REKLAMA

Legionowo

zdrowie »

 

Czy przychodnia będzie niepubliczna?

  4 lipca 2008

Starosta legionowski Jan Grabiec chciałby zamienić Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego, popularną przychodnię "na górce" - w zakład niepubliczny.

REKLAMA

Decyzja rady powiatu, która jest organem zarządzającym dla placówki, jeszcze nie zapadła. Podczas sesji powiatowej 26 czerwca radni upoważnili starostę do wstęp-nych przygotowań do przekształcenia.

Dzięki przekształceniu SPZLO w placówkę niepubliczną przychodnia zyskałaby środki na niezbędne remonty i rozwój. Według zapowiedzi starosty, placówka - wciąż pod kontrolą samorządu - będzie mogła prowadzić działalność komercyjną, czyli leczyć za pieniądze. Placówka publiczna jest w tym zakresie ograniczona licz-nymi przepisami. Upraszczając - nie może pieniędzy otrzymanych od nieubezpie-czonych lub "prywatnych" pacjentów zainwestować np. w remonty. Podobnie ze sprzętem znajdującym się w przychodni - warta wiele setek tysięcy złotych apara-tura pracuje jedynie kilka godzin dziennie - na więcej nie pozwalają limity NFZ, a po przekształceniu, w tej samej przychodni, ale już na warunkach komercyjnych, nie związanych z Narodowym Funduszem, sprzęt mógłby zarabiać na siebie i za-kład. Poprawiłyby się także warunki przyjmowania pacjentów, a placówka posze-rzyłaby zakres swoich usług. Aby jednak tak się stało, trzeba powołać spółkę prawa handlowego, która - prócz zabiegów refundowanych przez NFZ - leczyłaby chętnych odpłatnie. Starosta Jan Grabiec zapewnia, że nie oznacza to prywatyzacji zakładu, a jedynie rozszerzenie jego możliwości.

- Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma - powiedziała "Echu" Joanna Kajdanowicz ze starostwa powiatowego. - Rada zezwoliła jedynie staroście na wstępne przygoto-wania do przekształcenia: sprawdzenie, jakie procedury muszą być zastosowane, rozpoznanie możliwości nowego zakładu. Jakichkolwiek decyzji można się spodzie-wać dopiero na kolejnych sesjach.

Niepubliczne zakłady zdrowotne prowadzone przez samorząd funkcjonują już w Polsce. W Zamościu istnieje pierwszy szpital niepubliczny będący całkowicie zarzą-dzany przez miasto. Po przekształceniu zamojski szpital stał się konkurencyjną pla-cówką dla innych zakładów, działa oszczędnie i sprawnie. Pacjenci są leczeni sku-teczniej i bezpieczniej. W Polsce istnieje ponad 40 niepublicznych szpitali samorzą-dowych, liczba podobnych zakładów wciąż rośnie.

"Echo" będzie przyglądać się dalszym krokom legionowskiego samorządu w tej sprawie.

wt

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni