REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Przedłużenie Piastów Śląskich nie wszystkim w smak. Mieszkańcy zablokują inwestycję?

  11 kwietnia 2023

alt='Przedłużenie Piastów Śląskich nie wszystkim w smak. Mieszkańcy zablokują inwestycję?'
TuStolica.pl

Przedłużenie ulicy Piastów Śląskich, a więc budowa 550-metrowego odcinka od Osmańczyka do Obrońców Tobruku na Bemowie, na długie lata utknęło w urzędniczych gabinetach. Kiedy wreszcie rusza budowa tej drogi, przeciwko inwestycji opowiada się część mieszkańców.

REKLAMA

Jak doskonale wiedzą mieszkańcy Bemowa, Piastów Śląskich kończy się dziś na skrzyżowaniu z ulicami Osmańczyka i Krasnodębskiego, zaraz za Galerią Bemowo. Ulica już wiele lat temu miała być przedłużona do Obrońców Tobruku.

Przedłużenie Piastów Śląskich

Początki tej inwestycji - jak przypomniała burmistrz Urszula Kierzkowska - sięgają roku. Tak, to ciągle Warszawa. Waldorffa czeka na remont od dekad Tak, to ciągle Warszawa. Ulica czeka na remont od dekad
Władze Bemowa w ostatnim czasie nie mają szczęścia do porozumień z Zakładem Remontów i Konserwacji Dróg w sprawie planowanych inwestycji. Po problemach związanych z przedłużeniem Piastów Śląskich także remont ulicy Waldorffa nie doczekał się szczęśliwego finału.
.. 2006. Wówczas to została ona wpisana do wieloletniego planu finansowego Bemowa. Potem przez długie lata niewiele się działo. Dopiero w 2018 roku urząd dzielnicy porozumiał się z należącym do warszawskiego samorządu Zakładem Remontów i Konserwacji Dróg, który miał zająć się budową bez ogłaszania przetargu i poszukiwania wykonawcy na rynku.

Ulica miała powstać do roku 2020, ale prace nad projektem toczyły się w fatalnym tempie. Wkrótce podpisano aneks do umowy, przewidujący zakończenie prac w roku 2021, a następnie kolejny, na mocy którego miał być gotowy już tylko... projekt. Czas mijał, inflacja rosła, pieniądze traciły wartość, a kolejne lockdowny windowały ceny surowców. W efekcie inwestycja planowana na 6,55 mln zł została wyceniona w 2021 roku na 11,1 mln zł, a kilka miesięcy później już na 12,9 mln zł. W rezultacie zerwano porozumienia, zaś samorząd Bemowa postanowił sam zrealizować zadanie. W pierwszej połowie minionego roku dzielnica przejęła od ZRiKD dokumentację projektową oraz teren budowy. W okresie wakacyjnym wycięto drzewa, został też wyłoniony wykonawca, zaś nowy termin zakończenia inwestycji ustalono na 11 czerwca 2024 roku. Ostateczny koszt wykonania robót wyniósł 13,3 mln zł.

Kup bilet

Protest na Bemowie

Kiedy wydawało się, że wszyscy powinni w końcu odetchnąć z ulgą, że ulica po latach obietnic w końcu zostanie zbudowana, do głosu doszli mieszkańcy Bemowa. Jak przekonuje przewodniczący rady dzielnicy Jarosław Dąbrowski, proszą o przeanalizowanie planowanej inwestycji pod względem uciążliwości dla środowiska i osób mieszkających w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

- Teren przeznaczony pod budowę jest obecnie wykorzystywany przez okolicznych mieszkańców m.in. do rekreacji, spacerów, uprawiania sportu, zamieszkują go też zwierzęta - zauważa przewodniczący Dąbrowski.

REKLAMA

Nie odstąpią od inwestycji

Jak informuje burmistrz Kierzkowska, wydanie decyzji zezwalającej na budowę drogi poprzedziła decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, w której analizowano warunki ochrony środowiska i kształtowania środowiska. W następstwie oceny stwierdzono, że "planowane zamierzenie inwestycyjne nie jest zaliczane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko".

- Obecny etap procesu gwarantuje wykonanie tego obiektu. Natomiast wydatkowane dotychczas środki na projekt, wycinkę, zakup materiałów oświetlenia ulicznego i rozstrzygnięte postepowanie przetargowe na budowę, wykluczają rezygnację z dalszej realizacji - zapewnia burmistrz.

(jr)

.
 

REKLAMA

Komentarze (8)

# obs_12

11.04.2023 20:13

Dziwne, ile osób jest w końcu niezadowolonych ?
Patrząc na mapę to chyba chodzi o ten jeden budynek, a w zasadzie lokale z tych budynków z oknami wychodzącymi na stronę działek (bo te na stronę ul. Osmańczyka czy od strony studni chyba obojętne stanowisko).
Ta inwestycja doskonale skraca przejazd. Zamiast kilku, kilkunastu minut w szczycie korków, 2-3 min maksymalnie.
Jedni odetchną (ci którymi do tej pory jest objazd (chyba ok. 8 budynków), drudzy dostana normalny ruch (1 budynek lokale od strony działek)).
Ci drudzy powinni wiedzieć, że już w 2006 roku (podaję za artukułem) były plany tej inwestycji.
No raczej nie da sie mieszkać w mieście bez dostępu do drogi.
Powinni być zadowoleni, mogłaby przecież iść tędy łącznica z S7, czy inna droga krajowa czy ekspresowa, czemu nie, to stanowiłoby problem, rozumiem.
Można ograniczyc np. ruch na tej drodze/ ulicy poprzez wprowadzenie zakazu wjazdu np. pojazdom powyżej tonażu 3.5 t, 10 t i w konkretnych godzinach np. nocnych.
To może zadowoli przeciwników tej inwestycji.
Najgorsze, że wycięte drzewa przerobiono już na gazetki promocyjne.
Mieszkańcy Bemowa dla poprowadzonej drogi S7 przez lotnisko i osiedle nie mieli szans w starciu z inwestycją, też planowana była odpowiednio wcześniej nawet zanim postały osiedla w bezpośredniej odległości. Tam niewiadomą, było który wariant zostanie pwybrany (chyba z 3-4 możliwych).
Tak na marginesie to wprowadzenie cięzkiego ruchu drogowego do miasta zamiast skierowania na obwodnicę to bardzo zły ruch - co obrazuje sytuacja na S8 na odcinku Warszawy.
Patologiczne korki wynikające z tłumów jadących cięzarówek. Czasami w takim sznurku raz na kilkanaście TIRów jest sierota osobowy samochód i musi się ciągnąć w tym korku. Sprawa ewidentnego zatrucia środowiska miejskiego truciznami z rur cięzarówek oraz hałasu nie podlega jakiejkowlwiek dyskusji.

# Rex

12.04.2023 15:37

Ja jestem niezadowolony. Zniknie kolejny dziki (w dobrym tego słowa znaczeniu) teren na spacery.
Głeboko w poważaniu mam asfaltową ścieżkę, ścieżkę dla rowerów z bruksu i progi zwalniające, które tam na pewno powstaną.
Ale to miasto i musi być kloaką, wybetonowanym syfem i jedną wielką regulacją.

# repro

12.04.2023 17:25

Jakie znowu protesty? Mieszkam w bloku przy tej planowanej ulicy i żadnych nie widziałem, ani o żadnych nie słyszałem. Wygląda mi to na jakieś przepychanki między p. Kierzkowską a p. Dąbrowskim. Budujcie żesz wreszcie! Ile mamy jeszcze czekać do cholery... Mieszkamy w dużym mieście i chcemy łatwych dojazdów. Jak ktoś chciał mieszkać na terenach dzikich, między zwierzętami, to się pomylił - proszę za miasto się wyprowadzić.

REKLAMA

# Warto wiedzieć

12.04.2023 17:27

#obs_12 napisał(a) 11.04.2023 20:13
wprowadzenie cięzkiego ruchu drogowego do miasta zamiast skierowania na obwodnicę
Zamiast skierowania ich na obwodnicę której nie ma? Proponuję zapoznać się z koncepcją budowy autostradowej obwodnicy Warszawy, to jest autostrady A50 i drogi ekspresowej S50, na które w przyszłości ma być skierowany ruch tranzytowy. Tranzyt ciężarówek na przechodzących przez miasto drogach S2 i S8 jest sytuacją przejściową.

# Zielona

14.04.2023 16:43

Nogi urzędnikom zabetonować! I rurę ze spalinami im pod nos!

# sąsiad

21.04.2023 15:48

Jestem przeciwny tej drodze tak jak wielu moich sąsiadów. Ta droga nic nie skruci bo będzie zakorkowana jak Powstańców Slaskich. Wystarczy obejżeć jak wygląda ul. Obrońców Torbruku.Najprawdopodobniej obok tej drogi powstaną nastepne bloki bo dla włodazy tylko kasa się liczy, a deweloper będzie miał uzbroiony teren za publiczne pieniadze. Ja bym pociagnoł tam scieżki rowerowe i zrobił skatepark jak już bezduszni radni zlecili wycięcie tych pięknych dżew.

REKLAMA

# Krizon

13.05.2023 12:21

Wytyczenie nowej drogi, która ma być odpowiedzią na protesty mieszkańców ul. Osmańczyka nic nie zmieni. Ludzie dalej będą jeździć w jedną i drugą stronę, by ominąć korki na Obrońców Tobruku. To dość logiczne i przewidywalne

# Bolek

15.09.2023 14:10

Pani Burmistrz chcąc zrobić dobrze krezusom z Awangardy postanowiła przyśpeszyć budowę drogi moim zdaniem niepotrzebnej a przede wszystkim niszczącej piękny zielony tern do spacerów i rekreacji.
Wzrośnie zaniezczyszczenie i temperatura od asfaltu i betonu w okolicy.
Ludzie będą gorzej żyć i zaczną chorować od spalin. Bieganie i spacery w ciszy i zieleni się skończą.
Ale co to Panią Kieszkowską obchodzi. Przecież ona tu nie mieszka i nie spaceruje...
Nie chciała się spotykać w tej sprawie z mieszkańcami , którzy latami prosili ją o spotkanie.
Czy to jest zwykła arogancja władzy czy też celowe działanie - aby nikt nie przeszkodził w tych planach?
W wyniku uruchomienia tej drogi będą ginać dziekie zwierzęta , psy itd ...
Jak w końcu samochód kogoś potrąci to wprowadzą może jakieś spowalniacze.
Ale dla Pani Burmistrz liczy się, że krezusi z Awanrady będą zadowoleni
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe