Czy falenicka sosna to zagrożenie? Sprzeczne opinie ekspertów
16 listopada 2021
W czwartek 18 listopada warszawscy radni oficjalnie uznają charakterystyczne drzewo za pomnik przyrody, uniemożliwiając ewentualną wycinkę.
Sosnę rosnąca przy Patriotów śmiało można już uznać za jeden z symboli Falenicy, a może i całego Wawra. Charakterystycznie pochylającemu się nad jezdnią drzewu groziła wycinka z powodu rozbudowy linii kolejowej do Otwocka. Teraz wiadomo już, że zostanie w krajobrazie miasta na dłużej.
Jak znaleźć idealny prezent? 5 uniwersalnych propozycji
Prezenty to nie tylko radość dla otrzymującego, ale również dla wręczającego. Niestety, często, nawet kogoś dobrze znając, nie mamy pewności, co powinniśmy kupić, a ta sytuacja pogarsza się wraz ze zmniejszaniem stopnia znajomości. Jednak to nie jest problem, jeśli zna się najbardziej popularne i uniwersalne prezenty, które można spersonalizować tak, aby pasowały do danej osoby. Warto się im dokładnie przyjrzeć.
Sosna pomnikiem przyrody
Gdy w kwietniu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafił projekt uchwały rady miasta w sprawie ustanowienia pomnika przyrody, został on odrzucony. Prezydent Rafał Trzaskowski złożył zażalenie a 21 października generalny dyrektor ochrony środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski przyznał mu rację. Postanowienie RDOŚ zostało uchylone i już nic nie stoi na przeszkodzie, by krzywa sosna została pomnikiem przyrody. 18 listopada Rada Warszawy oficjalnie obejmie drzewo ochroną.
- Biorąc pod uwagę stan zdrowotny sosny oraz jej lokalizację, w sierpniu 2018 roku zlecono wykonanie badań dendrologicznych - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. - Ekspertyza w zakresie oceny statyki i bezpieczeństwa w otoczeniu drzewa z zastosowaniem metody tensometrycznej wykazała, że z uwagi na dużą wartość przyrodniczą i krajobrazową przedmiotowego drzewa należy wykonać działania pozwalające je zachować. Ciekawy kształt pnia i korony tworzy charakterystyczną sylwetkę o unikalnych walorach. Drzewo, pomimo znacznego urazu mechanicznego pnia w odziomku, zachowuje witalność.
Czy sosna stanowi zagrożenie?
W dokumencie czytamy także, że "problemem w zakresie statyki jest znaczne pochylenie sosny oraz nisko zawieszona nad jezdnią korona". Jak piszą urzędnicy, wiąże się z tym ryzyko upadku części drzewa podczas ulewy lub obfitych opadów śniegu. W czerwcu ubiegłego roku przeprowadzono ponowne badanie dendrologiczne pod kątem określenia odporności sosny na złamanie.
- Eksperci wskazali, że drzewo ma bardzo dobrą żywotność oraz bardzo wysoki współczynnik bezpieczeństwa dotyczący złamania pnia w odziomku oraz złamania pnia na wysokości - czytamy. - Nie stwierdzili ryzyka wykrotu, złamania w odziomku ani w obrębie pnia. Drzewo rośnie w dobrych warunkach siedliskowych. Przedmiotowe drzewo odznacza się dobrym stanem zdrowotnym, wysoką wartością przyrodniczą i krajobrazową oraz indywidualnymi cechami wyróżniającymi je wśród innych tworów przyrody żywej.
(dg)
.