REKLAMA

Legionowo

sport »

 

Deskorolkarze mają pomysły, potrzebują tylko światła

  8 listopada 2013

alt='Deskorolkarze mają pomysły, potrzebują tylko światła'

Wyczynowa jazda na deskorolce jest popularna w Legionowie od kilkunastu lat. Pierwsze próby przekonania władz do budowy skateparku podjęto 10 lat temu, ale traktowano je wtedy jako marzenie grupki dzieciaków a nie poważną propozycję inwestycji w infrastrukturę sportową miasta. Dziś młodzi skejci prześcigają się w pomysłach na zagospodarowanie młodzieży wolnego czasu i zachwycają kreatywnością.

REKLAMA

W 2004 roku pomysł budowy skateparku powrócił i pojawił się na forum Młodzieżowej Rady Miasta - przedstawił go radny MRM Tomasz Kacprzak, który jak sam przyznaje, został do tego zainspirowany przez znajomych uprawiających sporty ekstremalne.

- Młodzi ludzie, pozbawieni miejsca do spędzania wolnego czasu, gromadzili się pod oknami bloków (co przeszkadzało lokatorom), na pętli autobusowej przy ul. Sowińskiego (skąd po kilka razy dziennie przepędzała ich policja) czy na tyłach supermarketów, gdzie z kolei interweniowała ochrona sklepów - mówi Tomasz Kacprzak. Potrzebowali alternatywy! Przekonując miejskie władze, młody radny podkreślał funkcję społeczno-wychowawczą obiektu - który dziś jest azylem dla młodzieży z trudnych środowisk.

Pozytywną opinię młodej rady wraz z zebranymi przez nią 300 podpisami mieszkańców Legionowa przekazano władzom miasta, które zadecydowały o budowie skateparku na stadionie miejskim. Otwarto go w 2008 roku.

Nasz skatepark ma klimat

Dziś z obiektu korzysta od kilkunastu do kilkudziesięciu osób - poczynając od dzieci, poprzez licealistów i studentów, na trzydziestolatkach odreagowujących stres po pracy kończąc.

W czasie rozgrywanych kilka razu w roku zawodów - organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z fanami sportów ekstremalnych zrzeszonymi w "Operacji SkatePakt", "LS Legionowo" i "Boniek Falicki - Fractal Skateboarding" - gromadzi on ponad pięćdziesięciu uczestników i nawet stu kibiców. Deskorolkarze potrafili zbudować m.in. przeszkodę ze... starej kanapy, zorganizować pokazy "plucia ogniem", tańca ulicznego czy sprowadzić profesjonalny grill wraz z kilkoma skrzynkami kiełbasy wprost z zakładów mięsnych, jako catering dla uczestników i kibiców. Społeczeństwo obywatelskie w najlepszym legionowskim wydaniu! - opowiada Tomasz Kacprzak. Legionowski skatepark jest znany nie tylko w naszym powiecie - w ostatnich zawodach brali udział zawodnicy m.in. z Warszawy, okolicznych miast, a nawet z Zakopanego i Olsztyna!

- Oprócz niepowtarzalnego klimatu, który buduje lokalizacja wśród lasów, zdolnych zawodników (niektórzy wychowankowie obiektu znaleźli sponsorów wśród firm wytwarzających deskorolki, odzież etc.), równie znane w kraju są zdolności organizacyjne, kreatywność i poczucie humoru lokalnych fanów deskorolki - opowiada Kacprzak. - Potrafili zbudować m.in. przeszkodę ze... starej kanapy, zorganizować pokazy "plucia ogniem", tańca ulicznego czy sprowadzić profesjonalny grill wraz z kilkoma skrzynkami kiełbasy wprost z zakładów mięsnych, jako catering dla uczestników i kibiców. Społeczeństwo obywatelskie w najlepszym legionowskim wydaniu! - dodaje.

Kup bilet

Są pomysły

Teraz Tomasz Kacprzak stara się o modernizację skateparku. Co można by w nim poprawić? Lista nie jest długa: zadaszenie obiektu, instalacja oświetlenia, dostawienie większej liczby koszy na śmieci i ławek, częstsza organizacja imprez sportowych. Pojawił się nawet pomysł na otwarcie "szkółki deskorolkowej" dla najmłodszych.

O ile zadaszenie obiektu nie będzie łatwe, chociażby ze względu na jego położenie, montaż oświetlenia wydaje się koniecznością. Skatepark jest czynny do godz. 22, tylko jak bezpiecznie z niego skorzystać, kiedy przed godz. 17 jest już ciemno?

REKLAMA

Użyczają parking

Władze miasta wspierają deskorolkarzy użyczając im parking podziemny ratusza, jeśli podczas zawodów popsuje się pogoda. To wszystko.

- Złożyłem kilka wniosków o uwzględnienie w budżecie na przyszły rok kilku udogodnień dla skejtów. Chodzi mi o udostępnienie młodzieży jeżdżącej na deskorolkach parkingu podziemnego ratusza - tylko w sezonie jesienno-zimowym i w godzinach 17.00-20.00. Odbywałoby się to podobnie jak np. wypożyczanie sprzętu sportowego czy wynajmowanie boiska na stadionie - za okazaniem dowodu osobistego osoby odpowiedzialnej za porządek podczas użytkowania. Kolejny wniosek dotyczy zamontowania lamp w skateparku w godzinach wieczornych. Jedna przydałaby się na ścianie budynku z kortami tenisowymi, druga od strony trybun, trzecia na słupie po drugiej stronie skateparku - mówi Kacprzak.

Jaka jest szansa, że radni dostrzegą potrzeby młodych skejtów? Już niedługo dowiemy się, czy ich pomysły zostały ujęte w przyszłorocznym budżecie.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# lwo

08.11.2013 12:03

"Władze miasta wspierają deskorolkarzy użyczając im parking podziemny ratusza, jeśli podczas zawodów popsuje się pogoda."
uprawiałem w życiu kilka sportów i rzadko się zdarza, żeby władze tak wspierały niszowe dyscypliny - tak trzymać!

# sk8

09.11.2013 16:43

azyl dla dzieciaków które chcą wyjść z domu to jedno, ale na skateparku śmigają też młodzi prawnicy czy osoby robiące karierę w biznesie!
Skatepark - łączy ludzi!

# LS CS

10.11.2013 13:03

dobrze że mają takie miejsce - przynajmniej jakoś spędzają czas zamiast siedzieć pod blokami!

REKLAMA

# jagiellońska

10.11.2013 18:39

szczerze przyznam, że jestem jednym z tych dzieciaków które z różnych względów starają się spędzać jak najmniej czasu w domu.
Skatepark jestem jednym z miejsc gdzie mogę spotkać się ze znajomymi, wyszaleć po szkole i poznać ciekawych ludzi - od rówieśników aż po młodych prawników, ludzi pracujących w firmach eventowych itd.
Odrobina normalności.
Pozdrawiam!

# KaKa

12.11.2013 12:52

KKK = Kolejna Kompromitacja Koterii
Ratusz Warszawy słowami pani prezydent H.G-W. wycenił straty spowodowane przez część uczestników Marszu Niepodległości na 120 000,00 zł [sto dwadzieścia tysięcy] !!!
Przypomnę, że zniszczeniu uległo: samochody osobowe (tylko dwa?), tęcza, stróżówka ambasady, okna i szyby wystawowe, chodniki dla pieszych i drzewostan, wzniecano pożary, niszczono mienie i infrastrukturę, sprzęt interweniujących funkcjonariuszy, etc.
Jestem przekonany, że rzeczywiste koszty burd ulicznych, są bardziej zbliżone do kwoty 1 200 000,00 zł !!! Ciekawe jest, czy pani prezydent "zgubiła" jedno ZERO, czy to ona całkowicie kompromituje się podając za swoimi urzędnikami, tak nierzeczywiste i fałszywe wyliczenia.

# legionowianin81

13.11.2013 20:52

@KaKa
dziękujemy Ci za komentarz na temat
tymczasem życzę powodzenia wszystkim młodym ludziom którzy starają się coś zmienić działając głową zamiast rzucając kamieniami.

REKLAMA

 Reghart

21.11.2017 08:26

Ja też jężdże to ostatni mój zakup to http://fishskateboards.com/pl/20-longboardy i powiem że bardzo dobrze mi się sprawdza ta deska ostatnio ze znajomymi często jeździmy na różne skate parki.

# syfiassta reklama,

21.11.2017 09:29

super wspaniale, korzystaj i doopy innym nimi nie zawracaj, banda partaczy i naciągaczy

# mieszkaniec99

10.11.2020 14:42

Dla zainteresowanych polecam sprawdzić https://kronos-shop.pl/pol_m_SKATING_DESKOROLKI_Deskorolki-Fiszki-229.html. Złapałem nową zajawkę. Czy możecie polecić jakieś fajne miejscówki?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni