REKLAMA

Bielany

drogi »

 

Czy tunele akustyczne za 90 mln zł podziałają?

  8 grudnia 2014

alt='Czy tunele akustyczne za 90 mln zł podziałają?'

Tunele akustyczne na Trasie Armii Krajowej są już prawie gotowe i na osiedlach Ruda i Potok jest wyraźnie ciszej. Pozostaje jednak jedna luka, przez którą hałas ucieka na zewnątrz.

REKLAMA

Tunel akustyczny jest prawdopodobnie najdroższą możliwą formą wyciszenia hałasu trasy szybkiego ruchu, jednak jego skuteczność trudno przecenić. Kiedy kilka lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad budowała pierwsze w Polsce tunele na Trasie Toruńskiej na wysokości Bródna, spadła na nią lawina krytyki za ogromne koszty konstrukcji. Dziś budowy takich tuneli domagają się mieszkańcy bloków sąsiadujących z obwodnicą przy parku Olszyna, a także na Bemowie. W pierwszej kolejności cenną ciszę otrzymać miały jednak osiedla Ruda i Potok. Luka między tunelem a wiaduktem jest wynikiem oszczędności. I otrzymały, ale nie jest to cisza zupełna, bo między tunelami a wiaduktem ul. Mickiewicza zieje kilkudziesięciometrowa przerwa. Ustawiono w niej co prawda wysokie ekrany akustyczne, które wyciszają hałas do zera, jeśli stoi się za nimi. Ryk silników ucieka jednak do góry i wciąż jest słyszalny ze stojących blisko trasy wieżowców przy Klaudyny i Mickiewicza.

- Taka metoda wyciszenia trasy jest zgodna z decyzją środowiskową i projektem - mówi Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Luka między tunelem a wiaduktem jest wynikiem oszczędności. Ulica Mickiewicza przechodzi nad trasą pod takim kątem, że chcąc doprowadzić tunel akustyczny do samego końca należałoby go precyzyjnie przyciąć. Pewną szansą na dokonanie poprawek będą pomiary hałasu dokonywane w ciągu roku po ukończeniu prac, po których - jeśli okaże się, że nadal jest za głośno - marszałek województwa będzie mógł zlecić GDDKiA poprawki.

DG

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (7)

# Vlepka

08.12.2014 13:14

"na osiedlach Ruda i Potok jest wyraźnie ciszej.". Bzdura, ciszej jest tylko od strony Rudy, bo od strony Potoku nie ma jeszcze tunelu, a ten co jest po drugiej stronie jest otwarty od południa i raczej wzmacnia istniejący hałas. Ale będzie lepiej... w październiku?

# mieszkaniec ruda

10.12.2014 00:35

Granda i skandal to będzie taka oszczędność że po badaniach będą musieli dobudować tunel do końca za podwójne pieniądze.Jak można było dopuścić do tego żeby tunel który właśnie w tym miejscu gdzie naprawdę jest potrzebny został pominięty.Woła to o pomstę do nieba.Park jest bardziej wyciszony niż budynki xx piętrowe.Mam nadzieję że ktoś za to odpowie.

# nierudy

11.12.2014 16:34

rudy mieszkańcu - od kiedy wiesz że tunel nie dochodzi do wiaduktu? Bo wiadome to było od paru lat i było uwidocznione na mapach. Obudziłeś się chyba z ręką w nocniku.

REKLAMA

# mieszkaniec ruda

12.12.2014 00:55

Nigdy nie chciano nam okazać aktualnych map. Rudy nie jestem.I nic do rudych nie mam.Resztę zostawiam bez komentarza.I bardzo serdecznie dziękuję za wyjaśnienie i oświecenie że sprawa jest wiadoma od paru lat.

# rudy

13.12.2014 09:56

za rok będą POprawiać, przy okazji może uda się jakich przetarg wygrać na POprawki?

# 160 dB

13.12.2014 10:27

Nie będzie trzeba wizytowac filharmonii.
Wewnątrz tuneli akustyka jak się patrzy.

REKLAMA

# roztropny

08.10.2015 20:53

Szkoda,że tunele nie są na szynach można by było je ustawiać w zależności od potrzeb,tak jak dach na Narodowym .
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA