REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

Leśnicy na wojnie z brzozami. Dlaczego są masowo wycinane?

  27 stycznia 2023

alt='Leśnicy na wojnie z brzozami. Dlaczego są masowo wycinane?'
źródło: Pixabay

Nadleśnictwo Celestynów wypowiedziało wojnę brzozom, które opanowały las w warszawskiej Radości. Okoliczni mieszkańcy są zaniepokojeni wycinką, ale leśnicy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. Wycinka ma paradoksalnie sprawić, że las będzie zdrowszy i trwalszy.

REKLAMA

- W radościańskim lesie, pomiędzy Wodociągiem Radość a Traktem Napoleońskim coś się dzieje (wycinka, koparka, budowa?). Taką informację otrzymałem dzisiaj od zaniepokojonej mieszkanki - przekazał Piotr Grzegorczyk, radny dzielnicy Wawer.

Wycinka w Radości

Radny poprosił o wyjaśnienia Nadleśnictwo Celestynów, któremu podlega las w Radości. Kiedy zbudują skwer na dwóch brzegach kanału? Kiedy zbudują skwer na dwóch brzegach kanału?
Dzięki budżetowi obywatelskiemu na 2022 rok po obu stronach Kanału Wawerskiego powstaną nowe miejsca aktywności fizycznej i relaksu. Ponieważ żadnych prac jeszcze nie zauważyliśmy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się z tą inwestycją.
Leśnicy informują, że brzozy rosnące w tej okolicy są w złym stanie zdrowotnym i konieczna jest tzw. przebudowa lasu, czyli zmiana składu gatunkowego.

- W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat kilkakrotnie wykonywano na tej powierzchni cięcia sanitarne mające na celu usunięcie zamierających brzóz stwarzających zagrożenie dla osób korzystających z lasu. Prowadzono jednocześnie zabiegi pielęgnacyjne stopniowo odsłaniające płaty naturalnie odnawiających się dębów, w celu stworzenia im optymalnych warunków wzrostu - przekazało nadleśnictwo.

W grudniu rozpoczęto przebudowę lasu. Działania polegały na ścięciu brzóz, odsłonięciu tzw. podrostu dębowego i wyznaczeniu grupy sosen, która zostanie na tym terenie do naturalnej śmierci. W miejscu wyciętych drzew wiosną zasadzone zostaną młode sosny oraz brzozy, jawory i lipy. Pierwotnie brzoza zajmowała aż 90% powierzchni, a 10% porastały sosny i pozostałe gatunki. Po zakończeniu prac odnowieniowych skład lasu zmieni się i będzie dopasowany do siedliska: 70% terenu zajmie sosna, 20% - dęby, a 10% - jawory i inne gatunki liściaste. Przeprowadzone działania pozwolą na bezpieczne korzystanie z lasu oraz zachowanie jego trwałości.

Wstąp do księgarni

Zakaz wstępu do lasu?

- Postawione w tamtej okolicy znaki zakazu wstępu odnoszą się do terenu budowy drogi leśnej prowadzącej z Wodociągu Radość w kierunku Czarnego Stawu. Droga ta będzie służyć do celów rekreacyjnych, a przede wszystkim do ochrony przeciwpożarowej. Lasy wawerskie ze względu na swoje intensywne użytkowanie rekreacyjne są bardzo podatne na zagrożenia ze strony ognia. Zadaniem leśników jest stworzenie niezbędnych dojazdów o odpowiednich parametrach, które wynikają m.in. z instrukcji ochrony przeciwpożarowej lasu. Nawierzchnia drogi będzie wykonana z materiału, który w pełni może służyć rekreacji biegowej lub rowerowej - przekazali leśnicy.

- Podobno docelowo mają powstać w tym miejscu jakieś urządzenia rekreacji (ławki, zadaszenie itp.) z myślą o spacerowiczach - dodaje radny Grzegorczyk. - Mogę się tylko cieszyć, że teren ten nie jest własnością Warszawy, ponieważ groziłoby to powstaniem w tym miejscu Parku Aktywności Rodzinnej... - dodaje ironicznie.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Juzwa

27.01.2023 19:56

Kasa się musi zgadzać. Ja nie widzę, żeby stan zadrzewienia po ich zabiegach w ostatnich dekadach się poprawił.

# old_boy

27.01.2023 21:45

bo właśnie dekady muszą upłynąc , żeby wyróśł las. Więc ludzim trudno zauważyc zmiany

# Papierzaki

28.01.2023 00:34

#Juzwa napisał(a) 27.01.2023 19:56
Kasa się musi zgadzać.
No pewnie, w pytę kasy będzie z brzóz, których drewno nawet na płytę wiórową się nie nadaje.

REKLAMA

# nnn

28.01.2023 08:46

Dlaczego jeszcze żaden aktywista nie jest przykuty łańcuchem do tych brzóz?

 magda.wisnia

01.02.2023 10:48

Ciekawe...
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe