w rękach Skarbu Państwa w zamian za odszkodowanie.
Ośrodek kulturalny
To właśnie w pałacu w Jabłonnie co roku odbywają się Festiwale Nauki oraz imprezy kulturalne, a w parku pałacowym imprezy plenerowe, koncerty i zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody z cyklu Ligi Mazowsza. Obiekt jest również domem zjazdów Polskiej Akademii Nauk. Odbywają się w nim ponadto wernisaże i koncerty muzyki poważnej oraz Galeria Sztuki Współczesnej "Oranżeria", której patronuje Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Spacery po otwartym dla wszystkich mieszkańców gminy i gości zabytkowym parku krajobrazowym dostarczają wielu emocji i wrażeń. To jedno z najpiękniejszych miejsc w powiecie legionowskim.
A może szansa?
1 grudnia spadkobierca właścicieli Jabłonny, Herakliusz Lubomirski, w miejscowym kościele odsłonił tablicę pamiątkową, poświęconą hrabiemu Potockiemu.
Czy przekazanie majątku w ręce prywatne mogłoby być niekorzystne dla całej społeczności gminy? A może dzięki prywatnemu inwestorowi pałac w Jabłonnie wraz z kompleksem parkowym ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce? Podobnie jak pałac w Śmiłowicach, który dzięki dokapitalizowaniu jest obecnie jednym z najpiękniejszych takich obiektów w naszym kraju, pełniąc dziś funkcję hotelu i centrum konferencyjnego.
Jedno jest pewne, rezydencja pałacowo-parkowa w Jabłonnie prymasa Michała Poniatowskiego, wzniesiona przez Dominika Merliniego w XVIII wieku, jest dziś wizytówką miejsca, w którym mieszkamy.
Czego jej brakuje? Dużego wsparcia finansowego oraz odpowiedniej promocji, a wówczas barokowo-klasycystyczna architektura obiektu, charakteryzująca najpiękniejsze pałace w Polsce, wraz z zespołem parkowym będzie prawdziwą perłą architektoniczną i historyczną tej części Mazowsza.
Namawiam Państwa do odwiedzin pałacu i "Pałacowych Spotkań z Muzyką", które w każdą trzecią niedzielę miesiąca (o godz. 13) dostarczają wielu artystycznych i duchowych przeżyć.
Mariusz Grzybek
Autor jest radnym gminy Jabłonna z Chotomowa, byłym wiceprzewodniczącym rady