REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Sterty drewna do kupienia od Lasów Miejskich. To wciąż tylko gospodarka leśna czy już zarobkowa?

  14 kwietnia 2021

alt='Sterty drewna do kupienia od Lasów Miejskich. To wciąż tylko gospodarka leśna czy już zarobkowa?'

- Czy Lasy Miejskie zamiast prowadzenia gospodarki leśnej, w dobie pandemii zajęły się prowadzeniem gospodarki zarobkowej? - dopytuje mieszkaniec Choszczówki, który przysłał nam zdjęcia drewna przygotowanego do sprzedaży.

REKLAMA

- Podczas biegania zauważyłem pokaźną stertę drewna z przyczepioną kartką z numerem telefonu, pod którym można je kupić. Do tej pory warszawscy leśnicy przekonywali nas, że nie prowadzą zarobkowej gospodarki leśnej, tylko pielęgnacyjną. Jednak o ich intencjach nie jestem do końca przekonany, widząc informację, że drewno z wyrębu jest do sprzedaży. Czy jednostka, która powinna zajmować się ochroną przyrody, czasami nie działa na jej szkodę, upatrując w tym swoich zysków? W tym roku jest wyjątkowo dużo wycinek. Może władze stolicy w czasie epidemii kazały ratować rozsypujący się budżet miasta? - dopytuje mieszkaniec Choszczówki.

"Nie robimy z tego żadnej tajemnicy"

- Drewno pozyskiwane przez Lasy Miejskie trafia do sprzedaży detalicznej i nie robimy z tego żadnej tajemnicy. Wpływy ze sprzedaży drewna zasilają budżet miasta. Cennik i zasady sprzedaży drewna są opublikowane na naszej stronie internetowej. Nie nazwałabym tego działalnością zarobkową, ponieważ wpływy ze sprzedaży ledwo pokrywają koszty pozyskania tego drewna. I warto też zaznaczyć, że my nie wycinamy drzew z myślą o ich sprzedaży. Sprzedajemy niejako "przy okazji". Realizujemy zapisy planu urządzenia dla danego lasu, które z kolei są sporządzane na podstawie inwentaryzacji, by ustalić, w którym miejscu jest jakiś problem. I np. w Choszczówce są to lasy w zasobach powojennych, często w składzie niewłaściwym, niezgodnym z siedliskami. Mamy też sporo połaci drzew zamierających z powodu jemioły lub kornika. Te też trzeba usunąć - wyjaśnia Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.

Wstąp do księgarni

Lasy Miejskie na minusie

Lasy Miejskie wycinają drzewa na terenie całej Warszawy. Drewno trafia do sprzedaży. Jest to praktyka przyjęta przez leśników w całym kraju. - Pozostawienie ściętego materiału w lesie stwarzałoby bardzo duże zagrożenie pożarowe i byłoby niegospodarne, bo marnowałby się surowiec naturalny. Jeżeli chodzi o wpływy, to w ubiegłym roku uzyskaliśmy ze sprzedaży 650 tys. zł przychodu. Nie dochodu. A np. koszt sprzątania terenów leśnych w Warszawie to 750 tys., więc - jak widać - sprzedaż drewna nie pokrywa w pełni naszej działalności. Poza tym przychody ze sprzedaży drewna trafiają do budżetu miasta i nie mają wpływu na nasz budżet, na nasze wyższe pensje czy premie - zaznacza wicedyrektor Gackowska, która dodała, że na terenach "powojennych" znajduje się średnio 350 drzew na każdym hektarze i to z takich terenów wycina się kilka procent drzew, które rosną zbyt gęsto, są niewłaściwie gatunkowo posadzone, lub zwyczajnie drzewa są chore lub martwe. - Jeżeli sadzimy las, to w ilości 6 do 10 tysięcy sztuk sadzonek na hektarze, jednak mamy świadomość, że do wieku "rębnego" dożywa 200-300 sztuk na hektarze. To są olbrzymie koszty, ale nie ma innego sposobu - wyjaśnia Andżelika Gackowska.

(DB)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# flora

14.04.2021 15:13

Przez setki, tysięcy lat lasy "oczyszczały" się same. Bez ingerencji człowieka.
Co zmieniło się teraz, ze trzeba ciąć na potęgę? I to głownie w PL?

# katol

14.04.2021 15:38

ale 'sensacja' :)

# Drewniak

14.04.2021 19:35

Czyli nierozgarnięty mieszkaniec Chomiczówki zadający cytowane na wstępie pytanie uważa, że Lasy Miejskie powinny to drewno rozdawać za darmo? Ale jak on sobie wyobraża sprawiedliwe rozdzielanie tego towaru? Może proponuje przydzielić każdemu mieszkańcowi Warszawy po jednym klocu drewna? Ale przecież te kloce mają bardzo zróżnicowaną objętość. I po co kloc drewna mieszkańcowi bloku zasilanego w ciepło z miejskiej sieci cieplnej? Gdzie miałby go spalić?

REKLAMA

# Drewniak

14.04.2021 19:58

#flora napisał(a) 14.04.2021 15:13
Przez setki, tysięcy lat lasy "oczyszczały" się same. Bez ingerencji człowieka.
Co zmieniło się teraz, ze trzeba ciąć na potęgę? I to głownie w PL?
Ano to się zmieniło, droga Pani, że gdyby w takim miejskim lesie nie prowadzić planowej gospodarki leśnej to po kilkudziesięciu latach nie dałoby się do niego wejść, a podczas wichury czy burzy łamiące drzewa zabijałyby i raniły ludzi. Zaś lasy miejskie są pielęgnowane i eksploatowane w sposób pozwalający na udostępnienie ich w bezpieczny sposób ludności. Jeżeli chcemy zobaczyć jak wygląda las całkowicie pozbawiony pielęgnacji, powinniśmy wybrać się do Białowieskiego Parku Narodowego i tam obejrzeć las pierwotny niemal pozbawiony ingerencji człowieka. Powalone pnie, wykroty i plątanina gałęzi - jak wejść do takiego lasu, który w rzeczywistości nigdy nie oczyszcza się sam?
Skąd to przeświadczenie, że teraz "tnie się lasy na potęgę"? Przecież tysiąc lat temu tereny Polski, w tym Mazowsza porastały niemal nieprzebyte puszcze. Obecnie lesistość Polski wynosi około 30 % i stopniowo się zwiększa. To chyba jednak w minionych wiekach wycinano na potęgę, a teraz lasy się sadzi, skoro jest ich więcej.
Skąd to przekonanie, że głównie w Polsce (PL to skrót od Polski Ludowej?) wycina się lasy, skoro lesistość kraju się zwiększa? W innych krajach żadnych drzew się nie wycina? To czym siedem miliardów ludzi podciera tyłki, skoro papier toaletowy na całym świecie wyrabia się z drewna? Ludzkość cały ten papier produkuje z drewna wyciętego w polskich lasach?
Naiwny, "bambinistyczny" komentarz pani flory świadczy o niskiej świadomości części społeczeństwa co do sposobu funkcjonowania środowiska przyrodniczego. A przedstawiona przeze nie powyżej wiedza powinna być znana każdemu człowiekowi niebędącemu analfabetą. Ja pamiętam, że wiedzę w powyższym zakresie posiadłem głównie na lekcjach przyrody w szkole PODSTAWOWEJ. No ale ja chodziłem do szkoły w latach siedemdziesiątych - czy zatem obecnie w szkole tę część kształcenia pominięto?

# mmmieszkaniec

15.04.2021 10:58

Przykładowa pielęgnacja lasu jest w lesie przy ul. Majolikowej. Jakiś czas temu było dolesianie, czyli całkowite zaoranie ściółki i posadzenie małych sadzonek. Po ok. trzech latach suche badyle wystają z zaoranych rowów ziemnych. Symboliczna ilość drzewek przetrwała. Co innego wycinka suchych, niebezpiecznych drzew, których jest tam pełno. Jest to wynikiem obniżenia się poziomu wód gruntowych z różnych przyczyn. Wracając do lat 70-tych, pamiętam z dzieciństwa lasy mazurskie. Wycinki były rzadko spotykane. Obecnie nie można poznać tamtejszej okolicy bo krajobraz się tak zmienił. Wszędzie znikają lasy...do gołej ziemi, a nie pielęgnacyjnie.

# też biegacz

15.04.2021 22:42

...Mamy też sporo połaci drzew zamierających z powodu jemioły lub kornika. Te też trzeba usunąć."
Jemioły na sosnach, a są one dominującym drewnem na leżących tam stertach, to pewnie u wiceprezydent w ogródku. Nie ośmieszałaby się lepiej, skoro - jak widać - nawet tam nie była.
Panie #Drewniak: skąd ta wiedza, że tekst napisał "nierozgarnięty mieszkaniec Chomiczówki" (n.b. tam jest Choszczówka) i skąd wiadomo, że zamierza on rozdawać drewno? Fantazja, czy "cztery razy podchodził do lądowania?"
To w Puszczy Białowieskiej jest las całkowicie pozbawiony pielęgnacji, a co z walką z kornikiem?
Idź Pan na miejsce i obejrzyj jak wygląda tutaj ta pielęgnacja, a to nie jest puszcza i nie Natura 2000. Owszem zwożone są i przyzwoicie oraz bardzo sprawnie układane ścięte drzewa, ale ile ich wala się porozrzucanych po całym lesie. Jaka masa ściętych konarów, gałęzi i młodych drzewek pozostała na obszarach po ścince. Pan to nazywa pielęgnacją? To wszystko po wyschnięciu będzie stanowiło idealną "podpałkę" w razie nieostrożnego zaprószenia ognia.
I nie chwal się Pan tą podstawówką z PRL-u, gdzie uczono jaka to planowa gospodarka socjalistyczna, w odróżnieniu od rabunkowej, kapitalistycznej. Chyba w Lasach mają kogoś chociażby po Technikum Leśnym?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA