REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

zdrowie

 

Klinika Budzik zbudowana. Pomoże dorosłym w śpiączce

  8 grudnia 2022

Klinika Budzik zbudowana. Pomoże dorosłym w śpiączce
źródło: UMWM

Fundacja "Akogo?" zbudowała Klinikę Budzik dla dorosłych pacjentów. Obiekt powstał tuż obok Szpitala Bródnowskiego, na terenie należącym do samorządu województwa. W czwartek 8 grudnia w uroczystym otwarciu kliniki wzięli udział prezes fundacji Ewa Błaszczyk, prezes Szpitala Bródnowskiego Teresa Bogiel i... minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

- Klinika Budzik dla dorosłych jest kolejnym kamieniem milowym na drodze naszej fundacji. Kiedy 20 lat temu zaczynaliśmy, w Polsce nie było praktycznie żadnego systemu wsparcia dla pacjentów w śpiączce i ich bliskich. Wtedy stało się oczywiste, że przed nami ważne zadanie. Niezwykły mural powstał na Słodowcu Niezwykły mural powstał w Warszawie
Fundacja "Akogo?" obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Na bielańskim Słodowcu odsłonięto niezwykły mural Fundacji, której celem jest niesienie pomocy pacjentom w śpiączce.

Atak hakerski na klinikę. Zażądano... okupu Atak hakerski na klinikę. Zażądano... okupu
Placówka zajmująca się pacjentami w śpiączce padła ofiarą cyberataku, mogącego stanowić zagrożenie dla jej funkcjonowania.
Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie tej ważnej, dla dorosłych osób w śpiączce, placówki medycznej - powiedziała podczas otwarcia kliniki na Bródnie Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes fundacji "Akogo?".

Nowa klinika Budzik

Minister Zbigniew Ziobro przypomniał, że Fundusz Sprawiedliwości rozszerzył zakres działania, dlatego może wspierać leczenie osób, które zapadły w śpiączkę, m.in. na skutek przestępstw czy wypadków drogowych. Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczyło na budowę kliniki ponad 40 mln zł, ponieważ projekt Budzik dla dorosłych fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

Co roku w Polsce w przedłużającą się śpiączkę zapada kilkaset osób - trzykrotnie więcej dorosłych niż dzieci, którym pomaga pierwsza klinika Budzik działająca w Wawrze. To nawet pół tysiąca osób rocznie. Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zbudowanie klinki dla dorosłych, która będzie pomagała chorym i ich rodzinom to była konieczność.

- Budzik jest już gotowy. I jest to powód do dumy dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Jego budowa nie byłaby możliwa, gdyby nie ścisła współpraca ludzi i instytucji, za którą wszystkim dziękuję. Życzę personelowi kliniki, aby dobrze im się w tym miejscu pracowało i oby udawało im się przywracać nadzieję pacjentom i ich najbliższym - podsumowała Lanc.

Niewątpliwie atutem wybranej lokalizacji jest sąsiedztwo specjalistycznego szpitala, jakim jest Mazowiecki Szpital Bródnowski.

- Patrząc przez pryzmat pacjentów Szpitala Bródnowskiego widzimy wyraźnie, jak bardzo potrzebna jest klinika Budzik dla osób dorosłych. Z drugiej strony jestem głęboko przekonana, że w miarę bieżących możliwości szpitala, to co jest siłą naszego ośrodka - nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz zespół wybitnych specjalistów, będzie wsparciem dla powstającej kliniki. Liczę zatem na korzyści dla obu jednostek, a przede wszystkim na jeszcze lepszą i szerszą ofertę pomocy pacjentom. - powiedziała Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

REKLAMA

Pomoc dla osób w śpiączce

Klinika to trzypiętowy budynek o powierzchni 3800 m2. To ważne miejsce na medycznej mapie stolicy, całego regionu, ale i kraju. To właśnie w niej dorośli pacjenci w stanie śpiączki otrzymają pomoc po urazach neurologicznych. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych.

Klinika została wyposażona w 17 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Większość aparatury jest już na miejscu. W najbliższym czasie będzie instalowana. Klinika zakupiła też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny. Całkowity koszt inwestycji to ponad 50 mln zł. Przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest na marzec.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (1)

# zvid-19

08.12.2022 15:44

Pytanie mam do pani Ewy czy przyjmie do szpitala tylko zaszprycowanych czy jednak klinika jest otwarta dla każdego.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA