Czy przychodnia będzie niepubliczna?
4 lipca 2008
Starosta legionowski Jan Grabiec chciałby zamienić Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego, popularną przychodnię "na górce" - w zakład niepubliczny.
Dzięki przekształceniu SPZLO w placówkę niepubliczną przychodnia zyskałaby środki na niezbędne remonty i rozwój. Według zapowiedzi starosty, placówka - wciąż pod kontrolą samorządu - będzie mogła prowadzić działalność komercyjną, czyli leczyć za pieniądze. Placówka publiczna jest w tym zakresie ograniczona licz-nymi przepisami. Upraszczając - nie może pieniędzy otrzymanych od nieubezpie-czonych lub "prywatnych" pacjentów zainwestować np. w remonty. Podobnie ze sprzętem znajdującym się w przychodni - warta wiele setek tysięcy złotych apara-tura pracuje jedynie kilka godzin dziennie - na więcej nie pozwalają limity NFZ, a po przekształceniu, w tej samej przychodni, ale już na warunkach komercyjnych, nie związanych z Narodowym Funduszem, sprzęt mógłby zarabiać na siebie i za-kład. Poprawiłyby się także warunki przyjmowania pacjentów, a placówka posze-rzyłaby zakres swoich usług. Aby jednak tak się stało, trzeba powołać spółkę prawa handlowego, która - prócz zabiegów refundowanych przez NFZ - leczyłaby chętnych odpłatnie. Starosta Jan Grabiec zapewnia, że nie oznacza to prywatyzacji zakładu, a jedynie rozszerzenie jego możliwości.
- Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma - powiedziała "Echu" Joanna Kajdanowicz ze starostwa powiatowego. - Rada zezwoliła jedynie staroście na wstępne przygoto-wania do przekształcenia: sprawdzenie, jakie procedury muszą być zastosowane, rozpoznanie możliwości nowego zakładu. Jakichkolwiek decyzji można się spodzie-wać dopiero na kolejnych sesjach.
Niepubliczne zakłady zdrowotne prowadzone przez samorząd funkcjonują już w Polsce. W Zamościu istnieje pierwszy szpital niepubliczny będący całkowicie zarzą-dzany przez miasto. Po przekształceniu zamojski szpital stał się konkurencyjną pla-cówką dla innych zakładów, działa oszczędnie i sprawnie. Pacjenci są leczeni sku-teczniej i bezpieczniej. W Polsce istnieje ponad 40 niepublicznych szpitali samorzą-dowych, liczba podobnych zakładów wciąż rośnie.
"Echo" będzie przyglądać się dalszym krokom legionowskiego samorządu w tej sprawie.
wt