REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski »

 

Czy można odbudować gród? Pomysł wraca jak bumerang

  11 lutego 2021

alt='Czy można odbudować gród? Pomysł wraca jak bumerang'
źródło: 3d4history.com

Choć trudno w to uwierzyć, mieszkańcy Bródna regularnie proponują... zniszczenie najcenniejszego zabytku w dzielnicy.

REKLAMA

Powraca wprawiająca w osłupienie historyków i miłośników zabytków propozycja "odbudowy" w Lesie Bródnowskim grodu, czyli zniszczenia bezcennego grodziska. Wśród pomysłów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na 2022 rok znajdziemy "rekonstrukcję" za 800 tys. zł. Gród pośród bagien. Tak powstało Bródno Gród pośród bagien. Tak powstało Bródno
Historia dawnej Warszawy, znanej dziś jako Starówka, rozpoczyna się około 1300 roku. Dzieje Bródna sięgają znacznie dalej.

Gród a grodzisko

- Projekt zakłada częściową rekonstrukcję grodziska na terenie Lasu Bródnowskiego - czytamy w projekcie. - Dokładnie: umocnienie istniejącego już nasypu oraz postawienie na nim drewnianych palisad, zrobienie drewnianego wejścia do grodziska, przed samym grodziskiem wymianę istniejącej ścieżki oraz wymianę zniszczonej tablicy informacyjnej na nową. Projekt nie zakłada prac wykopaliskowych. Prace będą wykonywane jedynie na istniejących już obiektach postawionych przez człowieka.

W zrozumieniu tego, czym był gród, na pewno nie pomagają stojące w lesie nieciekawe tablice informacyjne, a absurdalna "brama do lasu" tylko zaciemnia obraz. Większość mieszkańców Bródna używa wymiennie pojęć "gród" i "grodzisko", choć w rzeczywistości oznaczają one zupełnie co innego. Pagórki w lesie to grodzisko, czyli... pozostałość grodu. Być może niektórzy będą rozczarowani informacją, że oryginalnie gród składał się z ziemno-drewnianego wału, którego dolna część była wzmocniona dużymi belkami, zaś górna - skrzyniami pełnymi kamieni i gliny. Do środka można było dostać się przez drewnianą bramę albo pomost.

Co najistotniejsze, obiektem wpisanym do rejestru zabytków jest samo grodzisko, czyli ziemne pozostałości grodu. Jakakolwiek rekonstrukcja obiektu nie wchodzi w grę z dwóch powodów: nie wiadomo, jak dokładnie wyglądał a próba odbudowy mogłaby wiązać się z bezpowrotnym zniszczeniem bezcennych reliktów grodu. Propozycja "rekonstrukcji" miałaby szansę w XIX wieku, gdy podejście do konserwacji zabytków było całkowicie inne. W naszych czasach nikt się na to nie zgodzi.

Wstąp do księgarni

Kto zbudował gród na Bródnie?

Jedna z teorii głosi, że bródnowski gród stworzyli Piastowie, chcący zdobyć kontrolę nad przeprawami przez Wisłę na świeżo podbitym Mazowszu. Inna, że gród jest dziełem zupełnie innego plemienia, zamieszkującego okolice dzisiejszej Warszawy przed inwazją z Wielkopolski. Wiadomo, że stare Bródno zostało zniszczone w połowie XI wieku, prawdopodobnie podczas buntu mazowieckiego księcia Miecława przeciwko Kazimierzowi Odnowicielowi.

W kolejnych stuleciach gród - już na pewno należący do Piastów - "przeniesiono" z prawego brzegu Wisły, nękanego najazdami Rusinów i Litwinów. Wysoki, lewy brzeg był znacznie łatwiejszy do obrony przed wrogiem, stąd decyzja o budowie grodu w Jazdowie, w miejscu dzisiejszego ogrodu botanicznego obok Łazienek. Gdy ten gród także upadł, piastowscy książęta zbudowali gród nad Kamionką, który kilkaset lat później zmienił się w Zamek Królewski.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (5)

# Merkawa

12.02.2021 10:47

Budżet obywatelski miał być wybawieniem, a okazał się nowotworem - stanowi ujście dla TFURCZOŚCI różnej maści wykolejeńców, cwaniaków, popaprańców, fanatyków i pięknoduchów. A idź pan w wiadomo co z takimi pomysłami.

# sadf

12.02.2021 13:16

Tylko miejsca parkingowe dla balchosmroduf. Tego poczeba, bo jest mało.

# nihilgewaltyzm

14.02.2021 09:25

Gród zbudowało właśnie owo "inne plemię", a nie żadni Piastowie. Polszczany weszli tu dopiero po pacyfikacji Mazowszan, czyly po Masławie. Wcześniej Piastowie nie mnieli tu żadnych silniejszych wpływów, z resztą Mazowsze jeszcze długo po Masławie zachowało dużo autonomii politycznej i kulturalnej (np. miejscowe dialekty, wyśmiewane w literaturze polskiej, jako mowa "ciemnych Mazurów")

REKLAMA

# Ehem

21.02.2021 13:54

Z takim podejściem to Biskupina też by nie zrekonstruowano. A co można by zniszczyć? Ten wał usypany kilkadziesiąt lat temu?

# zombie2

23.02.2021 17:52

o kurcze :O przeczytałem http://silownieogrodowe.pl :O a to o gród chodzi ;)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024