REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski »

 

Fortepian, oświetlenie czy nagłośnienie? Mieszkańcy chcą wyposażyć WCK

  19 lutego 2023

alt='Fortepian, oświetlenie czy nagłośnienie? Mieszkańcy chcą wyposażyć WCK'
źródło: Wawerskie Centrum Kultury

Fortepian, oświetlenie i nagłośnienie sceny dla Kulturoteki w Falenicy, a może profesjonalne oświetlenie z nagłośnieniem dla sali widowiskowej Wawerskiego Centrum Kultury w Międzylesiu? Pomysłów poprawiających wyposażenie domów kultury w Wawrze jest sporo. Nie każdy wygra.

REKLAMA

Celem projektu, który pojawił się w przyszłorocznych propozycjach budżetu obywatelskiego dla Wawra, jest wyposażenie sali widowiskowo-koncertowej w falenickiej Kulturotece w fortepian koncertowy.

Dom kultury bez fortepianu

- Optymalny wybór to fortepian cyfrowy dobrej jakości, na przykład Yamaha N3X Avant Grand. Brzmienie tego instrumentu wiernie oddaje dźwięk fortepianów akustycznych najwyższej klasy, technika gry jest identyczna, natomiast nie wymaga on strojenia, nie jest wrażliwy na zmiany temperatury, zatem nie jest kosztowny w utrzymaniu. Dom kultury w starym sklepie nie zachwyca. Mnóstwo negatywnych komentarzy Dom kultury w starym sklepie nie zachwyca
Filia Wawerskiego Centrum Kultury przy Korkowej 119/123 w Marysinie została przeniesiona już półtora roku temu, ale wciąż wzbudza wśród mieszkańców emocje. W dużej części są to emocje negatywne, zaś same przenosiny i adaptacja starego pawilonu handlowo-usługowego na potrzeby placówki kultury niesie sporo pytań i wątpliwości.
Ma też elegancki wygląd, zbliżony do klasycznego fortepianu i pięknie prezentuje się na scenie - przekonuje autorka projektu Barbara Wizimirska, znawczyni lokalnej historii związana z Falenickim Towarzystwem Kulturalnym i Klubem Kultury Falenica.

Wawer słynie z wielu inicjatyw muzycznych, jak chociażby cykliczne festiwale: Falenickie Koncerty Letnie, Wawer Music Festiwal czy Barok w Radości. Działają też orkiestra Sinfonietta Vavra, Kwartet Walasek, chóry i nieformalne zespoły. W 2021 roku ruszył projekt Scena Młodych, czyli regularne występy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na scenie Kulturoteki w Falenicy.

- Wszystkie te inicjatywy, i zapewne wiele innych, skorzystałyby na zakupie fortepianu. Obecnie jedynym sposobem na zorganizowanie koncertu z udziałem fortepianu jest wypożyczenie instrumentu. Niestety, koszt rzędu 1500 zł za jedno wypożyczenie nie mieści się w budżetach wielu wartościowych projektów - pisze Barbara Wizimirska.

Wstąp do księgarni

Potrzebne oświetlenie sceniczne

Andrzej Tomaszczyk proponuje zakup za 50 tys. zł profesjonalnych reflektorów scenicznych i niezbędnego wyposażenia do sterowania światłami na scenie sali widowiskowej w falenickiej Kulturotece.

- Od momentu oddania do użytku sali widowiskowej mocno daje się we znaki bardzo ubogie i statyczne oświetlenie sceny. Niedostatek wyposażenia ogranicza atrakcyjność wizualną przedstawień - przekonuje pomysłodawca.

Konkurencyjną propozycję złożyła mieszkańcom Ewa Jabłońska, która też chce oświetlenia sceny, ale w Międzylesiu. Szacunkowy koszt to ponad 600 tys. zł.

- Wawerskie Centrum Kultury mieszczące się przy ul. Żegańskiej 1A posiada dużą, nowoczesną salę widowiskową, niestety z powodu braku pieniędzy niewyposażoną w profesjonalny sprzęt oświetleniowy - wyjaśnia.

REKLAMA

Rywalizują też o nagłośnienie

Zofia Majewicz za 50 tys. zł proponuje nagłośnienie sceny sali widowiskowej w falenickiej Kulturotece.

- Wawerskie Centrum Kultury wystawia nieodpłatne sztuki teatralne z udziałem aktorów amatorów, którzy są mieszkańcami Wawra. Celem projektu jest zainstalowanie nagłośnienia sceny, którego w obecnej chwili nie ma, co utrudnia odbiór występów widzom - przekonuje.

Również główna siedziba Wawerskiego Centrum Kultury przy Żegańskiej walczy o nagłośnienie, którego koszt wyliczono na ponad 600 tys. zł. Ewa Jabłońska proponuje wyposażenie sali w profesjonalny sprzęt nagłaśniający. Obecnie projekty są na etapie oceny formalno-prawnej, którą prawdopodobnie przejdą i mieszkańcy już w czerwcu będą mogli na nie zagłosować.

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break