Zieleń zamiast betonu. Tego chcą mieszkańcy Bródna
26 maja 2022
Mieszkańcy bloków przy Łojewskiej chcieliby zmienić szare, popękane, asfaltowe podwórko pamiętające czasy PRL-u w nieco przyjaźniejsze i ładniejsze otoczenie.
Pomysł rewitalizacji dużego terenu pomiędzy blokami przy Łojewskiej 20 i 22 nie jest nowy. Przewinął się już chociażby w edycji budżetu obywatelskiego na rok 2020, w projekcie zgłoszonym przez Mariusza Jałtuszewskiego i Roberta Golińskiego. W tym roku propozycję ponownie zgłosił Norbert Zieliński.
Zielony labirynt w Warszawie? Mieszkańcy zadecydują
Jeden z mieszkańców zaproponował w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zielony labirynt na Bródnie. Urzędnicy nie widzą przeciwwskazań. Czy mieszkańcy na to zagłosują?
Ponury obraz podwórka
Podwórko między blokami przy Łojewskiej 20 i 22 to zaniedbany i odstraszający teren, na którym królują asfaltowe placyki z dziurami po piaskownicach, brzydkie trawniki i słupki chroniące przed parkowaniem samochodów. Mieszkańcy mają do dyspozycji zniszczone ławki. Obrazu dopełnia prowizoryczny plac zabaw, brak jakiegokolwiek oświetlenia i gruz wyłaniający się spod spękanego asfaltu.
W sąsiednich blokach mieszka prawie pół tysiąca osób, więc potencjał dla poparcia remontu jest ogromny. Swego czasu na Facebooku powstała nawet strona "Rewitalizacja podwórka - pomiędzy Łojewska 20 i Łojewska 22", która miała pomóc w doprowadzeniu do jak najszybszej naprawy terenu. Entuzjazm najwyraźniej już zgasł, bowiem od ponad dwóch lat na stronie nie było ani jednego wpisu.
Nowe alejki, piękny żywopłot
Zgłoszony do budżetu obywatelskiego projekt zakłada usunięcie popękanego asfaltu, uporządkowanie trawnika, zasadzenie drzew, krzewów i kwiatów, budowę placu zabaw z prawdziwego zdarzenia (np. na wzór tego z Tużyckiej), postawienie minimum czterech latarni ledowych, wymianę starych ławek i zakup dodatkowych, zakup koszy na śmieci, usunięcie starych betonowych donic oraz zamianę mało estetycznych słupków na żywopłot, a także wytyczenie nowych alejek i zabezpieczenie trawnika przed samochodami.
Łączny koszt inwestycji pierwotnie został oszacowany na 700 tys. zł, jednak po jego weryfikacji znacząco spadł do kwoty 446 tys. Czy tym razem się powiedzie? Urzędnicy dali zielone światło, więc od 15 do 30 czerwca będzie można na projekt zagłosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Jeśli będzie wystarczająco dużo głosów, realizacja inwestycji nastąpi w przyszłym roku.
(jr)
.