Po remoncie Trasy AK pozostał nam hałas i łyse trawniki
11 lutego 2016
W jednym z ostatnich wydań został zamieszczony tekst "Piękna obwodnica przez środek osiedla" poświęcony zakończeniu przebudowy Trasy Armii Krajowej w okolicach osiedli Ruda i Potok. Jako mieszkańcy jednego z budynków posadowionych w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu ulicy Mickiewicza nad Trasą AK, wdzięczni jesteśmy za podjęcie problemu hałasu degradującego jakość naszego życia.
Wdzięczność i uznanie za poruszenie problemu niszczącego nasze życie hałasu nie przesłania jednak naszego niepokoju i sprzeciwu wobec innego wątku poruszonego w tym samym tekście. Nie podzielamy bowiem oceny, że obok kościoła św. Rafała i Alberta "jest zadbany trawnik" a "wzdłuż tuneli akustycznych rosną już nowe drzewa". Zadowolenie z prac związanych z uporządkowaniem terenu w okolicy wiaduktu ulicy Mickiewicza nad przebudowaną Trasą AK dotyczyć może strony żoliborskiej.
Z przykrością stwierdzamy, że po bielańskiej stronie trasy zakres prac porządkowych był nie tylko znacznie skromniejszy, lecz pozostały tam również obszary zniszczone w trakcie przebudowy i nieuporządkowane po jej zakończeniu. W szczególności wskazać tu należy, że w trakcie przebudowy wycięto szpaler kasztanowców na wysokości kościoła św. Rafała i Alberta (ciągnący się do ul. Gwiaździstej) oraz duży klon czerwony i szpaler klonów srebrnych, które rosły na ziemnym wale wzdłuż trasy. W miejsce znacznej liczby wyciętych drzew, na wale posadzono w sierpniu kilka małych sadzonek lipy, które zmarniały wskutek panujących wtedy upałów.
Obserwacja prac wskazuje, że wykonawca remontu trasy uznał porządkowanie terenu po stronie bielańskiej za zakończone. Jeżeli tak jest w istocie, to - wbrew wcześniejszym zapewnieniom władz miejskich oraz wykonawcy - po remoncie pozostał nam potworny hałas oraz pustka po wyciętych drzewach. I nie będzie to obrazek widywany podczas wyjazdów na zachód Europy albo na Discovery (od dawna nie prowadzi się kołowego ruchu tranzytowego środkiem osiedli mieszkaniowych, a duże drzewa masowo sadzi się dla poprawy jakości miejskiego życia).
Z poważaniem
Rada Budynku Klaudyny 6 w SBM Ruda
Odpowiedź GDDKiA:
Odnosząc się do interwencji mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej Ruda, informujemy, że straty przyrodnicze wynikłe na skutek wycięcia drzew kolidujących z realizacją infrastruktury drogowej, zostały wyrównane poprzez wykonanie nasadzeń kompensacyjnych. Nasadzenia kompensacyjne obejmowały posadzenie m. in. 860 szt. nowych drzew, 3126 szt. krzewów i pnączy. Wszystkie rozwiązania projektowe, w tym również projekt zieleni, uzyskały wymagane prawem zatwierdzenia m.in. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wojewoda Mazowiecki zapewnił udział społeczeństwa na etapie zatwierdzania projektu przed wydaniem decyzji, tym samym zostały zachowane wszelkie wymagane prawem procedury administracyjne dla zgłaszania ewentualnych uwag do projektu.
Tak znaczna liczba wykonanych nasadzeń została zaprojektowana i wykonana z maksymalnym wykorzystaniem dostępnego (z uwagi na zaprojektowaną infrastrukturę techniczną) w liniach rozgraniczających terenu. Zadaniem wykonawcy robót jest pielęgnacja zieleni oraz uzupełnianie ewentualnych strat powstałych na skutek niewłaściwej opieki. Odnośnie wycinki "szpaleru kasztanowców" znajdującego się w rejonie kościoła pw. Świętych Wyznawców Ojca Rafała i Brata Alberta, należy przypomnieć, że GDDKiA wyszła z propozycją przesadzenia dużych cennych drzew w inne pobliskie tereny nie objęte budową. Wycinka została wykonana, gdy przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany i Żoliborz nie widzieli możliwości przesadzenia drzew na terenie dzielnicy Bielany, a jedyna wskazana lokalizacja okazała się niemożliwa z powodów technicznych. Jednocześnie w rejonie "szpaleru kasztanowców" zostały wykonane półtunelowe ekrany dźwiękochłonne, których efektywność dźwiękochłonna przewyższa dotychczasowe rozwiązanie.
W kontekście braków i uszkodzeń terenów zielonych powstałych na skutek realizacji projektu, usterki te zostały zgłoszone wykonawcy. Jednocześnie z uwagi na wiele zniszczeń powstałych nie z winy wykonawcy prosimy, aby lokalizacja stwierdzonych usterek została jednoznacznie opisana bądź udokumentowana na zdjęciach, aby mogła zostać skutecznie zgłoszona wykonawcy do usunięcia w ramach gwarancji jakości.
Łukasz Jóźwiak
Biuro Generalnego Dyrektora
Kierownik Zespołu Komunikacji