Pamiątkowa tablica dla wielkiej gwiazdy międzywojennej Polski
27 stycznia 2023
We wtorek 7 lutego zostanie odsłonięta skromna tablica upamiętniająca miejsce urodzenia Hanki Ordonówny. Artystka urodziła się 121 lat temu, w domu przy Żelaznej 68.
- Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy.
Tablica dla Ordonówny
W 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Siedemnaście lat później na Muranowie powstał mural upamiętniający jej twórczość.
Mamy Rok Jerzego Nowosielskiego. Jego dzieła są dumą Woli
Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. Polichromie jego autorstwa można oglądać w warszawskiej cerkwi św. Jana Klimaka oraz na sąsiednim cmentarzu prawosławnym.
- Dzielnica również nie zapomina o swojej bohaterce, dlatego już niedługo odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z jej zdjęciem - mówi Strzałkowski.
Tablica trafiła ona na ogrodzenie podstawówki przy Żelaznej 71. Dom, w którym urodziła się Ordonówna, mieścił się po drugiej stronie ulicy i bliżej Chłodnej, przy Żelaznej 68. Dziś stoi tam restauracja Czerwony Wieprz a układ przestrzenny Chłodnej jest wpisany do rejestru zabytków, co według wolskich urzędników... uniemożliwia zawieszenie tablicy.
Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy w ramach Miejskiego Systemu Informacji to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny. Popierają ją inni pasjonaci twórczości dwudziestolecia międzywojennego, sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga oraz wolscy radni.
Kim była Hanna Ordonówna?
Hanka Ordonówna (Ordonka), czyli Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska (1902-1950) w roli piosenkarki i tancerki debiutowała jeszcze jako nastolatka, ale prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka "Miłość ci wszystko wybaczy", która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Szpieg w masce" z 1933 roku. Przez kilka lat Ordonówna była megagwiazdą polskiej sceny rozrywkowej, występującą także w USA, Niemczech czy Francji.
Podczas II wojny światowej przebywała m.in. w Wilnie, skąd trafiła do sowieckiego obozu pracy przymusowej, gdzie poważnie zachorowała. Koniec wojny zastał ją jako uchodźczynię w Libanie, gdzie spędziła resztę życia. Zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 48 lat.
Warszawskie upamiętnienia Ordonki
W 2017 roku na Nowolipkach 20F, obok kościoła św. Augustyna powstał mural upamiętniający Ordonównę. Grafika została wykonana przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską z inicjatywy fundacji Klamra i Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych OPP.
Piosenkarkę upamiętnia również nazwa ulicy Ordonówny na Nowodworach. Pięć lata temu pojawiła się propozycja postawienia pomnika artystki w parku Ujazdowskim, ale rzeźba nie powstała do dziś.
(jok)
.