REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Koniec najstarszego klubu Bemowa? Boisko na Jelonkach sprzedane
REKLAMA

źródło: Świt Warszawa


Koniec najstarszego klubu Bemowa? Boisko na Jelonkach sprzedane

Już chyba tylko cud może uratować przed likwidacją GKS Świt. Klub piłkarski na Bemowie może pochwalić się prawie stuletnią historią.

REKLAMA

Klubowi grozi zamknięcie. PGNiG żąda milionów
Klubowi grozi zamknięcie. PGNiG żąda milionów Klubowi sportowemu GKS Świt przy ul. Oświatowej grozi likwidacja. Zamknięty został budynek administracyjny a właściciel terenu żąda spłaty ogromnych zobowiązań. Szykuje działkę pod sprzedaż?
czytaj
W 1923 roku założyli go kolarze, a rok później zaczęła w nim działać sekcja piłki nożnej, która istnieje do dziś - jeszcze niedawno trenowała w niej blisko setka dzieci z różnych roczników. Jak alarmują władze klubu, GKS Świt jest obecnie bliski upadku.

- Na Oświatowej 12 jesteśmy od 1961 roku. Ówczesna władza kazała sport upublicznić i przejmować spółkom państwowym patronat nad każdym klubem. W tamtym czasie większość działaczy i piłkarzy Świtu to byli pracownicy Gazowni Warszawskiej, więc naturalnie patronem klubu stała się Gazownia - wyjaśnia prezes Zbigniew Michalski.

Jak podkreśla, ciemne chmury nad klubem zaczęły się zbierać już w latach 90., kiedy prawnym następcą Gazowni stał się PGNiG. Wówczas dobra współpraca się skończyła. W 2016 roku PGNiG został wpisany jako dzierżawca wieczysty tego terenu, co było sporym zaskoczeniem dla włodarzy klubu. Prawdziwe kłopoty zaczęły się półtora roku temu.REKLAMA

45 tysięcy czynszu

W styczniu 2019 roku klub otrzymał od PGNiG fakturę na 3,7 mln zł za bezumowne korzystanie z terenu za ostanie sześć lat.

- Spółka zleciła sporządzenie operatu szacunkowego określającego stawkę rynkową, na podstawie której pomiędzy stronami możliwe byłoby rozliczenie płatności. Następnie przygotowany został projekt umowy, który ostatecznie został przedłożony władzom klubu. Niestety pomimo wielokrotnie podejmowanych przez spółkę prób kontynuacji procedowania uzgodnień treści wspomnianej umowy, spotykało się to z brakiem woli po stronie władz klubu - informuje biuro prasowe PGNiG.

Jak przekonują władze klubu, oczekiwania finansowe państwowej spółki były nie do spełnienia. - Dostajemy comiesięczną fakturę na kwotę 45 tys. zł za korzystanie z naszego terenu. Skąd mamy wziąć takie pieniądze? - bezradnie rozkłada ręce prezes Michalski, który mówi, że klub nie prowadzi działalności komercyjnej a jedynymi, którzy cokolwiek zarabiają, są trenerzy grup młodzieżowych. Zdaniem PGNiG, klub oprócz działalności sportowej zarabiał też m.in. na organizacji uroczystości okolicznościowych, jak chrzciny i komunie.REKLAMA

Zamiast sportu - bloki?

28 lutego państwowa spółka ogłosiła przetarg na sprzedaż terenu, który zajmuje klub.

- W trosce o społeczność lokalną oraz wieloletnią historię klubu, spółka podjęła próby sprzedaży lub też zamiany praw do nieruchomości na rzecz dzielnicy Bemowo, a także miasta st. Warszawy. Niestety władze samorządowe nie wyraziły woli kontynuacji dialogu w tej sprawie - informuje PGNiG.

- Rada miasta przeznacza na Hutnika Warszawa 45 mln zł, a nie znalazła 4 mln zł na nasz Świt? Cena wywoławcza za ten teren to 4,3 mln zł. Gdyby stał się własnością miasta, moglibyśmy działać tu dalej, a tak deweloperzy zrobią swoje - mówi prezes Michalski. PGNiG potwierdza fakt zbycia działki, Co z kortami w parku Górczewska? Jest chętny na dzierżawę terenu
Co z kortami w parku Górczewska? Jest chętny na dzierżawę terenu Pozornie proste zadanie, czyli zagospodarowanie zrujnowanych kortów przy Raginisa zajmuje bemowskim urzędnikom wyjątkowo dużo czasu. Czy władze dzielnicy oddadzą je w ręce prywatnego inwestora?
czytaj
na której swoją działalność od dziesięcioleci prowadził Świt. Niestety nabywcy nie ujawniono, jednak władze klubu przypuszczają, że chodzi o dewelopera, który w tak atrakcyjnym miejscu postawi nowe bloki.REKLAMA

Prezes GKS Świt: "Traktują nas jak bezdomnych"

- Wysłaliśmy pismo do Ministerstwa Rozwoju o unieważnienie decyzji wojewody mazowieckiego z 1995 roku na temat uwłaszczenia PGNiG przy Oświatowej 12. Wystąpiliśmy też do sądu o zasiedzenie terenu. Nie wiem, jak dalej potoczą się nasze sprawy. Jeśli przegramy - to koniec. Tym bardziej, jeśli zażądaliby spłaty pieniędzy, których przecież nie mamy. Są też kolejne problemy do rozwiązania - Mazowiecki Związek Piłki Nożnej nie dał nam licencji na dalszą grę, bo nie mamy stadionu, dotacje z miasta i dzielnicy też się skończyły, bo traktują nas jak bezdomnych - mówi nieco zrezygnowany prezes Michalski.

- Klub nie posiada tytułu prawnego do władania tą nieruchomością. Władze klubu nie ustosunkowały się do przedstawionego przez spółkę PGNiG projektu umowy najmu i nie podjęły rozmów na dalszym etapie bezprawnego korzystania z nieruchomości. W związku z powyższym 7 maja 2020 roku, spółka PGNiG wezwała zarząd GKS Świt do wydania nieruchomości przy ul. Oświatowej 12 i jej opuszczenia, a także opróżnienia wszystkich pozostawionych tam rzeczy ruchomych. Pomimo powyższych względów władze klubu, nadal stoją na stanowisku, iż PGNiG wnioskuje o wydanie nieruchomości w sposób bezprawny i nie wykazują zamiaru podejmowania jakichkolwiek działań zmierzających do uregulowania aktualnego statusu - przekonuje PGNiG.

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij

22.07.2020 22:09 #Jelonki warszawa
Wszystko sprzedadzą na Bemowie, deweloperzy postawią nowe osiedla odgrodza się od rdzennych warszawiaków cała Warszawa tonie w słoikach, tragedia
22.07.2020 23:24 #PAWIEŁ
Zbierajcie podpisy ,róbcie co się da.Naglasniajcie ta sprawę.GKS Świt Gazownia Hej!!!
23.07.2020 00:35 #Winicjusz
Następca firmy patrona klubu "załatwia" sobie status wieczystego dzierżawcy. Przecież to śmierdzi z daleka gigantyczną łapówką za takie decyzje prawne. Osaczenie GKS Świt i milczkiem przesłanie f-ry za "bezumowne" korzystanie z boiska jest kolejnym dowodem ordynarnych malwersacji fałszerstw. A teraz "towarzystwo" "mordując" klub zgarnie ogromne pieniądze od developera a ten napakuje mini kilkanaście minisegmentów dla kolejnych słoików i znowu zaczną rozjeżdżać osiedlowe uliczki. Brawo dla odnośnych władz/decydentów za "bezinteresowność".
Przypomina mi się ul. Olbrachta, która mogła być połączona z Powstańców Śląskich, ale również "bezinteresowna" i uczciwa inaczej pani architekt z Woli (Bemowo nie miało wówczas wydziału architektury) zezwoliła na budowę bloków od torów kolejowych do Powstańców Śląskich i w ten sposób "przedłużyła" ul. Olbrachta. No i za to zamiast odsiadki awansowała. Brawo.
23.07.2020 06:33 #Mattt
Zielone Jelonki zaczynają się przekształcać w Kabatowo. Burza domy jednorodzinne, a na ich miejscu stawiają bloki, teraz pora na boiska.
23.07.2020 08:36 #Jelonkowicz ze stażem
Kompromitacja państwowej spółki, kompromitacja władz miasta i dzielnicy. Na miejscu mieszkańców podziękowałbym przede wszystkim pani burmistrz Kierzkowskiej, bo to ona powinna położyć się Rejtanem w imieniu chłopców grających w Świcie i narobić hałasu na całą Polskę. Wstyd!
23.07.2020 11:06 #thc
i bardzo dobrze! dalej głosujcie na te same mordy komunistyczne i lewactwo.
23.07.2020 11:45 #Winicjusz
#Jelonkowicz ze stażem napisał(a) 23.07.2020 08:36

Kompromitacja państwowej spółki, kompromitacja władz miasta i dzielnicy. Na miejscu mieszkańców podziękowałbym przede wszystkim pani burmistrz Kierzkowskiej, bo to ona powinna położyć się Rejtanem w imieniu chłopców grających w Świcie i narobić hałasu na całą Polskę. Wstyd!
To może dzielny krytyku zamiast atakować p. Kierzkowską dopowiedz, że wszystko ze Świtem to przez Rafała Trzaskowskiego. To ja powiem - a może za kilka lat okaże się, że łapy wkładał dąbrowski??
Tak sobie dywaguję.
23.07.2020 12:11 #Jelonkowicz ze stażem
Akurat w tym wypadku pierwsze skrzypce w unicestwieniu klubu zagrała spółka skarbu państwa, która była całkowicie przypadkowym właścicielem terenu Świtu w spadku po Gazowni Warszawskiej, patrona klubu z czasów PRL. Trzaskowskiego wina jest podobna co Kierzkowskiej. On też powinien zrobić szum wokół tej sprawy. Niestety samorząd schował głowę w piasek i PGNiG mogło sobie robić, co chce. Żądając 45.000 czynszu od klubu sportowego za teren, spółka skarbu państwa, której zadaniem jest odprowadzanie jak największej dywidendy i przyczynianie się do zmniejszania obciążeń podatkowych Polaków, sama chciała dostać ponad pół miliona rocznie z tych podatków, bo przecież klubowi na ten czynsz musiałoby dać miasto. Żałosna pazerność największego przedsiębiorstwa w Polsce.
23.07.2020 12:48 #db80
W tej sprawie jest kilka niewyjaśnionych kwestii. Dlaczego samorząd nie chce pomóc temu zasłużonemu dla mieszkańców klubowi - czy chce jego upadku? Dlaczego miasto daje kolosalne pieniądze np. na Legię, czy Hutnika a zapomina o malutkim, choć wcale nie niepotrzebnym Świcie?

Dlaczego spółka Skarbu Państwa narzuciła tak wysoki czynsz? Czy jest to celowe działanie żeby doprowadzić klub do bankructwa i wymusić na nim szybką wyprowadzkę? Nikt bowiem przy zdrowych zmysłach nie narzuciłby tak malutkiemu podmiotowi działającemu społecznie tak astronomicznego czynszu, bo i tak wiadomo, że ten podmiot nie ma z czego płacić...

Kolejna kwestia - gdzie są radni, gdzie są władze dzielnicy - dlaczego nikt o ten klub nie walczy? Wygląda to tak, jak gdyby wszyscy odpowiedzialni za dzielnicę Bemowo schowali głowę w piasek...
23.07.2020 13:59 #Bemowo_na_tak
Brawo, rozsądny komentarz

#db80 napisał(a) 23.07.2020 12:48

W tej sprawie jest kilka niewyjaśnionych kwestii. Dlaczego samorząd nie chce pomóc temu zasłużonemu dla mieszkańców klubowi - czy chce jego upadku? Dlaczego miasto daje kolosalne pieniądze np. na Legię, czy Hutnika a zapomina o malutkim, choć wcale nie niepotrzebnym Świcie?

Dlaczego spółka Skarbu Państwa narzuciła tak wysoki czynsz? Czy jest to celowe działanie żeby doprowadzić klub do bankructwa i wymusić na nim szybką wyprowadzkę? Nikt bowiem przy zdrowych zmysłach nie narzuciłby tak malutkiemu podmiotowi działającemu społecznie tak astronomicznego czynszu, bo i tak wiadomo, że ten podmiot nie ma z czego płacić...

Kolejna kwestia - gdzie są radni, gdzie są władze dzielnicy - dlaczego nikt o ten klub nie walczy? Wygląda to tak, jak gdyby wszyscy odpowiedzialni za dzielnicę Bemowo schowali głowę w piasek...
REKLAMA
23.07.2020 14:04 #Elen
PGNiG musi dbać o interesy "dobrej zmiany" i tu leży sedno sprawy.
23.07.2020 17:13 #zez
Od kogo i za ile kupili ten teren? Do czego upoważnia patronat?
23.07.2020 23:01 #Zmiennicy
#Elen napisał(a) 23.07.2020 14:04

PGNiG musi dbać o interesy "dobrej zmiany" i tu leży sedno sprawy.
W 1995 roku, gdy PGNiG zagłabnęło ten teren, nie było "dobrej zmiany". Napisz też że to co się dzieje to wina Tuska, i będzie to tak samo głupi wpis.
24.07.2020 00:34 #Marlena!
Bardzo dobrze że sprzedają będzie koniec boiska.
24.07.2020 13:22 #anka33
#Marlena! napisał(a) 24.07.2020 00:34

Bardzo dobrze że sprzedają będzie koniec boiska.
Wolisz bloki? Serio, czy tylko żartujesz?
24.07.2020 18:55 #don miguel
O nie! To boisko było super. W ogóle "Jelonki" to miejsce legenda. Szkoda, że przestanie istnieć. Wielka szkoda.
25.07.2020 12:40 #ice73
Jeszcze niedawno Jelonki dawały trochę poczucia mieszkania na obrzeżach miasta z w miarę niska zabudową i dużą ilością zielonych terenów. Teraz robi się blokowisko. Ciekawe kiedy coś wymyślą i zaorają osiedle przyjaźń bo przy metrze ceny gruntów poszybują w górę.
27.07.2020 10:57 #Szuszu
#Elen napisał(a) 23.07.2020 14:04

PGNiG musi dbać o interesy "dobrej zmiany" i tu leży sedno sprawy.
Sprawdźcie kim są radni i dlaczego Trzaskowski sprzedaje kolejny klub na terenie Warszawy a dopiero mówmy "o dobrej zmianie"
27.07.2020 11:06 #Szuszu
proszę wpisać w google: trzaskowski odbiera klubom sportowym

Trzaskowski, chce odebrać działkę klubom sportowym! Przyda się deweloperom?
28.07.2020 22:16 #Kto%u015B
A ja radzę wpisać w google - afera srebrnej i wierzowców Kaczyńskiego :)
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA