REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

inwestycje

 

Dworzec, parking i wewnętrzna obwodnica Legionowa - szanse rosną

  23 lutego 2012

Dworzec, parking i wewnętrzna obwodnica Legionowa - szanse rosną

Po raz kolejny delegacja Szwajcarów odwiedziła Legionowo. Miasto stara się o dotację na budowę Centrum Komunikacyjnego właśnie ze szwajcarskiego programu pomocowego. Goście bacznie przyglądali się obecnym barakom udającym dworzec i projektom nowoczesnego obiektu. Przyznali, że Legionowo ma duże szanse na uzyskanie dofinansowania.

REKLAMA

Szwajcarska delegacja wizytę rozpoczęła od obejrzenia projektu nowoczesnego dworca wraz ze zmianami naniesionymi po konsultacjach z mieszkańcami. Według obecnych założeń budynek garażowy będzie miał trzy, a nie jak planowano cztery piętra i zostanie odsunięty od bloków na odległość niemal 40 metrów.

Po dokładnym przestudiowaniu planu, goście obejrzeli obecny dworzec. Widok nie był zachwycający.

- Przyjechaliśmy tutaj tak liczną delegacją, co świadczy o tym, że Legionowo ma dużą szansę na akceptację projektu. Otrzymaliśmy projekt w wersji elektronicznej, teraz czekamy na wersję papierową, dokładnie przeanalizujemy go i będziemy musieli zorganizować kolejne spotkanie, podczas którego podpiszemy umowę - mówił Heinz Kaumann, dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Prezydent Roman Smogorzewski przyznaje, że budowa dworca nie leży w kompetencjach miasta, ale wie doskonale, że mieszkańcy mają już dość prowizorycznych blaszanych baraków. - Od 20 lat żaden nowy dworzec w Polsce nie powstał, ale my taki dworzec dla naszych mieszkańców zbudujemy. Na szczęście mamy szansę zdobycia na ten cel ogromnego dofinansowania - cieszy się prezydent.

Szacunkowy koszt obiektu to 37 mln zł. Legionowo może pozyskać od Szwajcarów 85% tej kwoty, czyli 31 mln 450 tys. zł. Wkład miasta byłby zatem niewielki i wynosił ponad 5,5 mln.

Zmiany w wielkości parkingu w kompleksie komunikacyjnym pociągną za sobą zmniejszenie liczby miejsc parkingowych. Z 1800 zostanie ponad 770, nie wiadomo jeszcze, czy wszystkie będą bezpłatne, czy też parkowanie będzie na nich możliwe na podstawie karty miejskiej albo wykupionego biletu.

Przypomnijmy: w skład projektu wchodzą: budowa dworca kolejowo-autobusowego, budowa drogi wzdłuż torów kolejowych Piaskowa-Polna oraz parkingu samochodowego przy stacji (po stronie osiedla Piaski). Po konsultacjach z mieszkańcami największe zmiany wprowadzono w projekcie parkingu - odsunięto go od okolicznych bloków oraz zmniejszono do dwóch kondygnacji zamkniętych i jednej otwartej. Główne wjazdy mają być usytuowane od strony torów. Znajdzie się tam również wjazd na drugą i trzecią kondygnację, od strony osiedla wjazdy będą prowadziły tylko na pierwszą kondygnację.

Wstępnie planowany koniec prac przy centrum komunikacyjnym zapowiadany jest na rok 2013. W połowie roku powinniśmy dowiedzieć się, czy legionowskie centrum otrzyma dofinansowanie.

Ewelina Kurzak

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (11)

# Zyga

24.02.2012 09:12

I znowu nie będzie gdzie parkować ... Nie zazdroszczę osiedlu piaski --uliczki zapchane na amen...kwestia czasu. Niech tylko powstanie galeria handlowa.

# panda

24.02.2012 09:43

udujemy dworzec, nie wazne, że nikt nie zbudował od 20 lat. MY zbudujemy. A potem co? Sporzadzi się protokół zniszczenia.
"Miś" to mało

# lekko poddenerwoway

24.02.2012 17:02

Do q.(tu:wulgazyzm okreslajacy kobietę lekkich obyczjów) nędzy !!! 40-milionowy kraj nie jest w stanie wybudować małego w sumie budyneczku? Musi żebrać po Szwajcariach? Gdyby taki UMiasta zatrudniał połowę darmozjadów to by wystarczyło. Nie tylko w Legionowie.

REKLAMA

# marko

25.02.2012 09:09

jestescie zdrowo poparani :) jest szansa na cywilizacyjny skok, skok ze skrajnej nędzy na europejskie salony a Wy tylko jątrzycie :)
Cały obiekt musi być obowiązkowo monitorowany. Polactwo wszystko zniszczy zdepcze opluje. Monitoring i kary w postaci prac społecznych za dewastację mienia. Odmalowywanie i sprzątanie całych kwartałów miasta.

 irmina

25.02.2012 21:45

zgadzam się z marko! a jaki to dla nas problem że ktoś chce nam coś zafundować? bardzo podoba mi się ten pomysł i będę bardzo zadowolona jeśli wypali. obecny pseudo-dworzec straszy. widzieliście maleńkie, wypielęgnowane miasteczka Europy? nawet bardzo stare budynki są odnowione i zadbane. chcę, żeby Legionowo też tak wyglądało!

# dalekowidz

28.02.2012 11:02

jak zauważył "zyga" mieszkańcy sami ukręcają sobie sznur na włąsną szyję głosując za zmniejszeniem parkingu o 1100 !!! miejsc- skutkiem tego będą nieprzejezdne zapchane lokalne uliczki i ogólna nerwówka, mogłoby być pięknie , będzie jak zwykle

REKLAMA

# zoja1

28.02.2012 19:11

Podzielam opinię Marko. Jeśli ma to kosztować 5,5 mln. zł, to pewnie , ze należy z tego skorzystać.Ale w projekcie należy uwzględnić posterunek Policji i cały dworzec monitorowany. Bo rzeczywiście w Legionowie jest taka wyjątkowa grupa młodzieży, która wszystko niszczy, przykład: tunel. Aż się prosi, aby tam znajdował się posterunek Policji, albo Strazy Miejskiej lub też SOK-u. Poza tym, już najwyższy czas, aby stosować kary za zniszczenie naszego wspólnego dobra publicznego. Praca, praca i jeszcze raz praca oraz naprawienie wyrządzonej szkody włącznie z kara pieniężną. Czas, aby młodzi ludzie odpowiadali za swoje czyny oraz ich rodzice. A dworzec budować i koniec.

# Daro

05.03.2012 20:59

Cały czas się zastanawiam się czy w Legionowie jest potrzebny tak duży dworzec, kto będzie z niego korzystał, skąd będą brane środki na utrzymanie dworca
Legionowo nie jest żadnym punktem przesiadkowym, tu się po prostu przychodzi wsiada do pociągu i jedzie
Te kilka punktów handlowych nie udźwignie kosztów utrzymania dworca, opłat za media i remont
W Legionowie wystarczyłby mały budynek z ogrzewaną poczekalnią i kasą
Megalomania w tym przypadku nie jest potrzebna

# elka

21.03.2012 20:04

Legio-nistyczna hołota i tak wszystko zniszczy...

REKLAMA

# xxx

04.06.2012 23:21

Ciesze sie bardzo, ze jestesmy na poziomie Europy Zachodniej.....
Zycze Duzo Szczescia i Powodzenia
Pozdrawiam Serdecznie

# Wanda

16.07.2012 08:55

Wreszcie ..nareszcie - bo to co nazywa się "DWORCEM" to rozpacz,ale parkingi powinny być jednak większe, bo tragedia jest obecnie.....liczymy,że wreszcie coś się zrobi z tym przejściem podziemnym dewastacja przez " PSEUDO-GRAFICIARZY".....dewastacja, a gdzie jest STRAŻ MIEJSKA....widzi inne mało znaczące sprawy,a w nocy w przejściu istny WYSYP CHULIGANÓW-nikt tym się nie interesuje-SZKODA
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA