REKLAMA

Bemowo

Przestrzeń publiczna

 

Fontanna i lodowisko w parku Górczewska?

  3 lutego 2017

alt='Fontanna i lodowisko w parku Górczewska?'
Taka fontanna z ławeczkami wśród krzewów, zieleni na pewno stałaby się miejscem spotkań i wypoczynku, no i atrakcją dla dzieci - uzasadnia autor.

Jak co roku w budżecie partycypacyjnym pojawiły się nowe pomysły dotyczące parku Górczewska. Będzie fontanna i naturalne lodowisko?

REKLAMA

Park Górczewska jest jednym z miejsc najczęściej wybieranych jako lokalizacja projektów budżetu partycypacyjnego w naszej dzielnicy. I nic dziwnego, wszak wszyscy wiedzą, że park trzeba zmieniać, a budżet właśnie po to jest. Zmiany są, choć nie tak szybkie, jak mogłyby być. Zwycięskie projekty, o czym pisaliśmy niedawno, z roku 2016 zostały przesunięte na ten rok, a tegoroczne są na etapie planowania. Ale gdy uda się wszystkie zrealizować - park na pewno zyska. Ale na tym zapewne nie koniec zmian, bo i w tym roku zgłoszono do BP kilka naprawdę ciekawych pomysłów na park.

Standardowo: grille, huśtawki i drzewa

Niektóre są, że tak powiem standardowe, czyli w gruncie rzeczy postulowane są co roku. Kilka projektów dotyczy więc dodatkowych nasadzeń drzew, są pomysły na atrakcje: "zielony tunel" dla najmłodszych, ustawienie ławeczek integracyjnych, huśtawki dla niepełnosprawnych, stanowisk do grillowania, kosza do nowej gry - disc golfa. Są też projekty lepszego wykorzystania amfiteatru. Projektodawcy proponują, by działało tam wakacyjne kino bądź też, aby zorganizować tam festiwal amatorskich zespołów muzycznych, jest też pomysł, by w amfiteatrze wspólnie oglądać transmisje niektórych meczów piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

Wstąp do księgarni

Ciekawie: fontanna i lodowisko

Szczerze mówiąc wszystkie te pomysły są fajne, pozytywne, niektóre jak sadzenie drzew nawet konieczne, by park był parkiem. Ale dwa projekty podobają mi się chyba najbardziej. Spytajcie dzieci: co w każdym parku być powinno? Na pewno większość, oprócz innych rzeczy, wymieni fontannę. Zdecydowanie tak! Parkowi Górczewska brakuje sporo, by uznać go za miły i przytulny, ale fontanna na pewno by się przydała. Koncepcja programowo przestrzenna parku zakłada wprawdzie budowę aż trzech fontann ogrodowych, w tym jednej dużej, nieopodal wybiegu dla psów, ale jakoś nie możemy się ani jednej z tych fontann doczekać. Projekt zbudowania fontanny otoczonej ławkami i nasadzeniami zgłosił zatem były radny Bemowa Jakub Gręziak.

- Taka fontanna z ławeczkami wśród krzewów, zieleni na pewno stałaby się miejscem spotkań i wypoczynku, no i atrakcją dla dzieci - uzasadnia autor. I ja go popieram, choć koszt to pokaźny - szacunkowo około 200 tys. zł. Ale warto.

Także drugi z pomysłów Gręziaka popieram, choćby dlatego, że pamiętam z dzieciństwa, że to, co dzisiaj trzeba proponować, kiedyś było normą. Zimą, gdy tylko mróz chwycił dozorca brał wąż z wodą i wylewał nam ślizgawkę. No i się działo! A projekt zakłada właśnie utworzenie w Parku Górczewska i Parku Jelonki Południowe miejsc, gdzie na zimę będzie można wylewać lodowiska. W gruncie rzeczy rzecz cała sprowadza się wedle projektu do wzniesienia niskich wałów, utwardzenia nawierzchni tak, by tak utworzone zamknięte placyki można było wykorzystywać zimą na lodowiska a latem do różnych gier i zabaw. W parku Górczewska miejsc na taki placyk nie brakuje, więc ja gorąco popieram. Tym bardziej, że wedle szacunkowych obliczeń projektodawcy, koszta byłyby bardzo umiarkowane - około 40 tys. zł.

Na wszystkie projekty, które przejdą weryfikację formalną, będziemy mogli głosować już w czerwcu.

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# zjelonek

03.02.2017 10:11

Miejsce do wylania lodowiska jest przy szkole na końcu ulicy Szobera - ostatni raz było wylane chyba ze 30 lat temu więc po o budować następne szczególnie że klimat się ociepla.
Ten park jeszcze nie do końca został zniszczony różnymi " atrakcjami" ( najwieksza to parking ! ) . Jak dla mnie to poza zadrzewieniem ( także dawnych boisk , bo od czasu "otwartych boisk" przy szkołach nie są używane ) i chodnikami tam gdzie teraz są wydeptane ścieżki nic więcej nie należy budować , no może 2 drogi dla rowerów na krzyż - od muszlowej do Batalionów i od Raginisa do Klemensiewicza.

# Jacek

03.02.2017 12:53

Przy szkole na irzykowskiego tez jest nie używane boisko, na którym kiedyś wylewano lodowisko, a teraz nie jest używane ani w zimie ani w lecie.

# Sopel

03.02.2017 12:55

Cos mi tu wyglada na tekst sponsorowany Greziaka.

REKLAMA

# Boczek

03.02.2017 17:02

Ponieważ były burmistrz Gręziak mieszka przy Parku Górczewska-proponuję te stanowiska grillowe postawić pod jego oknami lub w bliskim sąsiedztwie.Swąd dymu , moczu i odgłosy pijackich bełkotów, o tym marzą jego sąsiedzi na Raginisa.

# Miś

03.02.2017 20:14

Lodowisko jak najbardziej w końcu jest na to miejsce,fontanna też ale po co aż trzy?zróbcie jedną taką jak jest u zbiegu ulic Powstańców Śląskich z Radiową dzieciaki by się ucieszyły

# BeMózg

04.02.2017 12:29

Ach, jak ja kocham ten nasz polski chaos! Czy w tym śmiesznym ratuszu Bemowa nie ma ani jednej osoby, która potrafiłaby pohamować radosną twórczość (tfu!rczość) urzędników dzielnicy? Co tam robią (bez)radni? Są ślepi i głusi, tylko do kasy potrafią znaleźć zawsze drogę?
A powinno być tak:
- rada dzielnicy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do zagospodarowania parku, wykonanie jej powierzając burmistrzowi;
- burmistrz ogłasza konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania parku, rozstrzygany przez sąd konkursowy;
- trzy najlepsze koncepcje wybrane przez sąd konkursowy zostają poddane pod głosowanie (referendum) mieszkańców dzielnicy, którzy wybierają jedną najlepszą ich zdaniem koncepcję;
- dzielnica przystępuje do realizacji wybranej przez mieszkańców koncepcji, ogłaszając przetarg nieograniczony na wykonanie wielobranżowego i wieloetapowego projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania parku;
- elementem projektu powinien być wieloletni harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji inwestycji, zatwierdzony uchwałą rady dzielnicy do realizacji;
- dzielnica sukcesywnie, zgodnie z harmonogramem i w zależności od aktualnych możliwości finansowych, ogłasza kolejne przetargi na wykonanie poszczególnych etapów zagospodarowania parku;
- wybrany w przetargu wykonawca wykonuje roboty danego etapu i przekazuje zagospodarowany fragment parku lub wybudowany obiekt budowlany dzielnicy;
- mieszkańcy rozpoczynają użytkowanie kolejnego fragmentu i są zadowoleni, jakoż że wykonane roboty są zgodne z wybraną przez nich przed laty koncepcją.
Efekty? - Rozsądnie zagospodarowana i użytkowana przestrzeń publiczna w parku oraz niewiele miejsca na działania korupcyjne.

REKLAMA

# mmm

05.02.2017 07:52

Wszystko dla dzieciaków. Dzieciaki maja plac zabaw i pajęczynę. wystarczy! W parku należy wyremontować alejki i posadzić drzewa!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA