Duma Bielan świętuje urodziny
3 lutego 2017
Rok 2017 jest wyjątkowym dla Hutnika Warszawa, gdyż obchodzimy rocznicę 60-lecia istnienia. Z tej okazji klub przygotował szereg atrakcji i niespodzianek dla kibiców oraz mieszkańców Bielan. Świętowanie potrwa dwanaście miesięcy.
Uroczystości rozpoczęły się już w styczniu. W styczniu w Mediatece przy ul. Szegedyńskiej otwarto wystawę "Robotnicy i sport. 60-lecie Hutnika Warszawa". Specjalnie na tę okazję przygotowano archiwalne, niepublikowane wcześniej zdjęcia z różnych okresów działalności klubu. W kolejnych miesiącach wystawę będzie można bezpłatnie oglądać w wybranych ośrodkach kultury na Bielanach oraz innych miejscach dzielnicy.
- Jubileusz klubu to doskonała okazja do zaprezentowania dorobku Hutnika. Hutnik Warszawa to klub, który od 60 lat kojarzony jest z Bielanami. W latach swojej świetności ściągał na stadion piłkarski przy ulicy Marymonckiej kilka tysięcy kibiców. Ale Hutnik to nie tylko piłkarze, ale także koszykarze, triathlon, jeździectwo, czy crossminton - mówi prezes Hutnika Maciej Purchała. Hutnik oczywiście od początku ściśle związany jest z Hutą Warszawa. W trakcie budowy zakładu działały w nim aż dwa zrzeszenia sportowe - ZS Budowlani i ZS Stal. W 1956 roku połączyły się w jedno Koło Sportowe ZS Stal Huta Warszawa. Początkowo klub miał jedną sekcję - piłki nożnej. Piłkarze Stali Huta w rozgrywkach ligowych wystąpili po raz pierwszy w 1956 roku w C Klasie Warszawskiego Okręgu Związku Piłki Nożnej. 21 kwietnia 1957 roku klub przyjął nazwą Hutnik i ta data uważana jest za oficjalny początek działalności. Szybko rozwinęła się również sekcja żeglarska dysponująca kajakami i słynnymi żaglowymi "omegami".
Oczkiem w głowie Hutnika zawsze byli jednak piłkarze, którzy systematycznie pieli się w górę ligowej hierarchii. Do IV ligi awansowali w sezonie 1962/63, w sezonie 1964/65 grali już w III lidze, zaś pierwszy awans do II ligi wywalczył Hutnik w sezonie 1982/83. Klub zagrał siedem sezonów w II lidze, w której debiutował w 1983 roku. Wśród trenerów Hutnika trafiali się powszechnie znani selekcjonerzy reprezentacji Polski: Andrzej Strejlau, Jerzy Engel, czy Janusz Wójcik.
Ostatni raz zobaczyliśmy hutników na zapleczu ekstraklasy w 1996 roku. Koniec XX wieku przyniósł kłopoty finansowe, w 2012 roku Bielański Hutnik nie otrzymał licencji na grę w III lidze i został zlikwidowany. Tradycje i herb klubu przejęła nowa spółka i pod nazwą Hutnik gra obecnie w IV lidze mazowieckiej, powoli odbudowując swój dawny prestiż i pozycję.
60-lecie Hutnika będzie celebrowane przez cały rok. Władze klubu chciałyby zorganizować jubileuszowy turniej bądź mecz, a także wydać książkę poświęconą historii Hutnika, planowana jest też modernizacja stadionu przy Marymonckiej. Oby tegoroczny jubileusz stał się przy okazji początkiem drogi do odzyskania dawnej świętości klubu nie bez kozery nazywanego "Dumą Bielan".
(wk)