Trasa rowerowa, edukacyjna ścieżka, czy minipark sprawnościowy? Propozycje dla Lasu Bródnowskiego
27 czerwca 2022
Mieszkańcy proponują - mieszkańcy zagłosują. Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego obfituje w propozycje uatrakcyjnienia Lasu Bródnowskiego.
Jeden z mieszkańców zaproponował wytyczenie nowych ścieżek i fragmentu parku rowerowego (ścieżki typu singletrack) na tzw. "zwałce", nazywanej też "górką śmieciową". Projekt ma na celu również wytyczenie alejek i ścieżki rowerowej wykorzystującej na nowo wyprofilowane i odpowiednio zabezpieczone skarpy nasypu - na dojściu od strony ulicy Malborskiej, zaś w miejscach podmokłych zostałyby wykonane drewniane kładki jako trasy pieszo-rowerowe.
Zieleń zamiast betonu. Tego chcą mieszkańcy Bródna
Mieszkańcy bloków przy Łojewskiej chcieliby zmienić szare, popękane, asfaltowe podwórko pamiętające czasy PRL-u w nieco przyjaźniejsze i ładniejsze otoczenie.
Zielony labirynt w Warszawie? Mieszkańcy zadecydują
Jeden z mieszkańców zaproponował w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zielony labirynt na Bródnie. Urzędnicy nie widzą przeciwwskazań. Czy mieszkańcy na to zagłosują?
Pomysłodawca zastrzega, że górka jest terenem leśnym i swój leśny charakter musi zachować. Zatem podczas realizacji tego pomysłu nie mogą być usunięte drzewa, krzewy i runo leśne.
- Proponowana trasa rowerowa nie może zdominować leśnego charakteru terenu oraz nie może ograniczyć dostępności dla pieszych użytkowników lasu. Należy zachować także funkcję górki saneczkowej - zastrzega autor pomysłu wycenionego na 750 tys. zł.
Ścieżka ekologiczno-edukacyjna
Projekt Norberta Zielińskiego zakłada wybudowanie nowej ekologiczno-edukacyjnej ścieżki w lesie. Miałaby przebiegać przez urozmaicone siedliskowo i atrakcyjne tereny (grodzisko, kładka, aleja brzozowa, ścieżka zdrowia) w formie pętli. Treści edukacyjne umieszczone na tablicach zostałyby dobrane do ich lokalizacji, tak aby osoba z nich korzystająca mogła zobaczyć omawiane na nich elementy przyrody.
Forma, przebieg oraz wyposażenie ścieżki będzie pomocą dla nauczycieli podczas prowadzenia zajęć o tematyce przyrodniczej. Norbert Zieliński uważa, że warto wydać pół miliona złotych na: pięć tablic edukacyjnych poruszających tematykę ochrony przyrody, dziesięć tablic pulpitowych związanych z występującymi przy nich gatunkami drzew, pięć urządzeń sensorycznych i zręcznościowych (np.: równoważnia, pieńki do skakania i ścieżka sensoryczna) oraz "remont" alei brzozowej na około 300-metrowym odcinku.
Minipark sprawnościowy
Ten sam auto proponuje wykonanie na leśnej polanie miniparku sprawnościowego, składającego się z drewnianych kłód i pali oraz powiększenie istniejącego już placu zabaw wraz z dosadzeniem dodatkowych roślin. Plac zabaw zostałby wzbogacony o dodatkowe zjeżdżalnie (np. w drewnianej wieży), trampoliny i huśtawki. Architektura nowych urządzeń miałaby być utrzymana w stylu obecnego wyposażenia, podłoże z piasku.
Głosowanie trwa do 30 czerwca na stronie urzędu miasta.
(db)
.