REKLAMA

Legionowo

komunikacja

 

Będzie pięknie, ale kiedy?

  22 października 2010

Jest nowa koncepcja budowy stacji PKP w Legionowie. Niestety, dworzec jeszcze długo pozostanie na papierze - miasto nie ma pieniędzy na jego budowę i nie podaje żadnych konkretnych terminów.

REKLAMA

Nowy dworzec ma powstać na działce wydzierżawionej od PKP. Opracowaniem kon-cepcji oraz budową ma zająć się miasto, ponieważ PKP zastrzega, że nie ma pie-niędzy na tę inwestycję. - Wpływ na rozpoczęcie tego przedsięwzięcia ma wiele czynników, główne z nich to uregulowanie spraw własności gruntu oraz pozyskanie inwestorów strategicznych, którzy pomogą sfinansować projekt - mówi Tamara Mytkowska, rzeczniczka legionowskiego urzędu.

Jak z obrazka

W projektowanym budynku oprócz kas i poczekalni przewidziane są liczne punkty usługowe. Budynek ma łączyć funkcje dworca PKP i PKS, znajdą się w nim kasy biletowe i poczekalnia. Niewykluczone, że pojawią się także punkty gastronomiczne i kioski z prasą. - Część dworcowa (poczekalnia i kasy) będzie niewielka, znacznie większa będzie przestrzeń handlowo-usługowa z minimarketem - mówi Tamara Mytkowska. - Bryła budynku podzielona jest pod względem formalnym i funkcjonal-nym na dwie części. Część wyższa przybrała formę baszty przykrytej szklaną ko-pułą, nawiązującą do tradycji legionowskich - balonu "Kościuszko", w którym le-gionowscy piloci zwyciężyli w zawodach o Puchar Gordona Bennetta - dodaje. Niż-sza część to budynek główny, który częściowo zachodzi na parking. Rozwiązanie to ma ułatwić komunikację pomiędzy parkingiem, budynkiem, przejściem podziem-nym i dworcem autobusowym.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Plany, plany

Dworzec ma powstać na działce o powierzchni ok. 3 tys. m2. Tuż obok miasto pla-nuje przebudowę pętli autobusowej. - Według tej koncepcji dworzec autobusowy znajduje się poza budynkiem głównym dworca, jest zadaszony częściowo główną płytą parkingu, a częściowo wysokim dachem o konstrukcji stalowej pergoli - mówi rzeczniczka legionowskiego urzędu. Najważniejszy w tym projekcie ma być parking na ponad tysiąc miejsc.

Koszt budowy dworca wraz z parkingiem w najprostszej wersji szacowany jest na 16 mln zł, a w najbardziej rozwiniętej na 41 mln. Miasto złożyło wniosek o dofi-nansowanie budowy ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. - Znajdu-jemy się na liście rezerwowej - mówi Tamara Mytkowska.

bk

 

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe