REKLAMA

Bielany

różne »

 

Cmentarz wśród bloków. Tu spoczywa ikona piosenki

  1 listopada 2019

alt='Cmentarz wśród bloków. Tu spoczywa ikona piosenki'

Gdy powstawała ta nekropolia, Warszawa kończyła się rogatkach marymonckich a Wawrzyszew i Chomiczówka były wsiami.

REKLAMA

Od tego czasu zmieniło się właściwie wszystko. Dookoła wyrosły bloki a wiele starych nagrobków na cmentarzu Wawrzyszewskim uległo zniszczeniu. Choć nekropolia jest dziś wpisana do gminnej ewidencji zabytków, jej charakter jest zdecydowanie współczesny. Tragiczny sierpień 1944. Na Wawrzyszewie mordowano nawet dzieci Tragiczny sierpień 1944. Na Wawrzyszewie mordowano nawet dzieci
Trzeciego dnia powstania warszawskiego na sennej wsi przy Wólczyńskiej rozgrywały się sceny rodem z makabrycznego horroru.
W gęstej plątaninie alejek i pomników można znaleźć groby takich osób, jak...

1) Anna Jantar (1950-1980)

W latach 70. była jedną z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, a jej nagła śmierć wstrząsnęła krajem. Anna Jantar (właściwie: Szmeterling) zasłynęła takimi przebojami, jak "Najtrudniejszy pierwszy krok" czy "Tyle słońca w całym mieście". Zginęła w 1980 roku w katastrofie samolotu Ił-62, który rozbił się na Okęciu podczas lądowania. Miała zaledwie 30 lat. Wiele lat później w rodzinnym grobie obok Anny Jantar spoczął jej mąż Jarosław Kukulski, autor wielu popularnych przebojów - w tym obu wymienionych wcześniej.

Zapraszamy na zakupy

2) Maciej Nowicki (1910-1950)

Był architektem bardziej znanym za granicą, niż w Polsce. Uczył się m.in. od słynnego Le Corbusiera. Po II wojnie światowej zamieszkał w USA, gdzie zdobył spore uznanie. Talent dostrzegły także władze Indii, które zaproponowały Nowickiemu pracę przy projektowaniu nowego miasta Czandigarh. Zapowiadał się na jednego z najsłynniejszych polskich architektów, ale w 1950 roku zginął w katastrofie samolotu na Pustyni Libijskiej. Na Wawrzyszewie znajdziemy jego grób symboliczny.

REKLAMA

3) Jerzy Lileyko (1932-2009)

Jego nazwisko znajdziemy na okładkach niezliczonej liczby książek, poświęconych warszawskim zabytkom. Profesor historii sztuki Jerzy Lileyko pracował w Łazienkach i Zamku Królewskim w latach 60. i 70., gdy odtwarzano zniszczone podczas wojny wnętrza.

REKLAMA

4) Edmund Wnuk-Lipiński (1944-2015)

Był nie tylko uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu i jednym z najbardziej znanych socjologów ostatnich lat, ale też rektorem warszawskiego Collegium Civitas i... pisarzem science-fiction.

5) Wiesław Maniak (1938-1982)

"Jeden z najszybszych ludzi świata na początku lat 60." - pisze o nim Polski Komitet Olimpijski. Choć wojna rzuciła urodzonego we Lwowie Wiesława Maniaka do Anglii, ostatecznie reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy (złoto w Budapeszcie w 1966) i igrzyskach olimpijskich (srebro w Tokio w 1964). Jego rekord kraju w biegu na 100 metrów pozostawał niepobity przez 19 lat.

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# chom

06.04.2018 11:06

Małe doprecyzowanie. Chomiczówka to raczej nigdy nie była wsią, a na pewno nie było jej (Chomiczówki) jak powstawał cmentarz. Chomicz wtedy nawet się jeszcze nie urodził nie mówiąc o posiadaniu tu ziemi. Jeżeli już, to można powiedzieć że tereny na których powstała należały do wsi Wawrzyszew.

# Daria34

29.12.2021 12:23

Mimo otaczającego blokowiska, dla mnie to jeden z bardziej urokliwych cmentarzy (jeśli tak można powiedzieć o cmentarzu), chociaż to może kwestia jakiegoś sentymentu i tego, że tu spoczywają moi bliscy, których groby regularnie odwiedzam. Bardzo ładne https://heronpogrzeby.pl/zaklad-pogrzebowy-wawrzyszew/ można obejrzeć na stronie domu pogrzebowego Heron.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024