REKLAMA

Wola

inwestycje

 

Kolejne drapacze chmur: plan dla Żelaznej

  30 sierpnia 2012

Kolejne drapacze chmur: plan dla Żelaznej

Od dłuższego czasu granica między Wolą a Śródmieściem coraz bardziej się zaciera. Pod przyszłe inwestycje deweloperzy coraz częściej wybierają bowiem położone blisko centrum wolskie tereny poprzemysłowe. Takie właśnie miejsca wyraźnie widoczne są w wyłożonym właśnie planie zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Żelaznej. Oznacza to, że w rejonie Grzybowskiej i Prostej za kilka lat wystrzelą w niebo kolejne wieżowce.

REKLAMA

Zgodnie z ustaleniami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy rejon ul. Żelaznej, pomiędzy al. Jana Pawła, Pańską, Towarową, Wronią i al. Solidarności, zakwalifikowany został jako teren koncentracji funkcji usługowych o znaczeniu stołecznym, metropolitalnym, krajowym i międzynarodowym, w tym inwestycji celu publicznego, a także zabudowy mieszkaniowej o wysokości zabudowy 30 i więcej metrów. Jedynie fragment istniejących budynków sądów przy al. Solidarności został potraktowany jako tereny usług administracji, zaś obszar między ul. Elektoralną i Chłodną (na wschód od kościoła św. Karola Boromeusza) jako tereny wielofunkcyjne o wysokości zabudowy do 20 metrów.

Obecnie architektura rejonu ul. Żelaznej posiada typowo wolski klimat. Obok rozpadających się pustostanów i kamienic piętrzą się nowoczesne apartamentowce. Plan zagospodarowania przestrzennego rejonu Żelaznej wyraźnie pokazuje, że planistom zależy na uporządkowaniu tej miejskiej przestrzeni. Objęty opracowaniem teren w przeważającej części jest już zabudowany i tylko niewielkie enklawy mogą stanowić potencjalne tereny inwestycyjne. Tych z kolei najwięcej znajduje się po południowej stronie ul. Żelaznej, w rejonie Wroniej, Grzybowskiej oraz Prostej. Dodatkowe miejsca pod inwestycje będzie można uzyskać po wyburzeniu obecnych pustostanów, które nie są objęte ochroną konserwatorską a ich kapitalny remont jest nieopłacalny. Pozostałe pustostany zaleca się odrestaurować zgodnie z wymogami Konserwatora Zabytków.

Poszerzyć Prostą

Prognoza oddziaływania na środowisko dopuszcza budowę kolejnych drapaczy chmur zastrzegając, że zabudowa wysoka musi być luźna na tyle, aby nie zacieniać nadmiernie innych budynków i nie powodować zawirowań powietrza oraz przeciągów. Wysokościowce powinny być nadto wyposażone w parkingi podziemne. W przypadku budowy nowych miejsc postojowych nakazuje się zadrzewienie terenu parkingów. Enklawą zieleni dla mieszkańców mają pozostać tereny zielone u zbiegu Wroniej i al. Solidarności oraz skwery przy Chłodnej. Rolę korytarzy napowietrzających osiedla mają spełniać ulice Ogrodowa, Chłodna, Elektoralna, Grzybowska i Prosta. W tym celu Prostą trzeba będzie poszerzyć w rejonie Zakładów Norblina i dokonać korekty Grzybowskiej w rejonie ul. Żelaznej i Waliców.

Kup bilet

Skupisko drapaczy chmur

Budowa drugiej linii metra sprawiła, że obecnie najcenniejsze dla deweloperów są działki położone w niedalekim sąsiedztwie przyszłej stacji metra pod rondem Daszyńskiego czy ONZ. To właśnie przy rondzie Daszyńskiego ma powstać w przyszłości najwyższy warszawski wieżowiec. Jego wysokość będzie wahać się w okolicach 180 metrów. Kolejne mają stanąć m.in. przy hotelu Hilton na Grzybowskiej, na terenie dawnych Browarów Warszawskich, na działce u zbiegu Żelaznej i Grzybowskiej oraz między Prostą, Żelazną i Pańską. Plan dopuszcza również budowę nowej siedziby Mennicy u zbiegu Żelaznej i Prostej w postaci 130-metrowego wieżowca. Do drapaczy chmur przy rondzie ONZ ma też dołączyć kolejny wieżowiec, który stanie na działce dawnej kamienicy komunalnej przy ul. Twardej 28.

Anna Przerwa

 

Komentarze (2)

# Bebe1

30.08.2012 11:50

Zdjęcie zawiera lokowanie marki

# Pamka

23.08.2013 21:21

Rozumiem, że będą się tam mieściły apartamenty? Będzie tam apartament z jacuzzi i z kominkiem jak na http://jar400.pl/apartamenty/?
więcej na forum

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA