Zabytkowa trawa nie sprzyja dzieciom
26 marca 2010
Mogłoby się wydawać, że park jest idealnym miejscem na plac zabaw. Jednak nie wszędzie. Mieszkaniec Jabłonny pyta, czy nie można w ten sposób zagospodarować zielonego terenu wokół jabłonowskiego pałacu należącego do Państwowej Akademii Nauk.
Niestety, zagospodarowanie terenu nie będzie łatwe, ani rychłe. - Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków jako zespół pałacowo-parkowy. Park ma określoną architekturę, są alejki dla spacerowiczów i ławki. To wszystko, co możemy na razie zaproponować. Na skwer, czy plac zabaw nie ma szans - mówi Magdalena Grze-lecka, dyrektor obiektu. Tłumaczy, że park, podobnie jak pałac jest wpisany do re-jestru zabytków, więc na wszelkie działania musi wyrazić zgodę konserwator zabyt-ków. Na plac zabaw zgody nie będzie, bo za bardzo ingerowałoby to w charakter parku. - Park jest natomiast otwarty dla mieszkańców i uczniów. Znajduje się tu między innymi miejsce edukacji ekologicznej, gdzie można zorganizować lekcję przyrody - zachwala dyrektorka. - Z tego miejsca rozpoczyna się ścieżka wiodąca wzdłuż pomników przyrody. Można je odszukać na umieszczonej w parku tablicy informacyjnej lub na mapkach rozdawanych w pałacu - dodaje.
Dyrekcja ma inną wizję zagospodarowania terenu w parku niż pan Marcin. - W parku mógłby powstać kort tenisowy, być może nawet kilka. Realizacja tego po-mysłu będzie zależała od zgody konserwatora i pozyskania pieniędzy, nie jest to kwestia bliskiej przyszłości - mówi Magdalena Grzelecka. 47 ha parku długo pozos-tanie zatem głównie trawnikiem.
bk