Kulturoteka otwarta. Książki 24/7
28 września 2018
To jedno z ostatnich miejsc, jakie otworzyła odchodząca ze stanowiska prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W czwartek 27 września odbyło się uroczyste otwarcie kulturoteki przy Błękitnej 32. To pierwsza z trzech zaplanowanych placówek tego typu - łączących funkcję biblioteki, centrum kultury i centrum lokalnego. Łącznie na inwestycje Rada Warszawy przeznaczyła blisko 12 mln zł. Pozostałe placówki będą gotowe w przeciągu kilku miesięcy. Przeniosą się do nich filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej.
Innowacja w obsłudze czytelników
W kulturotece przy Błękitnej, oprócz wypożyczalni książek dla dorosłych i dzieci, będzie działał klub seniora, prowadzony przez wawerski Ośrodek Pomocy Społecznej. Znalazły się tam także: sala komputerowa, pokój do cichej pracy, klub wolontariuszy, drużyna harcerska, teatrzyk kukiełkowy i studio nagrań. Na najwyższym piętrze znajduje się sala widowiskowa, w której będzie prowadzona działalność kulturalna. Jednak największą nowością będzie sposób obsługi czytelników.
Dużą część księgozbioru można samodzielnie wypożyczyć dzięki automatycznemu systemowi. Kolejną nowością są wrzutomat i bibliomat, umożliwiające całodobowy zwrot lub odbiór zamówionych książek. Takie samo rozwiązanie będzie zastosowane w kulturotekach w Radości i Falenicy.
Będzie też druga...
W kulturotece przy Panny Wodnej w Radości znajdzie się sala prób muzycznych, czytelnia, kącik internetowy, kawiarenka i sale wielofunkcyjne, w których będą organizowane zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych. Wszystko powinno być gotowe jeszcze w tym roku.
...i trzecia
Kulturoteka w Falenicy będzie wpisywać się w projekt zagospodarowania centrum osiedla. W budynku znajdą się m.in. biblioteka, sala multimedialna, kawiarenka, czytelnia, pomieszczenia pracowni plastycznych, muzycznych i technicznych. Teren wokół zostanie zagospodarowany tak, żeby zapewnić okolicznym mieszkańcom możliwość aktywnego wypoczynku. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, a w pobliżu park sensoryczny. Na sztucznej skarpie urządzone zostaną letnia czytelnia i widownia plenerowa. Architektura budynku nawiązuje do historycznego stylu świdermajer, popularnego w rejonie Wawra na przełomie XIX i XX wieku. Otwarcie jest planowane na przyszły rok.
(dg)