Czy coś ciekawego wydarzyło się w tym roku w Wawrze?
29 grudnia 2014
Rok 2014 już niemal za nami, pora więc zajrzeć do archiwów i sprawdzić, czym żyła dzielnica w ostatnich dwunastu miesiącach. Zachęcamy do komentowania: które z wydarzeń najbardziej zmieniły tegoroczny Wawer?
Rozpoczęta budowa tunelu
Mieszkańcy żalą się na zbyt długo - ich zdaniem - zamknięte szlabany na przejazdach kolejowych. Oskarżają o złośliwość dróżników, którzy akurat trzymają się swoich przepisów - dwie minuty przed pociągiem rogatka ma być opuszczona i koniec. A jeśli jeden po drugim przejeżdżają trzy pociągi - wiadomo, stoi się dłużej. Zresztą, wszystko wskazuje na to, że już wkrótce (za dwa lata) kolejki przed przejazdami się zmniejszą. Wreszcie bowiem zapadła decyzja o budowie tunelu w Międzylesiu. Umowę na budowę tunelu i związaną z tym przebudowę Zwoleńskiej i Żegańskiej z wykonawcą - firmą Strabag - podpisano pod koniec listopada. Prace mają kosztować 87 milionów złotych.
Felerne inwestycje
Ile trzeba firm, by w Wawrze postawić przedszkole? Dziesięć. W tym niesławnie słynny Zambet. To właśnie po wyrzuceniu go z budowy przedszkola na Krupniczej prace dokańczało aż dziewięć innych firm. Całkowity koszt przedszkola zamknął się kwotą 13 milionów złotych. I nie zmienia wiele fakt, że sprawa o odszkodowanie od Zambetu toczy się w sądzie, bo kara umowna za niedotrzymanie kontraktu to... 2 mln złotych. Dla porównania - w roku 2015 Wawer ma mieć na inwestycje budżet w wysokości 9 milionów. A ogólnie Zambet ma jeszcze do wpłacenia do dzielnicowej kasy 6,5 mln odszkodowania za fuszerkę przy basenie. Tyle, że szanse na te pieniądze są mizerne, bo firma ogłosiła w połowie roku upadłość.
Mamy Wawerskie Centrum Kultury
To był ostatni rok działalności Klubu Kultury Zastów. Podobnie zresztą jak Klubu Kultury Anin, Aleksandrów czy Radość. Wszystkie dotychczasowe placówki kulturalne w Wawrze zostały scentralizowane pod szyldem Wawerskiego Centrum Kultury z siedzibą przy Żegańskiej. - Podporządkowanie klubów kultury nowemu Centrum stworzy większe możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych, o których małe kluby mogły tylko pomarzyć - mówi rzecznik dzielnicy. - Mieszkańcy Wawra nie chcą łączenia klubów kultury. Warszawa Społeczna, wawerskie osiedla i lokalne środowiska kultury sprzeciwiają się centralizacji zarządzania kulturą. Obawiają się likwidacji klubów kultury i ograniczenia ich oferty kulturalnej - piszą przedstawiciele organizacji społecznych. Jak na centralizacji wyjdzie wawerska kultura - potrzeba czasu, by się o tym przekonać...
Była Fabryka Szpotańskiego, będzie Ferio
Fabryka Szpotańskiego oficjalnie zakończyła swoje istnienie w ubiegłym roku, ale w tym zaczęła nowe życie. Hale po istniejących od 1928 roku zakładach przejdą ogromną przemianę - w październiku wmurowano kamień węgielny pod galerię handlową Ferio, która ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. A we wrześniu odbyła się premiera filmu dokumentalnego poświęconego historii przedsiębiorstwa. Same hale, które są wpisane do rejestru zabytków, doczekają się konserwacji i adaptacji - w ramach inwestycji, obejmującej 22 tys. mkw., w tym 12,5 tys. mkw. powierzchni najmu, inwestor - firma RE Project Development - przewiduje powstanie m.in. punktów handlowo-usługowych, gastronomicznych oraz marketu spożywczego. Nowa część, dobudowana do istniejących hal, ma być czterokondygnacyjna, z czego jedno piętro będzie zajmował podziemny parking.
Wydawaliśmy publiczne pieniądze
Po raz pierwszy w dzielnicy realizowano budżet obywatelski. Zasady były proste: część dzielnicowej kasy miała być przeznaczona na inwestycje wskazane przez mieszkańców. I co wybrano? W Marysinie - modernizacje placów zabaw, w Aleksandrowie - zagospodarowanie okolic Morskiego Oka. Mieszkańcy osiedla Las zadecydowali o doposażeniu szkoły przy Kadetów; podobny cel - modernizację SP 109 - wsparli zerzenianie, a mieszkający w Aninie - szkołę nr 218. W Międzylesiu powstanie publiczny parking przy Żegańskiej, Falenica będzie odwodniona, Sadul wzbogaci się o skwerek rekreacyjny z siłownią plenerową. Natomiast w Nadwiślu głosowanie było formalnością, bo zgłoszono tylko jeden projekt - budowę uli dla owadów zapylających.
A na jesieni były samorządowe wybory. W dzielnicowej radzie zasiądą cztery ugrupowania: Prawo i Sprawiedliwość z ośmioma radnymi, Platforma Obywatelska - z dziewięcioma, Wawerska Inicjatywa Samorządowa z czterema mandatami i Stowarzyszenie Wawer z dwoma.
I to wszystko. Które z tych wydarzeń nasi czytelnicy uznają za najważniejsze?
(red)