REKLAMA

Wawer

Zakręceni

 

Kubańskie rytmy w Międzylesiu. Na bębnach.

  18 grudnia 2013

alt='Kubańskie rytmy w Międzylesiu. Na bębnach.'

Do Międzylesia zawitała Pracownia "13 bębnów" Jacka Żelazka. W każdy wtorek w Wawerskiej Strefie Kultury przy ul. Żegańskiej 1a odbywają się warsztaty gry na bębnach dla grupy początkującej i zaawansowanej. Dla wszystkich chętnych wstęp wolny!

REKLAMA

- Do grupy trafiłem po przeczytaniu artykułu na temat działalności Jacka Żelazka. Zainteresowałem się zajęciami, ponieważ na co dzień zajmuję się muzykoterapią i pomyślałem, że dobrze byłoby włączyć grę na bębnach jako jedną z metod terapii - opowiada pan Robert z grupy początkującej. - Fajne jest poczucie, kiedy gra się w grupie. Ktoś gra rytm podstawowy, potem ktoś inny go przechwytuje, to taki specyficzny rodzaj komunikacji...

- Poza tym prowadzący dostosowują wymagania do umiejętności uczestnika - dodaje również początkująca pani Marta. - Dobre połączenie zabawy z nauką.

Zajęcia w Wawerskiej Strefie Kultury rozpoczęły się marcu tego roku. Grupa początkująca ćwiczy w godzinach 17.00-18.00, a ci bardziej zaawansowani od 18.00 do 20.00. Większość z nich trafiła tu przez Jacka Żelazka, z którym wcześniej uczyła się w innych miejscach.

Na zajęcia można przyjść z własnym bębnem, ale na miejscu jest kilka instrumentów, z których można skorzystać. Wśród nich dominują congi, a właściwie tumbadora. - Congi to nazwa popularna, tak naprawdę congi to jeden z rodzajów tumbadora - tłumaczą uczestnicy zajęć. - W tej grupie są także quinto oraz tumba, które również można u nas zobaczyć i na nich zagrać.

Z Afryki na Kubę

Bębny są popularne w muzyce kubańskiej, jednak same instrumenty przywędrowały tu z Afryki, stąd mówi się o muzyce afrokubańskiej.

Czym różnią się poszczególne bębny? Oczywiście budową, która sprawia, że z każdego z nich wydobywa się inny dźwięk. Najwyższy wydaje quinto, najniższy - tumba. W rytmach kubańskich, które najczęściej można usłyszeć na zajęciach w Międzylesiu, podstawowy rytm nadaje tumba, zaś wariacje grane są na "wysokich" bębnach. Odwrotnie niż w rytmach afrykańskich, granych na bębnach djembe.

W Pracowni "13bębnów" Jacka Żelazka wykonywane są różne rodzaje bębnów: congi, djembe, bębny szamańskie, basowe. Tutaj można też oddać instrument do naprawy.

Kup bilet

Jak zaczniesz, to nie możesz przestać...

- Zaczęło od tego, że biegłem półmaraton. Wtedy dopingowała nas grupa bębniarzy - opowiada Adam. - Szczególnie fajne wrażenie było w tunelu, kiedy roznosiło się echo... Potem trafiłem do grupy Jacka Żelazka. Nie wiem, czemu gram, ale wiem, że muszę to robić - śmieje się.

- Ja z bębnami zetknęłam się całkiem przypadkiem - mówi z kolei Agnieszka. - Poszłam z koleżanką na koncert do "Skweru", żeby potańczyć. Tam akurat grali bębniarze. Była możliwość, żeby zobaczyć bębny z bliska i spróbować na nich zagrać. Zaczęłam bębnić i nie mogłam przestać...

Bębniarze ćwiczą także w domu. Nie wszędzie jest to możliwe, zwłaszcza kiedy mieszka się w bloku i tuż za ścianą ma się sąsiadów. Są jednak sposoby, by poradzić sobie w takiej sytuacji. - Można ćwiczyć sam rytm uderzając bardzo delikatnie albo kładzie się na bębnie ręcznik i wtedy nie wydaje on tak głośnych dźwięków - tłumaczy Agnieszka. - Bardzo ważne jest trzymanie równego rytmu w czasie gry. Dlatego nieraz ćwiczymy z metronomem albo przy cicho włączonym radiu. Wtedy bębnimy do rytmu piosenek.

Co w tym takiego fajnego? - zapyta laik. - To jest bardzo naturalne. W każdym z nas jest rytm. Poza tym gra na bębnie wymaga dużej koncentracji. Nie myśli się wtedy o innych rzeczach - tłumaczy Konrad, jeden z uczestników.

- Najlepiej jednak gra się właśnie w grupie - mówią wszyscy zgodnie. - Wtedy zachodzi prawdziwa "wymiana energii".

Gdzie można zobaczyć bębniarzy z Międzylesia? Czasem występują na lokalnych imprezach w okolicy, ostatnio także na festynie we wsi Lipianki, gdzie mieści się pracownia "13 bębnów". Koncertują jednak raczej rzadko, na razie głównie się uczą, bo - jak mówią - potrzeba naprawdę wielu lat nauki, żeby dobrze grać.

Kontakt: www.13bebnow.pl, Jacek Żelazek tel. 602-499-439, Beata Dukielska tel. 502-064-437

KZ

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni