REKLAMA

Targówek

różne »

 

Koci problem

  14 września 2007

Mieszkańców osiedla Kondratowicza podzielił stosunek do wolno żyjących kotów.

REKLAMA

Do "Echa" przyszedł list mieszkańców bloków przy Chodeckiej, którzy zajmują się podwórkowymi kotami. Takich osób jest na Bródnie więcej. Mogą oni nawet starać się o dofinansowanie zakupu pożywienia dla swoich podopiecznych w urzędzie dzielnicy. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Bródno" wyszła im naprzeciw i zamontowała w budynkach specjalne okienka, przez które koty mogłyby swobodnie wchodzić do piwnic i z nich wychodzić (pożywienie jest bowiem wystawiane na trawnikach). Niestety w niektórych blokach okienka te są zamykane na głucho, a pokarm z miseczek wyrzucany. Dotyczy to między innymi Turmonckiej 15 i 16. Mieszkańcy prosili nas o interwencję w tej sprawie.

Zwróciliśmy się więc do kierowniczki działu eksploatacji osiedla Kondratowicza Małgorzaty Baszczyk. Okazało się, że okienka są zamykane na żądanie mieszkań-ców tych bloków, którzy nie życzą sobie obecności zwierząt w piwnicach. Powody są pewnie różne - od alergii po sprzeciw wobec zanieczyszczania przez zwierzęta piwnic. Często nikt bowiem o czystość kotów nie dba, a one (nie oszukujmy się) brudzą.

Przed wakacjami pisaliśmy w "Echu" o zasadach urządzania kocich azyli w mieście. Jak zorganizować azyl podpowiadała wtedy na naszych łamach Danuta Skarbek z Fundacji Opieki nad Zwierzętami Canis. Pokarm to nie wszystko - trzeba także dbać o czystość zwierząt i uprzątać miski z jedzeniem. Tym bardziej nie należy zostawiać kotom jedzenia w miejscu, do którego wszyscy mają dostęp (na brudnym trawniku)! Oprócz tego opiekun kotów wolno żyjących powinien zadbać o ich sterylizację i odrobaczanie - pomoże w tym np. fundacja Canis. Jeśli azyl będzie porządnie zorganizowany, lokatorzy nie będą mieli powodów, by przeciw niemu protestować!

Rady dla opiekunów wolno żyjących kotów

O podjęciu działalności opiekuńczej nad kotami dobrze jest pisemnie powiadomić wydział ochrony środowiska dzielnicy oraz straż miejską. Wydział może poprzeć w administracjach, spółdzielniach mieszkaniowych i wspólnotach starania karmiciela o wydzielenie osobnego pomieszczenia w piwnicy na stworzenie tam azylu dla kotów. W wyznaczonej części piwnicy lub pakamerze powstanie koci azyl z zawsze otwar-tym okienkiem, kuwetami, zamknięty dla nieproszonych gości.

Jeśli gdzieś nie ma piwnic, jest możliwość zapewnienia kotom miejsca do życia za zgodą odpowiednich instancji. Robi się to grodząc siatką kawałek terenu (naj-lepiej choć trochę ukrytego) i stawiając tam ocieplane budki i karmniki. Ważne jest, by wstęp na ów teren miał tylko karmiciel - dla bezpieczeństwa mieszkających tam kotów.

Najważniejsze zasady azylu piwnicznego (azyl powstaje za zgodą wspólnoty mieszkaniowej lub innego przedstawicielstwa mieszkańców): sterylizacja, kast-racja, utrzymanie czystości, odrobaczanie, odpchlanie kotów, kuwety ze żwirkiem.

Najważniejsze zasady azylu osiedlowego (azyl powstaje za zgodą urzędu dziel-nicy): sterylizacja, kastracja, utrzymanie czystości, odrobaczanie, odpchlanie ko-tów, ogrodzenie siatką wysokości półtora metra, wejście bramką tejże wysokości, wszystko w kolorze zielonym lub innym komponującym się z otoczeniem, ogrodze-nie może być obsadzone pnączami lub krzewami od wewnątrz, ustawienie ociepla-nych budek i karmników na paletach, aby zimą śnieg nie wpadał do środka.

Więcej informacji: www.canis.org.pl oraz pod numerami telefonów 022 833-81-30, 0693-34-99-78.

mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni