Kiedy zbudują skwer na dwóch brzegach kanału?
14 stycznia 2023
Dzięki budżetowi obywatelskiemu na 2022 rok po obu stronach Kanału Wawerskiego powstaną nowe miejsca aktywności fizycznej i relaksu. Ponieważ żadnych prac jeszcze nie zauważyliśmy, postanowiliśmy sprawdzić, co dzieje się z tą inwestycją.
Skwer o roboczej nazwie Dwa Brzegi zostanie urządzony po obu stronach Kanału Wawerskiego, na odcinku pomiędzy Traktem Lubelskim, Rabatową i Plażową. Nowe miejsca aktywności fizycznej, umysłowej i relaksu na łonie przyrody to pomysł Łukasza Makowskiego, który zgłosił projekt do budżetu obywatelskiego i zyskał poparcie blisko tysiąca mieszkańców. Urządzenie skweru ma kosztować 561 tys.
Nowy skwer w Międzylesiu. Upamiętnili Kazimierza Szpotańskiego
W warszawskim Międzylesiu uroczyście otwarto skwer Kazimierza Szpotańskiego, założyciela i pierwszego dyrektora Fabryki Aparatów Elektrycznych.
zł.
Skwer Dwa Brzegi w Wawrze
- To obecnie niezagospodarowany, regularnie zaśmiecany lasek - argumentował pomysłodawca. - Dzięki przepływającemu centralnie Kanałowi Wawerskiemu, ciekawemu ukształtowaniu terenu oraz zadrzewieniu, miejsce to ma ogromny, niewykorzystywany dotąd potencjał. Możemy tak zagospodarować ten teren, aby chętnie przychodzili tu wszyscy na chwile relaksu, aktywności fizycznej czy intelektualnej w otoczeniu przyrody i przepływającej wody.
Jak pisze pomysłodawca, północno-wschodnia część terenu ma łatwy dostęp od ulicy. Umieszczenie tam stołu do gry w szachy, ławek i budek lęgowych dla ptaków uczyni z tej części skweru odpowiednie miejsce dla spragnionych odpoczynku na łonie przyrody. Seniorzy nie będą pokonywać trudności wynikających z różnic wysokości terenu. Znajdzie się tam również stół do ping-ponga.
Część południowo-zachodnia będzie większa. Znajdą się tam urządzenia wykonane z drewna, służące aktywności fizycznej: równoważnie, dwie huśtawki dwuosobowe, trzy jednoosobowe na sprężynach i elementy siłowni plenerowej.
Atrakcje nad Kanałem Wawerskim
W części środkowej powstanie strefa dla najmłodszych, w której znajdą się domki na palach, zjeżdżalnie, drabinki i siatka pomiędzy drzewami. Ważnym elementem tego projektu będzie drewniany pomost, posadowiony częściowo na palach, umożliwiający wygodne zejście od przystanku autobusowego nad kanałek i dotarcie na drugi brzeg. Po obu stronach pomostu będą ustawione ławki, a w jego pobliżu znajdzie się mostek linowy, zawieszony pomiędzy solidnymi drzewami, umożliwiający przejście pomiędzy brzegami.
Nad Kanałem Wawerskim zbudowany zostanie też drewniany żuraw z zamontowanym na stałe wiaderkiem. Dzieci będą mogły nabierać wodę i przelewać ją do drewnianego korytka, którym woda popłynie do dziurawego pojemnika zamontowanego na ramieniu dźwigni będącej elementem konstrukcji koła młyńskiego. Obciążony wodą pojemnik opuści małe koło młyńskie, które zanurzone w kanale zacznie się kręcić. Gdy woda spłynie z pojemnika do kanału, dzięki zamontowanej przeciwwadze, koło uniesie się z powrotem ponad lustro wody i przestanie się kręcić. Zatrzymanie się koła młyńskiego zachęci dzieci do podjęcia działania prowadzącego do ponownego wprowadzenia koła w ruch i do dalszej zabawy.
Projekt już gotowy
Według założeń budżetu obywatelskiego teren powinien zostać urządzony już w minionym roku. Tak się jednak nie stało. Co z tą inwestycją?
- W zeszłym roku został opracowany projekt. Przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale. Czas realizacji został przesunięty w związku ze zwiększonym zakresem prac projektowych, badań geotechnicznych i koniecznością uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, co nie było przewidywane w projekcie - informuje rzeczniczka wawerskiego ratusza Aleksandra Słowińska.
(db)
.