Mój cel: dwie kładki, monitoring i powrót dzieci do wawerskich szkół
19 grudnia 2014
Cezary Jurkiewicz przez najbliższe cztery lata będzie reprezentował Wawer w radzie Warszawy. Co zamierza tam dla nas wynegocjować?
- Przez ostatnie cztery lata był Pan radnym dzielnicy, ostatnie wybory samorządowe przyniosły Panu mandat radnego Warszawy. Jakie korzyści będzie miał Wawer i jego mieszkańcy z Pana pracy?
- W radzie Warszawy chcę szukać miejsca w przestrzeni do promowania naszej dzielnicy. Pracować tak, by nie dopuszczać do zatracania tożsamości i wyjątkowego charakteru Wawra. W ubiegłej kadencji nasz głos był w radzie miasta bardzo słabo słyszalny a potrzeby niezauważane. Wystarczy spojrzeć na wielkość kolejnych budżetów inwestycyjnych dzielnicy. Postaram się to zmienić.
- Co konkretnie?
- Teraz nie jestem już radnym dzielnicowym, tylko radnym miasta i w polu widzenia muszę mieć Warszawę jako całość. Zamierzam tak sprawować mandat, by moje działania służące Wawrowi służyły też całemu miastu. Konkrety? W Wawrze potrzebny jest system monitoringu wizyjnego obejmujący najbardziej problematyczne miejsca w całej dzielnicy. Osiedle Marysin Wawerski jest jednym z najniebezpieczniejszych w Wawrze, a nie ma tam żadnej kamery monitorującej, rzadkie są też patrole policyjne - to trzeba zmienić. Bezpieczeństwo to też bezpieczne drogi, dobrze oznakowane i oświetlone przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Należy odbudować jak najszybciej dwie kładki dla pieszych, nad Bronisława Czecha na wysokości ul. Potockich oraz nad Płowiecką w okolicach Traktu Lubelskiego. Brak bezkolizyjnych przejść w tych miejscach skutkuje spowolnieniem ruchu, tworzeniem się korków na ważnej drodze wyjazdowej z miasta i podniesieniem ryzyka wypadku związanego z potrąceniem pieszego.
Kolejną sferą, którą chcę się zająć, jest edukacja. Bolączką Wawra są wyludniające się szkoły. Rodzice wolą wozić dzieci do innych dzielnic niż oddawać je do wawerskich szkół. To trzeba zmienić zarówno przez podniesienie poziomu nauczania, jak i przez zapewnienie bezpieczeństwa w szkole i w jej otoczeniu. Musimy ściągnąć wawerskie dzieci do wawerskich szkół. Edukacja to też sfera pamięci historycznej. Podczas rządów koalicji PO i tzw. ugrupowań lokalnych zabito tradycję obchodzenia w Wawrze świąt państwowych: 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Od wielu lat w tych dniach organizujemy sami (jako komitet PiS Wawer) te uroczystości. Ważna dla mnie jest też rocznica Mordu Wawerskiego - 27 grudnia i uporządkowanie zaniedbanego cmentarza ofiar. Te wszystkie święta powinny mieć uroczystą, należną im oprawę.
Wysłuchała AS