REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Koniec kadencji, początek kadencji?

  10 listopada 2006

Białołęka jest miastem w budowie. Odnosi się to zarówno do infrastruktury technicznej, jak i do życia społecznego, poziomu samoorganizacji mieszkańców czy poczucia więzi lokalnych.

REKLAMA


Autor jest radnym Biało-łęki, przewodniczącym komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia, kandy-duje ponownie z listy PiS.
Samorząd powinien oprócz budowy szkół, dróg, wspie-rać także rozwój życia społecznego. Im lepiej zorgani-zowani mieszkańcy, tym skuteczniej rozwiązywane są problemy lokalne. Samorządowi opłaca się mieć aktyw-nych, zaradnych mieszkańców, którzy są partnerami dla władzy lokalnej, a nie tylko petentami. Dlatego zorgani-zowałem Białołęckie Forum Inicjatyw Obywatelskich.

BFIO powstało w 2003 r. Jego celem jest: integracja białołęckich organizacji społecznych i różnych inicjatyw lokalnych, profesjonalizacja organizacji poprzez szkole-nia oraz tworzenie miejsca wymiany doświadczeń, infor-macji i przeprowadzanie konsultacji w sprawach waż-nych dla inicjatyw tworzonych przez mieszkańców. W ramach Forum zorganizowano szkolenia na temat: zmian w prawie dotyczącym organizacji pozarządowych, zarządzania projektem, funduszy europejskich (nowe możliwości dla organizacji obywatelskich) oraz przepro-wadzono liczne konsultacje z lokalnymi organizacjami społecznymi.

25 października odbyło się ostatnie w tej kadencji samorządu (ale mam na-dzieję nie ostatnie w ogóle) Białołęckie Forum Inicjatyw Obywatelskich. Ostatnie BFIO zatytułowane: "Koniec kadencji, początek kadencji. Organizacje społeczne - co dalej?" poświęcone było podsumowaniu współpracy organizacji społecznych i sa-morządu oraz wypracowaniu zasad współpracy dla władz samorządowych w nowej kadencji. W ramach spotkania odbyło się także spotkanie branżowe organizacji społecznych zainteresowanych kulturą z przedstawicielami wydziału kultury, BOK, rady programowej BOK.

Uczestnicy BFIO sformułowali kilka bardzo ważnych postulatów dla dalszego rozwoju aktywności obywatelskiej i twórczego współdziałania z samorządem dziel-nicowym. Poniżej te najważniejsze:

  1. Należy stworzyć komórkę przy urzędzie dzielnicy zajmującą się współpracą ze wszystkimi organizacjami społecznymi w Białołęce. W tej chwili współpracą z organizacjami zajmuje się kilka wydziałów w urzędzie, zgodnie z zadaniami przypisanymi do poszczególnych wydziałów (kultura, sport, polityka społecz-na, oświata). Nowa instytucja ma stać się narzędziem wsparcia dla istnie-jących organizacji, ma koordynować współpracę, docierać z informacjami, inicjować nowe przedsięwzięcia, pomagać w pozyskiwaniu środków oraz akty-wizować mieszkańców do nowych przedsięwzięć obywatelskich.
  2. Należy kontynuować funkcjonowanie Białołęckiego Forum Inicjatyw Obywa-telskich, które byłoby uzupełnieniem wspomnianej powyżej instytucji. BFIO miałoby być płaszczyzną wymiany myśli, doświadczeń, konsultacji.
  3. Zgłoszono postulat konsultowania rocznych programów działań białołęckich instytucji takich jak: BOK, BOS, OPS, wydziały w urzędzie dzielnicy z orga-nizacjami społecznymi. Celem takich konsultacji jest opracowanie wspólnego kalendarza imprez, wyeliminowanie dublowania się podobnych planowanych przez organizacje społeczne i instytucje publiczne, nawiązanie współpracy i współorganizacja przedsięwzięć.

* * *

W części BFIO dotyczącej kultury wypracowano wspólnie z przedstawicielami wydziału kultury, BOK, rady programowej BOK priorytety, które będą wspierane z dotacji przyznawanej przez samorząd. Będą dwa priorytety: jeden skierowany na inicjatywy kulturalne dla dzieci w wieku przedszkolnym, drugi będzie wspierał cie-kawe inicjatywy organizacji społecznych skierowane do mieszkańców (to nie są oficjalne nazwy priorytetów, a jedynie orientacyjnie zarysowane obszary, jakie będą wspierane). Wypracowana podczas BFIO koncepcja daje więcej możliwości dla lokalnych organizacji społecznych na realizację ciekawych, wynikających z potrzeb mieszkańców pomysłów. Priorytety przyznawania dotacji będą bardzo ogólne, aby móc wesprzeć jak najwięcej przedsięwzięć mieszkańców i pobudzić aktywność lokalną.

Aby życie społeczne mogło się rozwijać, potrzebna jest baza lokalowa, której w tej chwili brakuje. Konieczna jest budowa centrum polityki społecznej, w którym oprócz siedziby OPS mieściłyby się: klub seniora, centrum wolontariatu, dzienny dom pobytu dla osób upośledzonych, centrum inicjatyw obywatelskich wspiera-jących wszelkie inicjatywy lokalne mieszkańców. To tylko kilka pomysłów na za-gospodarowanie CPS. Wsparciem dla inicjatyw społecznych są fundusze struktu-ralne. Musimy po nie sięgać wspólnie. Samorząd razem z partnerami społecznymi. Wspólnie możemy zmieniać Białołękę.

Piotr Oracz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe