REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Dlaczego Jabłonna nie korzysta z funduszy europejskich?

  14 stycznia 2013

alt='Dlaczego Jabłonna nie korzysta z funduszy europejskich?'

Rada gminy Jabłonna uchwaliła budżet na rok 2013. Przewiduje on dochody w wysokości ponad 47 mln zł, a wydatki w kwocie ponad 56 mln, z czego wydatki majątkowe na rok 2013 przewidziane są na kwotę przekraczającą 12 mln. Budżet ma niestety wiele wad.

REKLAMA

Najistotniejszą pozycję w wydatkach (10 mln zł) stanowi budowa szkoły podstawowej na pograniczu Jabłonny i Chotomowa.

Przyjmując budżet, głosowaliśmy głównie z powodu szkoły, na którą mieszkańcy czekają od lat. Znalazły się w nim spore fundusze, które dają szansę na skuteczną realizację tej inwestycji w 2014 roku, uwzględniając przy tym również zagospodarowanie terenu dookoła obiektu. To wszystko oczywiście pod warunkiem, że będzie zapewniony odpowiedni nadzór budowy ze strony urzędu gminy, a wykonawca rzetelnie podejdzie do wielomilionowego kontraktu.

Budżet z wadami

Budżet Jabłonny, według naszej oceny, posiada niestety wiele wad, które powtarzają się od lat i wielokrotnie były przez nas sygnalizowane. To przede wszystkim brak zewnętrznych funduszy na infrastrukturę. Mogłyby one zapewnić Jabłonnie rozwój i zrobienie wyczekiwanego kroku naprzód. W tej chwili władze sięgają do kieszeni mieszkańców, bo tak jest najłatwiej. Nie korzystają z wzorców innych gmin, które są w stanie pozyskać wielomilionowe fundusze na budowę kanalizacji i wodociągów, zapewniając przy tym ochronę środowiska i mają niebagatelny wpływ na ochronę zdrowia. W przyszłym budżecie Unii Europejskiej fundusze będą znacznie ograniczone i przeznaczone tylko dla "najlepszych" wnioskodawców, do których gmina Jabłonna nie należy (282 miejsce na 314 gmin w zakresie efektywności pozyskania środków unijnych).

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Zmarnowane pieniądze

Jak wiemy, Chotomów, prawie sześciotysięczna miejscowość pod Warszawą, w XXI wieku nie posiada wodociągów ani kanalizacji, które znane były już w starożytności. Zamiast pozyskiwać pieniądze, tracimy je. Przykładem jest budowa kanalizacji w Jabłonnie, gdzie gmina zaciągnęła "preferencyjny" kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który miał być umorzony w 50% po stwierdzeniu efektu ekologicznego, co jest osiągalne w innych miejscowościach.

Zamiast pozyskiwać pieniądze, tracimy je. Przykładem jest budowa kanalizacji w Jabłonnie.
Niestety, nie wykorzystaliśmy tej szansy, a kredyt zamiast preferencyjnego, stał się pełnowartościowym zadłużeniem, ponieważ zbyt mało domów podłączyło się do kanalizacji. Gdyby gmina efektywnie zachęciła przynajmniej 50% rodzin, wówczas spełniony byłby warunek efektu ekologicznego, który gwarantował nam zwrot części zainwestowanych funduszy. Teraz gmina będzie spłacać całość kredytu na kanalizację.

REKLAMA

Niedokończone inwestycje

Kolejna sprawa to niekonsekwencja naszych władz w finansowaniu rozpoczętych inwestycji. Wiele z nich, rozpoczętych przed laty, nie może doczekać się końca, mimo zapisów w strategicznych dokumentach gminy, które nie są respektowane. Przykład to ciąg drogowy zachodniego Chotomowa, który rozpoczęty już w 2005 roku nie został dokończony do dnia dzisiejszego, a brakuje tylko 250 metrów do szczęśliwego finału. Kolejny raz zabrakło dla niego miejsca w planie finansowym. Co ciekawe, ten brakujący odcinek drogi jest w środku przeprawy i sprawia, że cały ciąg drogowy jest mało użyteczny. Konsekwencją niezrealizowania tej inwestycji jest również to, że ul. Bagienna, która miała zostać odciążona po zakończeniu omawianej inwestycji, nadal obsługuje większość ruchu w tej części Chotomowa, mimo że jest zbyt wąska i przeciążona.

Wśród inwestycji, które kolejny rok z rzędu nie znalazły się w budżecie jest również dokończenie oświetlenia wzdłuż ul. Księżycowej, którego brak powoduje, że mieszkańcy nie mogą czuć się bezpiecznie nawet przy głównej ulicy.

Będąc świadomym wad tego budżetu, dostrzegamy przede wszystkim szansę na wybudowanie nowej szkoły, dlatego zdecydowaliśmy się mimo wszystko na poparcie budżetu.

Mamy jednak nadzieję, że wszystkie niedociągnięcia uda się pani wójt zminimalizować. W końcu zbliżają się wybory.

Mariusz Grzybek
Autor jest radnym gminy Jabłonna z Chotomowa, byłym wiceprzewodniczącym rady

 

REKLAMA

Komentarze (15)

# Wyborca

14.01.2013 19:42

Pan radny i autor tego artykułu jest wiceprzewodniczącym Rady Gminy Jabłonna i zadał pytanie retoryczne.
Za co Pan bierze diety, Panie radny?.
Za to, że mając bezpośredni i bardzo istotny, wpływ na zarządzanie gminą: Jabłonna nie korzysta z funduszy europejskich?.
Co Pan zrobił, żeby zmienić taką - Pana zdaniem - naganną sytuację?

# Świadomy Wyborca

14.01.2013 20:09

Bardzo dobrze napisał pan radny. To pan wyborca nie ma pojęcie kto pozyskuje pieniądze unijne. Pozyskują fundusze zewnętrzne Prezydenci/Burmistrzowie/Wójtowe ze swoimi urzędami.

# Kuba

14.01.2013 20:24

Niestety nasza gmina nie potrafi pozyskiwać funduszy. W zapadłych dziurach, dostają kasę na szkoły, domy kultury, kanalizację, przepompownie, staje wodociągowe i wodociągi i aż miło się tam mieszka. Nawet na Suwalszczyznie wielkie zdziwienie wioska masakra, wielka bieda, mają i wodociągi i kanalizację.

REKLAMA

# wyborca3

14.01.2013 20:32

To ja się zapytam za co szefostwo w urzędzie bierze tyle pieniędzy, bo to ponad 12 tysiąca to chyba Wójt. Opłacamy ich m.in. za to żeby pozyskiwali fundusze. Jak się nie nadają to niech zatrudnią ekspertów, a sobie pensyję niech obniżą, chyba uczciwe. Bo jest sporo firma które sie specjalizują w zdobywanie kasy dla miast i gmin. Tak długo to my nie pociągniemy.

# Magada

14.01.2013 21:10

#Kuba napisał(a) 14.01.2013 20:24
Niestety nasza gmina nie potrafi pozyskiwać funduszy. W zapadłych dziurach, dostają kasę na szkoły, domy kultury, kanalizację i wodociągi
Na Mazurach podobnie. Nasza gmina mnie przeraża. Pensje wysokie skuteczność znikoma.

# tag

14.01.2013 21:30

Bo to jest tak albo jest się przedsiębiorczym wójtem i pozyskuje się fundusze, dobrze zarządza - jak w gminach ściany wschodniej i północy Polski, albo lata się miedzy szkołami, kościołami i uprawia spotkania niczemu nie służące tylko poprawie wizerunku, i za to płacimy?

REKLAMA

# Janusz

14.01.2013 22:22

Mariusz, epatowanie tym zdjęciem we wszystkich mediach jest nie w porządku. Doskonale wiesz, że taki stan rzeczy był przez pół dnia, bo po prostu trzeba było zacząć od początku. Masz tu zakładkę "Wawer" - oni odstąpili od umowy tydzień po nas, sprawdź czy ktoś tam do tej pory pomyślał chociażby o terminie nowego przetargu. Wiesz, że z obligacji na budowę jest nie ruszona jeszcze ani złotówka, wiesz ile odzyskano kar umownych i wiesz o pozwie o resztę (razem 2,3 mln), wiesz wreszcie skąd się wzięła nadwyżka i dzięki czemu możliwe było rozszerzenie zakresu powtórnego przetargu.
Co do kanalizacji. Jeżeli do nowej kanalizacji przyłączyło się grubo mniej niż 50% "demokracji" to coś tu jest nie halo. Nie chcę wyciągać wniosków, że demokracja nie chce Twojej kanalizacji ale może nie chce za tak wielkie pieniądze???
Może warto podjąć temat innego systemu? a może po prostu akcję uświadamiającą i oszczędzić ludziom pieniędzy? Dotacje to niestety też dług a źle wydane dotacje to doprowadzenie do nędzy w bardzo niedługim czasie. Np. 30% dotacji to tak naprawdę 7% bo samorządy płacą 23% VAT. I to jest jedna wielka manipulacja. Może lobbować o zwolnienie samorządów z VAT?
Jest coś takiego jak "woda szara" w unormowaniach EU funkcjonuje od 2000 a w polskich od 2002. Woda szara to ściek bez fekaliów, czyli z prysznica umywalek itp. Woda szara to nawet do 80% tego co odprowadzamy do szamba, powinna być wykorzystana powtórnie (do spłukiwania toalet) a na obszarach wiejskich jak u nas nawet do nawadniania. W Australii jest zakaz zrzutu wody szarej - musi być wykorzystana.
Może akcja powinna iść w tą stronę? W budynkach z piwnicami przeróbka instalacji to żaden problem, w innych trochę kasy trzeba. Może szukać dotacji na takie indywidualne inwestycje? żeby potem ludzie płacili o 80% mniej za ścieki.
Porzuć populizm, wiesz że na szkołę też możemy pozyskać sporo kasy, jak nie chcesz pomóc to przynajmniej nie twórz wrogiej atmosfery.
Serdecznie pozdrawiam JK

# mieszkaniec 1

15.01.2013 02:07

Porzuć populizm, wiesz że na szkołę też możemy pozyskać sporo kasy, jak nie chcesz pomóc to przynajmniej nie twórz wrogiej atmosfery.
Czy tu chodzi o kontrpopulizm? Czy o rozpaczliwą obronę kontynuacji takiego sposobu zarządzania który zapewniał dotychczas profity uprzywilejowanej "grupie lobbystów" .Taki system nie zapewni rozwoju naszej gminy. Czy brak transparentnośc w poczynaniach wójta , rady jest czynnkiem budującym zaufanie i chęć współpracy w działaniach na rzecz wspólnego dobra ? Obawiam się że to nie jest ta droga.

# Janusz

15.01.2013 07:46

"Czy tu chodzi o kontrpopulizm?"
Ja nie wypowiadałem się na temat budżetu. A jakbym się wypowiadał to interesowałyby mnie nie ogólniki o "funduszach" bo jak można zaplanować medialną papkę - tak jak przychód z mandatów? Pozyskać i podjąć uchwałę o zmianie a nie zaplanować i nie dostać.
W budżecie interesowałyby mnie raczej liczby: wydatki na oświatę, poziom zadłużenia, losy wspólnego biletu, rozważenie redukcji opłaty śmieciowej dla rodzin powyżej 3 dzieci, może przedszkole gminne w budynku po starej szkole (jak się uda z nową) + część dla GCKiS??? Po co płacić GS za hangar po komunistycznym magazynie? Czy na pewno najszczęśliwszym rozwiązaniem są przepompownie po 4 mln. sztuka? czy może inaczej?
No i na pewno jestem pierwszym co bierze w obronę jakąkolwiek "grupę lobbystów"

REKLAMA

# onegdaj

15.01.2013 08:39

Jeśli ktoś się interesuje podatkiem śmieciowym to wie, że Ustawa którą przygotował Sejm do wdrożenia przez gminy uniemożliwia lepsze traktowanie kogokolwiek. Były cztery sposoby naliczania i nie ma odwrotu i żadnych ulg.
Ale ..., No właśnie po 1,5 wypuszczonej ustawy Senat zamierza to zmienić i w poprawkach Senatu (jak wejdzie), będzie można ulgę dla dzieci wprowadzić. Poprawka może wejdzie do maja, może nie.

# Marek K.

15.01.2013 10:02

Mnie szkoda czasu na komentowanie tych "grzybkowych" artykułów - dla mnie to celebryta, dobrze opłacany z diety radnego i zerowymi osiągnięciami radnego.

# IwonaZ

15.01.2013 10:19

Tu się Pan myli i to znacznie to najlepszy radny z głową na karku, rozumiem niektórych boli to, że tak nie potrafią i wypisują różne bzdury, ale ludzie inteligentni pomijają spam jak wyżej, konkurentów.
Panie Mariuszu niech się Pan kompletnie nie przejmuje wypisywaniem bzdur i nadal pracuje dla mieszkańców tak jak teraz. Trudno rozpala to do czerwoności konkurencję, ale to ich problem.

REKLAMA

# mieszkaniec 1

15.01.2013 11:07

Ja nie wypowiadałem się na temat budżetu....
.populizm jak pokazuje dalsza część wpisu dotyczy każdego tematu natomiast mętna gadka o szarej wodze, kanalzacji czy pozyskanych środkach to jest czysty kicz. Choć można by dopatrzeć się ewolucji poglądów to jednak nadal jest to tylko zwodniczy miraż.
MIŁEGO DNIA.

# Janusz

15.01.2013 16:23

Poprawka właśnie weszła, jest w Sejmie, tempo ekspresowe i samorządy będą miały aż 3 miesiące na zmiany uchwał.

# dziadek

15.01.2013 19:21

tak...cukier też ma podrożeć

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe