REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Czy to był szantaż?

  6 lipca 2007

Hanna Gronkiewicz-Waltz została zmuszona do podpisania decyzji w sprawie budowy spalarni na terenie oczyszczalni Czajka - tak twierdzą białołęccy radni PO. Na dowód przedstawiają pismo podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Janusza Mikuły do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

REKLAMA

Przedstawiciel ministerstwa dobitnie stwierdził w nim, że nie ma możliwości rezyg-nacji z budowy spalarni osadów na Białołęce. Była to odpowiedź na pismo pani prezydent z 21 marca, która pytała o prawne możliwości wycofania się miasta z budowy spalarni osadów pościekowych na terenie Czajki.

- W piśmie tym, stanowiącym swoistego rodzaju szantaż w stosunku do władz Warszawy, można przeczytać, że wycofanie się z budowy spalarni osadów będzie skutkować koniecznością zwrotu środków z Funduszu Spójności wraz z odsetkami, przyznanych na cały projekt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków - mówi Piotr Jaworski, szef klubu radnych PO na Białołęce. - Najciekawszym elementem szantażu jest stwierdzenie, że w przypadku rezygnacji z budowy spalarni benefic-jent nie otrzyma środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przez kolejne trzy lata! Władze Warszawy powinny także uważać, bo rezygnacja z budowy spa-larni, to poważne naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co może się wiązać z zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

- Kto zaryzykuje w obliczu takich argumentów? - pyta retorycznie burmistrz Jacek Kaznowski.

- Trudno dyskutować z emocjami, które jak się okazuje, są po każdej stronie sporu. Burmistrz chciał doprowadzić do alternatywnego rozwiązania. Ministerstwo napisało, jakie są prawne konsekwencje takiej decyzji, ale nazywanie tego szanta-żem politycznym jest śmieszne - powiedział "Echu" zastrzegający sobie anonimo-wość urzędnik ministerstwa. - Najważniejsze w tym piśmie było to, że najistotniej-szym celem modernizacji Czajki i budowy spalarni był konkretny cel ekologiczny, który w sensie prawnym nie zostałby osiągnięty w przypadku rezygnacji z projektu lub jego części.

Hanna Gronkiewicz-Waltz Czajkę podpisała. Wywołało to protesty grupy mieszkańców Choszczówki i innych bezpośrednich sąsiadów oczyszczalni. Któregoś poranka chcieli blokować Modlińską. Ktoś przytomny powstrzymał ich przed takim szukaniem sojuszników wśród mieszkańców jadących do pracy. Ostatecznie wielo-krotnie przechodzili tłumnie na zielonym świetle na pasach przed ratuszem.

W zeszłym tygodniu w urzędzie rozemocjonowani mieszkańcy wykrzykiwali swoje żale pod adresem burmistrza. Krzyczeli przeciwko Czajce, przeciwko jarmar-kowi na Marywilskiej, a nawet przeciwko mostowi Północnemu, bo projektuje go niemiecka firma.

Czajka będzie modernizowana. Ma dzięki temu przestać śmierdzieć. Mieszkań-cy boją się spalarni i rur ze ściekami pod Tarchominem. - Pod moim blokiem bę-dzie kolektor. Szambo z całej Warszawy będę wąchał - mówi pełen obaw mieszka-niec Tarchomina.

Pilnowanie tej inwestycji i zmniejszenie jej uciążliwości w ramach przedstawio-nego projektu, to teraz jedno z podstawowych zadań radnych dzielnicy. Niestety oni sami ustalili sobie inny priorytet: znaleźć winnego budowy spalarni. PiS mówi, że to PO. Platforma jest pewna, że to PiS. Dała temu wyraz nawet w uchwale rady dzielnicy.

Nie ma wątpliwości, że inwestycja została przygotowana w poprzedniej kaden-cji. Nie ma też wątpliwości, że narzuciła ją Warszawie Unia Europejska. Pewne jest także to, że jeden z nielicznych w kraju fachowców od utylizacji Jacek Kaznowski był wówczas bezrobotny na polecenie PiS.

Bartek Wołek


Któregoś ranka grupa przeciwników spalarni demonstrowała
na przejściu dla pieszych przed ratuszem

* * *

Uchwała Nr N/XI/61/07
Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
z dnia 15 czerwca 2007 roku.

w sprawie: wyrażenia przez Radę Dzielnicy Białołęka stanowiska w sprawie modernizacji i rozbudowy Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz budowy na jej terenie spalarni.

Na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 361 z późniejszymi zmianami) Rada Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy uchwala, co następuje:

§1.

W związku z planami MPWiK rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz budowy spalarni na terenie Dzielnicy Białołęka, Rada Dzielnicy przyjmuje stanowisko w przedmiotowej sprawie w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§2.

Zobowiązuje się Zarząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy do zamieszczenia stanowiska, o którym mowa w § 1 w prasie oraz do jego rozplakatowania na terenie Dzielnicy Białołęka w celach informacyjnych.

§3.

Uchwałę przekazuje się Przewodniczącemu Rady m.st. Warszawy oraz Prezydentowi m.st. Warszawy.

§4.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.

§5.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady
Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
Paweł Tyburc

* * *

Załącznik do uchwały Nr N/XI/61/07
Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
z dnia 15 czerwca 2007 roku

Stanowisko Rady Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy w sprawie modernizacji i rozbudowy Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz budowy na jej terenie spalarni.

W związku z planowaną rozbudową Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz budową na jej terenie spalarni Rada Dzielnicy Białołęka przyjmuje stanowisko w brzmieniu:

Rada Dzielnicy Białołęka w dniu 5.06. br. została zapoznana z decyzją Prezydenta m.st. Warszawy, Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, o rozpisaniu przetargu na budowę spalarni osadów pościekowych na terenie modernizowanej oczyszczalni ścieków "Czajka".

Rada Dzielnicy Białołęka dostrzega podjęte w ciągu ostatniego półrocza przez Panią Prezydent działania zmierzające do rozwiązania problemu likwidacji osadów pościekowych w sposób bezpieczny, jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców Dzielnicy i neutralny dla środowiska.

Rada Dzielnicy stoi nadal na stanowisku, że nie jest korzystna dla mieszkańców Dzielnicy Białołęka tak znaczna rozbudowa oczyszczalni ścieków "Czajka", a szczególnie niewłaściwa jest budowa jednej spalarni dla całego miasta na terenie tej oczyszczalni.

Należy jednak przypomnieć, iż konieczność rozbudowy istniejącej oczyszczalni znana była od dawna, natomiast jej zakres a szczególnie rozszerzenie inwestycji o spalarnię odpadów pościekowych - to autorski pomysł Zarządu m.st. Warszawy kadencji 2002-2006 - dla przypomnienia - powołanego i kierowanego w pełnym zakresie przez "Prawo i Sprawiedliwość."

Należy z całą stanowczością podkreślić, że przy pełnej aprobacie Rządu kierowanego przez Pana Jarosława Kaczyńskiego połączono rozbudowę oczyszczalni z budową spalarni w jedną nierozłączną inwestycję. Było to tym bardziej niewłaściwe, że jeszcze w 2006r. Komisja Europejska wyraziła wątpliwości, co do celowości takiego połączenia i możliwości ukończenia tak ogromnego przedsięwzięcia w terminie tj. do roku 2010. Mimo to Rząd RP i ówczesny Zarząd m.st. Warszawy stanowczo potwierdzili wolę przeprowadzenia obu inwestycji łącznie, jako jednego zadania, na terenie Białołęki. Z dokonanych symulacji wynika, że spalarnia wcale nie musiała powstać na terenie oczyszczalni "Czajka".

Niestety, wskutek utrzymywania w tajemnicy przed reprezentantami społeczności lokalnej naszej Dzielnicy przez rządzących wówczas Warszawą polityków "Prawa i Sprawiedliwości" możliwości zmiany zakresu ww. inwestycji, sytuacja stała się nieodwracalna. Ostateczny termin zmian projektu całego przedsięwzięcia poszukiwania innego rozwiązania utylizacji odpadów bądź innej lokalizacji spalarni minął w październiku 2006 r. Projekt - przeforsowany przez Rząd RP przy współudziale poprzednich władz Stolicy - został zaakceptowany w takiej, a nie innej postaci i w tej właśnie formie otrzymał dofinansowanie z funduszy europejskich.

Tego typu działania należy określić jasno i wprost jako działania podjęte wbrew żywotnym interesom mieszkańców Białołęki, bez ich udziału i wiedzy. Co więcej, jako działania powodujące wybuch konfliktów społecznych, za które winą próbuje się obarczyć obecne władze Miasta i Dzielnicy.

Sytuacja dzisiejsza zafundowana nam przez Zarząd m.st. Warszawy kadencji 2002-2006 oraz MPWiK przedstawia się następująco:

  • do roku 2010 Warszawa ma rozwiązać system ścieków z tym, że jeśli okaże się, że inwestycja przeciągnie się na rok 2011 i w nim się zakończy - kara za zanieczyszczanie środowiska będzie anulowana (obecnie jest warunkowo zawieszona a na koniec roku 2011 jej wartość może sięgnąć 1,5 mld zł!!!) Nie zakończenie inwestycji w tym terminie spowoduje konieczność zapłacenia wielomiliardowej kary, która obciąży mieszkańców Warszawy.
  • dofinansowanie będzie udzielone wtedy, gdy cała inwestycja, a więc łącznie modernizacja oczyszczalni i budowa spalarni, będzie ukończona w roku 2010 - warunkowo 2011. Rozbudowa i modernizacja samej oczyszczalni bez budowy spalarni spowoduje cofnięcie dotacji dla Warszawy w wysokości ponad 250 mln euro.

Rada Dzielnicy w dalszym ciągu jest przeciwna budowie spalarni na terenie oczyszczalni "Czajka" i podtrzymuje swoje stanowiska przyjęte w kadencji 2002-2006 oraz w uchwale Rady Dzielnicy Nr IV/22/07 z dnia 26 stycznia 2007 roku.

Jednak w związku z podjętą decyzją zdecydowanie wnioskujemy do władz m.st. Warszawy i MPiWK o potraktowanie Komitetu Protestacyjnego przeciwko rozbudowie oczyszczalni ścieków Czajka i budowie spalarni oraz Stowarzyszenia Mieszkańców "Nasza Choszczówka", jako podmiotów nadzorujących i kontrolujących proces inwestycyjny.

Rada Dzielnicy Białołęka z satysfakcją przyjmuje informacje o nowym nastawieniu obecnych władz Warszawy do Białołęki i negocjowaniu przez Zarząd Dzielnicy nowego pakietu inwestycyjnego dla naszej Dzielnicy, wartego setki milionów złotych w perspektywie najbliższych kilku lat.

Wyrażamy nadzieję, że przedmiotowy pakiet, poza wcześniej obiecywaną a nie zrealizowaną przez poprzednie władze miasta trasą mostu Północnego i linią tramwajową z Żerania będzie zawierał zgodnie z zapowiedziami nowe inwestycje:

  • modernizację ulicy Modlińskiej, Marywilskiej, Płochocińskiej, Głębockiej oraz budowę ulic lokalnych,
  • środki finansowe i pomoc dla Dzielnicy Białołęka w realizacji niezbędnych inwestycji oświatowych,
  • zdecydowane przyśpieszenie i potraktowanie, jako priorytet pełnego wodociągowania i pełnego skanalizowania naszej Dzielnicy.

Rada Dzielnicy Białołęka mając na uwadze karygodne i bezprzykładne zaniedbania ze strony poprzednich władz Miasta wyraża nadzieję, że znaczna większość z tych inwestycji zostanie zrealizowana do 2010 r.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA