Chętni na kufel Wawrzyszewa lub Chomiczówki? Bielany mają browar
7 marca 2019
Browar Karuzela podbija lokalny rynek i nawiązuje do piwnej tradycji Żoliborza i Bielan.
Browar Karuzela istnieje od 2016 roku. - Powstał z zamiłowania do piwa i z pasji rzemiosła inspirowanych historią Bielan. W XIX wieku na terenie dzisiejszego Słodowca istniały cegielnia, glinianki, młyny i słodownie. Restauracja Bochenków przez ponad sto lat przyciągała gości obfitymi posiłkami, świeżą rybą i oczywiście pysznym piwem. Las Bielański, a w nim Bielańska Karuzela, były celem wycieczek i miejscem ludowych zabaw. Za nazwami naszych piw kryje się sentyment do lokalności - zachwalą piwowar.
Piwo od zawsze na Bielanach
Dlaczego akurat Bielany? - Tak naprawdę to Żoliborz i Bielany, które przez pewien czas stanowiły jedną dzielnicę. Tu mieszkam, tu chodziłem do XXILO Liceum, tutaj mam wielu znajomych i uważam, że Bielany wraz z Żoliborzem są najfajniejszą i najładniejszą częścią Warszawy. Myślę, że warto promować te dzielnice i dzięki Browarowi Karuzela o ich istnieniu dowiaduje się cała Polska. Oczywiście, ta pełnoletnia, która lubi piwa rzemieślnicze - mówi właściciel browaru Arkadiusz Suchecki. Skąd pomysł na nazwę? - Kiedyś dla miejscowej gospodarki Bielan duże znaczenie miała rzeczka Rudawka, zasilająca liczne młyny wodne i stawy oraz gospodarka drewnem. Co najciekawsze, to tu znajdowały się słodownie, w których wytwarzany był słód do produkcji piwa. Bielańska Karuzela, która znajdowała się w Lesie Bielańskim, jest w zasadzie symbolem Bielan. To tu odbywały się huczne zabawy, a miejscowa ludność przyjeżdżała oraz przypływała w łodziach po Wiśle, aby spędzić miło czas. Organizowane były słynne potańcówki, na których wypijano niejedno piwo - uzupełnia Arkadiusz Suchecki.
Nazwy piw skojarzone z Żoliborzem i Bielanami
Bielański browar podbija rynek i sukcesywnie rozszerza swoją działalność. Znają go już nie tylko na Bielanach, w Warszawie, ale też w wielu innych miejscach w Polsce, jak choćby w... Poznaniu. Od niedawna poznański pub o nazwie Piwna Stopa serwuje prosto z kranów piwo Wawrzyszew, Plac Słoneczny, Chomiczówka, Potok, Słodowiec, Wolumen, Diabelski Młyn czy Zdobycz Robotnicza. Pod każdą z tych nazw kryje się wyjątkowe, często smakowe piwo.
- Obecnie Browar Karuzela wynajmuje moce produkcyjne w zaprzyjaźnionych browarach. Wszystkie piwa są jednak warzone według naszych receptur - informuje Arkadiusz Suchecki, wymieniając, gdzie można nabyć bielański chmielowy trunek. - Naszym zaprzyjaźnionym pubem na Bielanach jest Piwna Sprawa, z którą współpracujemy od samego początku naszej działalności. Wszystkie nasze aktualnie dostępne piwa w butelkach można zawsze znaleźć w sklepie Stan Umysłu przy ul. Schroegera 83. Piwo zaczyna pojawiać się również w małych osiedlowych sklepikach. Bardzo cieszy nas ten "lokalny patriotyzm".
(DB)