REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

Kamieniarz zatruwał dzielnicę. Spalał odpady budowlane

  17 lutego 2023

alt='Kamieniarz zatruwał dzielnicę. Spalał odpady budowlane'
źródło: SM

Warszawscy strażnicy miejscy z oddziału ochrony środowiska trafili na kolejnego truciciela powietrza. Tym razem okazał się nim zakład kamieniarski działający w Wawrze.

REKLAMA

W ostatnich dniach funkcjonariusze z Referatu ds. Kontroli Środowiska najczęściej natrafiali na kolejne przypadki zatruwania powietrza przez piece w warsztatach samochodowych, w których był spalany przepracowany olej.

Spalał odpady budowlane

"Jednak trucicielami są nie tylko firmy z branży motoryzacyjnej. Jak walczyć ze smogiem? Jednym z dobrych rozwiązań są gazociągi! Jak walczyć ze smogiem? Jednym z dobrych rozwiązań są gazociągi!
Jakość powietrza w Warszawie i podwarszawskich gminach jest problemem zarówno dla mieszkańców, jak i włodarzy miast. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest transport. Jednak za smog, czyli wysokie przekroczenia norm jakości powietrza, odpowiadają wysokoemisyjne źródła ogrzewania. Warszawa i okolice dążą więc do dekarbonizacji, zastępując węgiel gazem ziemnym. To dlatego w 2023 r. ruszą prace przy budowie Gazociągu Warszawskiego.
Przykładem tego jest kontrola przeprowadzona przez strażników 13 lutego w zakładzie kamieniarskim mieszczącym się przy Trakcie Lubelskim w Wawrze. Na terenie tej firmy funkcjonariusze znaleźli bezklasowe, samodzielnie wykonane piece na paliwo stałe" - relacjonuje straż miejska.

W piecach domowej produkcji spalano lakierowane i malowane poremontowe odpady budowlane. Jak wynika ze zdjęć, do pieca trafiały m.in. deski. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno spalać niesezonowanego, malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, a także płyt wiórowych, ponieważ uwalniają się wówczas szkodliwe dla ludzi związki. Widoczny z daleka dokuczliwy dym drażnił drogi oddechowe nie tylko pracowników zakładu kamieniarskiego, ale i okolicznych mieszkańców. Jak w każdym tego typu przypadku, strażnicy polecili wyłączenie pieców z użytkowania oraz nałożyli na winnych stosowne kary.

Wstąp do księgarni

Jakość powietrza w Warszawie

Podczas lutowych mrozów stan powietrza w Warszawie wyraźnie się pogorszył, ponieważ do pyłów i spalin z samochodów dołączył dym wydobywający się z pieców węglowych zamontowanych w domach jednorodzinnych, w altanach ogródków działkowych, a nawet w niektórych kamienicach. W piątek 17 lutego złą jakość powietrza odnotowano m.in. w parku Kępa Potocka, przy Przytulnej w Choszczówce czy Tokarza na Bródnie. W ogólnym rozrachunku stan powietrza w mieście jest jednak coraz lepszy a wyniki dla najgroźniejszych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2,5 wykazują w ostatnich latach tendencję spadkową. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska 50 proc. z nich pochodzi w Polsce z pieców węglowych, a 13 proc. - z opon samochodów.

"Wyraźną tendencję poprawy widać w latach 2017-2022. To właśnie w 2017 roku została przyjęta mazowiecka uchwała antysmogowa, która wprowadziła zakaz używania kopciuchów od stycznia 2023 roku W ciągu ostatnich pięciu lat liczba przestarzałych kotłów w stolicy zmniejszyła się o około 10 tysięcy. To m.in. zasługa miasta, które wspierało mieszkańców dotacjami oraz samo inwestowało w likwidację kopciuchów w lokalach komunalnych" - przekonuje warszawski ratusz.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Tęczowy Pride Juzwa

17.02.2023 20:10

No co tu komentować? Bantustan po prostu, ale nie, czekaj. Przecież 20 - ta gospodarka świata, no mówili we telewizorze
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy