Czy coś ciekawego wydarzyło się w tym roku w Wawrze?
29 grudnia 2014
źródło: Materiały inwestora
Rok 2014 już niemal za nami, pora więc zajrzeć do archiwów i sprawdzić, czym żyła dzielnica w ostatnich dwunastu miesiącach. Zachęcamy do komentowania: które z wydarzeń najbardziej zmieniły tegoroczny Wawer?
Rozpoczęta budowa tunelu
Mieszkańcy żalą się na zbyt długo - ich zdaniem - zamknięte szlabany na przejazdach kolejowych. Oskarżają o złośliwość dróżników, którzy akurat trzymają się swoich przepisów - dwie minuty przed pociągiem rogatka ma być opuszczona i koniec. A jeśli jeden po drugim przejeżdżają trzy pociągi - wiadomo, stoi się dłużej.
Ruchliwa ulica popękana, podziurawiona i zalewana
O tym, że po wschodniej stronie Patriotów asfalt nie wygląda najlepiej, wie chyba każdy przejeżdżający tą drogą. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda po większych opadach deszczu, kiedy na ulicy tworzą się ogromne kałuże.
Zresztą, wszystko wskazuje na to, że już wkrótce (za dwa lata) kolejki przed przejazdami się zmniejszą. Wreszcie bowiem zapadła decyzja o budowie tunelu w Międzylesiu. Umowę na budowę tunelu i związaną z tym przebudowę Zwoleńskiej i Żegańskiej z wykonawcą - firmą Strabag - podpisano pod koniec listopada. Prace mają kosztować 87 milionów złotych.
Felerne inwestycje
Ile trzeba firm, by w Wawrze postawić przedszkole? Dziesięć. W tym niesławnie słynny Zambet. To właśnie po wyrzuceniu go z budowy przedszkola na Krupniczej prace dokańczało aż dziewięć innych firm. Całkowity koszt przedszkola zamknął się kwotą 13 milionów złotych. I nie zmienia wiele fakt, że sprawa o odszkodowanie od Zambetu toczy się w sądzie, bo kara umowna za niedotrzymanie kontraktu to... 2 mln złotych. Dla porównania - w roku 2015 Wawer ma mieć na inwestycje budżet w wysokości 9 milionów. A ogólnie Zambet ma jeszcze do wpłacenia do dzielnicowej kasy 6,5 mln odszkodowania za fuszerkę przy basenie. Tyle, że szanse na te pieniądze są mizerne, bo firma ogłosiła w połowie roku upadłość.
Mamy Wawerskie Centrum Kultury
To był ostatni rok działalności Klubu Kultury Zastów. Podobnie zresztą jak Klubu Kultury Anin, Aleksandrów czy Radość. Wszystkie dotychczasowe placówki kulturalne w Wawrze zostały scentralizowane pod szyldem Wawerskiego Centrum Kultury z siedzibą przy Żegańskiej. - Podporządkowanie klubów kultury nowemu Centrum stworzy większe możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych, o których małe kluby mogły tylko pomarzyć - mówi rzecznik dzielnicy. - Mieszkańcy Wawra nie chcą łączenia klubów kultury. Warszawa Społeczna, wawerskie osiedla i lokalne środowiska kultury sprzeciwiają się centralizacji zarządzania kulturą. Obawiają się likwidacji klubów kultury i ograniczenia ich oferty kulturalnej - piszą przedstawiciele organizacji społecznych. Jak na centralizacji wyjdzie wawerska kultura - potrzeba czasu, by się o tym przekonać...
Była Fabryka Szpotańskiego, będzie Ferio
Fabryka Szpotańskiego oficjalnie zakończyła swoje istnienie w ubiegłym roku, ale w tym zaczęła nowe życie. Hale po istniejących od 1928 roku zakładach przejdą ogromną przemianę - w październiku wmurowano kamień węgielny pod galerię handlową Ferio, która ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. A we wrześniu odbyła się premiera filmu dokumentalnego poświęconego historii przedsiębiorstwa. Same hale, które są wpisane do rejestru zabytków, doczekają się konserwacji i adaptacji - w ramach inwestycji, obejmującej 22 tys. mkw., w tym 12,5 tys. mkw. powierzchni najmu, inwestor - firma RE Project Development - przewiduje powstanie m.in. punktów handlowo-usługowych, gastronomicznych oraz marketu spożywczego. Nowa część, dobudowana do istniejących hal, ma być czterokondygnacyjna, z czego jedno piętro będzie zajmował podziemny parking.
Wydawaliśmy publiczne pieniądze
Po raz pierwszy w dzielnicy realizowano budżet obywatelski. Zasady były proste: część dzielnicowej kasy miała być przeznaczona na inwestycje wskazane przez mieszkańców. I co wybrano? W Marysinie - modernizacje placów zabaw, w Aleksandrowie - zagospodarowanie okolic Morskiego Oka. Mieszkańcy osiedla Las zadecydowali o doposażeniu szkoły przy Kadetów; podobny cel - modernizację SP 109 - wsparli zerzenianie, a mieszkający w Aninie - szkołę nr 218. W Międzylesiu powstanie publiczny parking przy Żegańskiej, Falenica będzie odwodniona, Sadul wzbogaci się o skwerek rekreacyjny z siłownią plenerową. Natomiast w Nadwiślu głosowanie było formalnością, bo zgłoszono tylko jeden projekt - budowę uli dla owadów zapylających.
A na jesieni były samorządowe wybory. W dzielnicowej radzie zasiądą cztery ugrupowania: Prawo i Sprawiedliwość z ośmioma radnymi, Platforma Obywatelska - z dziewięcioma, Wawerska Inicjatywa Samorządowa z czterema mandatami i Stowarzyszenie Wawer z dwoma.
I to wszystko. Które z tych wydarzeń nasi czytelnicy uznają za najważniejsze?
(red)
.





































