Kolejne drapacze chmur: plan dla Żelaznej
30 sierpnia 2012
Od dłuższego czasu granica między Wolą a Śródmieściem coraz bardziej się zaciera. Pod przyszłe inwestycje deweloperzy coraz częściej wybierają bowiem położone blisko centrum wolskie tereny poprzemysłowe. Takie właśnie miejsca wyraźnie widoczne są w wyłożonym właśnie planie zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Żelaznej. Oznacza to, że w rejonie Grzybowskiej i Prostej za kilka lat wystrzelą w niebo kolejne wieżowce.
Obecnie architektura rejonu ul. Żelaznej posiada typowo wolski klimat. Obok rozpadających się pustostanów i kamienic piętrzą się nowoczesne apartamentowce. Plan zagospodarowania przestrzennego rejonu Żelaznej wyraźnie pokazuje, że planistom zależy na uporządkowaniu tej miejskiej przestrzeni. Objęty opracowaniem teren w przeważającej części jest już zabudowany i tylko niewielkie enklawy mogą stanowić potencjalne tereny inwestycyjne. Tych z kolei najwięcej znajduje się po południowej stronie ul. Żelaznej, w rejonie Wroniej, Grzybowskiej oraz Prostej. Dodatkowe miejsca pod inwestycje będzie można uzyskać po wyburzeniu obecnych pustostanów, które nie są objęte ochroną konserwatorską a ich kapitalny remont jest nieopłacalny. Pozostałe pustostany zaleca się odrestaurować zgodnie z wymogami Konserwatora Zabytków.
Poszerzyć Prostą
Prognoza oddziaływania na środowisko dopuszcza budowę kolejnych drapaczy chmur zastrzegając, że zabudowa wysoka musi być luźna na tyle, aby nie zacieniać nadmiernie innych budynków i nie powodować zawirowań powietrza oraz przeciągów. Wysokościowce powinny być nadto wyposażone w parkingi podziemne. W przypadku budowy nowych miejsc postojowych nakazuje się zadrzewienie terenu parkingów. Enklawą zieleni dla mieszkańców mają pozostać tereny zielone u zbiegu Wroniej i al. Solidarności oraz skwery przy Chłodnej. Rolę korytarzy napowietrzających osiedla mają spełniać ulice Ogrodowa, Chłodna, Elektoralna, Grzybowska i Prosta. W tym celu Prostą trzeba będzie poszerzyć w rejonie Zakładów Norblina i dokonać korekty Grzybowskiej w rejonie ul. Żelaznej i Waliców.
Skupisko drapaczy chmur
Budowa drugiej linii metra sprawiła, że obecnie najcenniejsze dla deweloperów są działki położone w niedalekim sąsiedztwie przyszłej stacji metra pod rondem Daszyńskiego czy ONZ. To właśnie przy rondzie Daszyńskiego ma powstać w przyszłości najwyższy warszawski wieżowiec. Jego wysokość będzie wahać się w okolicach 180 metrów. Kolejne mają stanąć m.in. przy hotelu Hilton na Grzybowskiej, na terenie dawnych Browarów Warszawskich, na działce u zbiegu Żelaznej i Grzybowskiej oraz między Prostą, Żelazną i Pańską. Plan dopuszcza również budowę nowej siedziby Mennicy u zbiegu Żelaznej i Prostej w postaci 130-metrowego wieżowca. Do drapaczy chmur przy rondzie ONZ ma też dołączyć kolejny wieżowiec, który stanie na działce dawnej kamienicy komunalnej przy ul. Twardej 28.
Anna Przerwa