REKLAMA

Białołęka

budżet obywatelski »

 

Łucznicy nie znaleźli uznania. Absurdalny powód odmowy

  23 maja 2024

alt='Łucznicy nie znaleźli uznania. Absurdalny powód odmowy'
źródło: Urząd Miasta Warszawa/Stowarzyszenie "Łuczniczy Marymont"

Na Żeraniu mogła powstać profesjonalna baza do trenowania łucznictwa - tego właśnie chcieli miłośnicy tego szlachetnego sportu olimpijskiego, którzy złożyli projekt do budżetu obywatelskiego Białołęki. Jednak urzędnicy powiedzieli "nie". Dlaczego?

REKLAMA

Dominika Teklińska i Katarzyna Przyżycka zgłosiły do budżetu obywatelskiego projekt, którego celem miał być dostęp mieszkańców dzielnicy do bezpiecznej infrastruktury umożliwiającej strzelanie z łuku.

Trudno trenować łucznictwo w Warszawie

Tor łuczniczy miałby powstać przy ul. Myśliborskiej 35, za przedszkolem, w pobliżu oczka wodnego mieszczącego się przy wałach terenu PGNiG Termika i sąsiadującego z dawną fabryką domów Stare Świdry. Jak przekonują projektodawczynie, z toru łuczniczego i zajęć mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy dzielnicy po uprzednim zapisaniu się na zajęcia.

- Tu nie jest ważny wiek czy płeć. Strzelać może każdy, czy to rekreacyjnie czy sportowo - przekonują. - Łucznictwo wymaga skupienia uwagi i dzięki termu poprawia koncentrację. Łuk rozwija umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz panowania nad własnymi emocjami. Co ciekawe, strzelanie z łuku wzmacnia plecy, a więc może też być formą rehabilitacji. Poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia górną partię grzbietu, ale również stabilizuje tułowie. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, aby strzelać. Łucznictwo może być formą alternatywnego spędzania czasu wolnego, a także pracy nad sobą - wyliczają zalety tego olimpijskiego sportu (łucznictwo zadebiutowało na igrzyskach w Paryżu w 1900 roku).

Kup bilet

Co na to urzędnicy?

Projekt został wyceniony na 520 tys. zł i zapewne przepadłby w głosowaniu mieszkańców, gdyż jest to sport niszowy. Jednak nie otrzymał on nawet takiej szansy. Miejscy urzędnicy nie dopuścili go do głosowania. Jak się okazuje budowa strzelnicy i zatrudnienie obsługi nie znajduje odzwierciedlenia w realizacji "zadań własnych miasta", zaś - jak czytamy - "wykorzystanie strzelnicy może stwarzać zagrożenie dla osób postronnych". Jak dodają urzędnicy, autorki projektu nie określiły też zasad zapisów na zajęcia strzeleckie, zaś kosztorys inwestycji jest ponoć zaniżony.

Nieco dziwnie tłumaczenie, właściwie wyssane z palca, gdyż dotychczasowe lata doświadczeń pokazują, że nie takie projekty były finansowane z budżetu obywatelskiego. Bo czyż do "zadań własnych miasta" należy budowa i obsługa chociażby nadwiślańskich saun, organizacja targów śniadaniowych, organizacja i prowadzenie bezpłatnej wypożyczalni rowerów wodnych i kajaków, kursów mindfulness, rozwoju osobistego, samoobrony, jogi, zumby, gry w bule i wielu innych zajęć, które są organizowane w ramach budżetu obywatelskiego Warszawy?

DB

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# wszystko jasne

23.05.2024 10:25

Na Żeraniu zaakceptowany został tor wyścigowy dla samochodów zdalnie sterowanych. Taki tor jest zadaniem własnym miasta, a strzelnica nie jest. Czego nie rozumiesz ?

# wqfegtrhj

23.05.2024 11:39

#wszystko jasne napisał(a) 23.05.2024 10:25
Na Żeraniu zaakceptowany został tor wyścigowy dla samochodów zdalnie sterowanych. Taki tor jest zadaniem własnym miasta, a strzelnica nie jest. Czego nie rozumiesz ?
Serio urzędasy klepnęły ten debilny projekt? To wcale nie jest niszowe i wcale nie będzie służyło grupce dwudziestu osób. To znaczy uff, to nie powstanie.

# Vvv

23.05.2024 19:30

A to nie okolice gdzie chcą prowadzić tramwaj?
Jak tak, to wiadomo za drogie działki na jakąś strzelnicę.

REKLAMA

# Absurdalna dzielnica

24.05.2024 12:16

Absurdalna jest Białołęka. Na Białołęce jest męka! Absurdalna to, że to jest nazywane dzielnica Warszawy jak dzielnica to już dawno przestało być! Absurdalne są krzyki, hałasy, cpanie i picie pod oknami bloków całymi dniami i nocami! Absurdalne jest to że nie ma spokoju w tym wieku!!!! Absurdalne są rządy na dzielnicy!!! Absurdalne jest wogolw istnienie bosu i sp344!

# Żerań

24.05.2024 16:04

#Vvv napisał(a) 23.05.2024 19:30
A to nie okolice gdzie chcą prowadzić tramwaj?
Jak tak, to wiadomo za drogie działki na jakąś strzelnicę.
Tramwaj ma być po drugiej stronie Myśliborskiej.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break