Hotele w Forcie Bema?
11 marca 2011
Celem "Mikroprogramu rewitalizacji dzielnicy Bemowo na lata 2005-2013" jest przywrócenie do życia obszarów, które utraciły dotychczasowe funkcje społeczne i gospodarcze.
W ramach programu wybudowano m.in. Bemowski Ośrodek Piłki Nożnej przy Obrońców Tobruku wraz z największym w Warszawie placem zabaw. W kolejnych latach przeprowadzono także renowację wału obronnego i fosy wraz z wytyczeniem i remontem alejek spacerowych. Wyremontowano też zabytkowy most i otwarto wypożyczalnię rowerów wodnych na fosie wokół Fortów Bema.
Co dalej?
Do lat osiemdziesiątych XX w. fort pełnił rolę magazynów wojskowych. Przedwojen-ne wille, należące do administracji Wytwórni Amunicji, były wykorzystywane jako obiekty mieszkalne. W latach dziewięćdziesiątych wojsko ewakuowało stąd swój majątek, przekazując miastu cały teren fortu i jego otulinę.W najbliższych latach forty miałyby przejść prawdziwą rewolucję.
- Idea dzielnicy jest taka, aby na terenie zabytkowych Fortów Bema powstały galerie sztuki, kawiarenki, restauracje, a może nawet hotel - aby przyciągnąć do tego miejsca jak największą liczbę turystów. Na obecnym etapie staramy się po-zyskać inwestora, który m.in. w zamian za wieloletnią dzierżawę terenu będzie w stanie zagospodarować pomieszczenia forteczne - mówi Krzysztof Zygrzak, wice-burmistrz Bemowa.
Obecnie jest za wcześnie, aby mówić o konkretach. Władze dzielnicy nadal pra-cują nad znalezieniem formuły prawnej tego przedsięwzięcia, szukając inwestora. Rewitalizację fortów będziemy na bieżąco monitorować.
Anna Przerwa