REKLAMA

Targówek

historia »

 

Gród pośród bagien. Tak powstało Bródno

  22 października 2020

alt='Gród pośród bagien. Tak powstało Bródno'
źródło: 3d4history.com

Historia dawnej Warszawy, znanej dziś jako Starówka, rozpoczyna się około 1300 roku. Dzieje Bródna sięgają znacznie dalej.

REKLAMA

Mieszko I zjednoczył polskie plemiona, zbudował grody, przyjął chrzest i ożenił się z czeską księżniczką - takie wyobrażenie o początkach naszej historii można wynieść ze szkoły. W rzeczywistości Polska, tak samo jak większość państw w okresie średniowiecza, powstawała w wyniku krwawych podbojów. Z perspektywy mieszkańców Mazowsza wielkopolscy Piastowie byli najeźdźcami. Prehistoryczna osada na Białołęce. Zaskakujące odkrycia Prehistoryczna osada na Białołęce. Zaskakujące odkrycia
Miała być budowa basenu, są poszukiwania prehistorycznej osady. Archeolodzy znaleźli już półtora tysiąca obiektów.
Jak wyglądało Bródno w czasach, gdy Mieszko I i jego następcy podbijali plemiona mieszkające nad Wisłą? Archeolog i specjalista od digitalizacji zabytków Mateusz Osiadacz stworzył trójwymiarową rekonstrukcję umocnień i osady.

- Las Bródnowski, w którym widoczne są dziś relikty dawnego grodziska, stanowi pozostałość Puszczy Brodneńskiej, znanej pod tą nazwą co najmniej od schyłku wieków średnich - czytamy na stronie 3d4history.com - Skurcza, rozpoczynająca swój bieg z okolicy grodu i kierująca się w stronę Wisły, okresowo wysychała. Jednak większość cieków wodnych, w tym pobliska Brodnia, często wylewała po obfitych deszczach oraz w trakcie roztopów. Przy wysokim stanie wód komunikację znacznie skuteczniejszą od pieszej zapewniały łodzie.

Gród na Bródnie

Gród o wymiarach 47 x 40 metrów powstał około 1000 roku na cyplu, otoczonym z trzech stron bagnami. Jedyna droga do bramy prowadziła przez pomost a wał ziemny, mający prawdopodobnie około sześciu metrów wysokości, zwieńczono palisadą. Wewnątrz było... pusto. Ówcześni mieszkańcy Bródna korzystali z grodu tylko w razie zagrożenia. Na co dzień życie koncentrowało się w sąsiedniej osadzie, założonej około 100 lat przed budową ziemnych umocnień.

- Podstawą gospodarki bródnowskiej osady było rolnictwo - pisze Mateusz Osiadacz. - Wysiewane były tutaj przede wszystkim zboża: proso zwyczajne, jęczmień, żyto siewne i pszenica. Obecność chmielu może wskazywać na produkcję piwa.

Mieszkańcy osady zajmowali się także zbiorem orzechów laskowych, malin i jeżyn, oraz oczywiście hodowlą zwierząt. Wyobrażając sobie życie w XI wieku trzeba jednak pamiętać, że ówczesne konie były wielkości kucyków a krowy w niczym nie przypominały dzisiejszego mlecznego bydła i były podobne raczej do turów i bawołów. Hodowano także owce, kozy i świnie, które według naszych norm uznalibyśmy za oswojone dziki.

- Na wytapianie żelaza wskazują liczne znaleziska żużli, przede wszystkim z osady, ale także z wnętrza grodu - podsumowuje archeolog. - Z handlem najsilniej łączyć można drewniany pomost, znajdujący się pod samym zachodnim wałem grodu. Poza liczną ceramiką znaleziono zabytki o ewidentnie obcej proweniencji: gliniane kafle wiązane z wpływami ruskimi, fragment żelaznej misy oraz brązowe okucie dolnej części pochwy miecza z wizerunkiem drapieżnego ptaka o rozpostartych skrzydłach.

Wstąp do księgarni

Walki na Mazowszu

Gród na Bródnie został spalony w pierwszej połowie XI wieku, gdy na Mazowszu trwały krwawe walki. Niektórzy wiążą zniszczenie osady z walkami na tle religijnym między wyznawcami rodzimej religii Słowian a chrześcijanami, ale nie ma na to żadnych dowodów. Jedna z bardziej prawdopodobnych hipotez mówi, że mieszkańcy przyłączyli się do buntu cześnika Miecława przeciwko władzy Piastów. Oznaczałoby to, że gród zniszczyły wojska księcia Kazimierza, który przeszedł do historii jako... Odnowiciel.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024