REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Klomb według projektu z 1805 r. Kapitalny projekt do budżetu partycypacyjnego

  3 marca 2015

alt='Klomb według projektu z 1805 r. Kapitalny projekt do budżetu partycypacyjnego'
Zygmunt Vogel - Fragment ogrodu Powązki Czartoryskiej z ruinami łuku triumfalnego

Do budżetu partycypacyjnego na przyszły rok zgłoszono niezwykle interesujący projekt. Za zaledwie kilka tysięcy złotych w Forcie Bema mógłby powstać klomb według projektu... sprzed 210 lat!

REKLAMA

Izabela Czartoryska to jedna z najbardziej fascynujących kobiet w historii Polski. Arystokratka, mecenaska i kolekcjonerka sztuki, kochanka zarówno króla Stanisława Augusta, jak i rosyjskiego ambasadora Nikołaja Repnina. Jej życie to materiał na dobry film. A jej książka to... materiał na projekt do budżetu partycypacyjnego Bemowa w 2015 roku. Niezależnie od tego, czy projekt przejdzie całą drogę do głosowania i czy zostanie w nim wybrany do realizacji, projektodawcy (podpisującemu się jako Janusz J.) należą się ogromne brawa za pomysł.

Cokolwiek zamierzasz sadzić lub budować,

Czyli wznaszać kolumny czy sklepienia;

Wzdęty kształcić terras albo grotę kować,

Nigdy z oka nie spuszczaj Natury.

Obchodź się z tą boginią jak z skromną dziewicą

Ani ją strój zbytecznie, ani nadto obnażaj

Tymi słowami angielskiego poety Alexandra Pope'a rozpoczynają się "Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów" napisane przez Czartoryską i wydane w roku 1805. Pan Janusz proponuje, by skorzystać z pomysłu księżnej i stworzyć w Forcie Bema "klomb polski". Byłoby to jednocześnie urozmaicenie popularnego terenu wypoczynkowego, jak i element edukacji historycznej młodych warszawiaków. Dziś nazwa "Powązki" kojarzy się nam z cmentarzem. Mało kto wie, że na przełomie XVIII i XIX stulecia w Powązkach, blisko dzisiejszego Fortu Bema, znajdowała się letnia rezydencja Czartoryskiej. Księżna lubiła spędzać czas w zbudowanym tam pawilonie mieszkalnym, otoczonym parkiem krajobrazowym z siecią kanałów i romantycznymi ruinami.

Koszt projektu jest niewielki w porównaniu z innymi pomysłami zgłoszonymi do budżetu partycypacyjnego, bo wynosi 6700 zł. Za tę kwotę przy zachodnim mostku powstałby klomb i stylizowana tablica z portretem pięknej księżnej, przypominająca nam o historii Warszawy. Jeśli projekt zostanie wybrany i choć jedno dziecko bawiące się w Forcie Bema uzna dzięki niemu, że historia jest ciekawa albo pomyśli sobie "jak dorosnę, to będę projektować ogrody", to będą to świetnie wydane pieniądze. Takie projekty przywracają wiarę w Bemowo.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# AniaZielona

03.03.2015 09:27

I pomyśleć ,że w miejscu którym płynęła rzeka Rudawka(źródła miała w obecnym Lasku na Kole) dziś przebiega trasa S8 z docelowo 100 tys,samochodów na dobę...W letniej rezydencji były wyspy a na każdej z nich dzieci Izabeli Czartoryskiej miały swój domek.Przy wejściu do każdego z domków każde dziecko miało swój herb.I tak Teresa,której sukienka zajęła się od kominka miał w herbie białe róże.Niestety w wyniku poparzenia córka Izabeli zmarła...

# Róża

03.03.2015 09:57

Ale wspaniały pomysł! na pewno będe głosować - potrzebujemy takich magicznych miejsc na Bemowie :)

# Carolina

03.03.2015 10:58

Bardzo przyjemny projekt, można do tego dorzucić np. wykłady historyczne na świeżym powietrzu

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024