Chcesz abonament mieszkańca? Rozlicz PIT w Warszawie
17 stycznia 2022
Od 1 lutego abonament mieszkańca strefy płatnego parkowania będą mogły wyrobić tylko osoby rozliczające w mieście podatek dochodowy od osób fizycznych.
Najważniejszą nowością będzie powiązanie abonamentu mieszkańca z podatkiem dochodowym. Abonament będzie przysługiwał wyłącznie osobom, które rozliczyły się z fiskusem za poprzedni rok w Warszawie.
Nowe zasady parkowania
- W okresie przejściowym, do 30 kwietnia, dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego - informuje urząd miasta. - Dzięki temu osoby przenoszące rezydencję podatkową do Warszawy nie będą musiały czekać na abonament do momentu pierwszego rozliczenia podatkowego.
Wszystkie wydane dotychczas abonamenty zachowują swoją ważność. Dopiero gdy wygasną, ich posiadacze występując o przedłużenie uprawnień będą zobowiązani udowodnić rozliczenie podatku dochodowego w Warszawie. Podstawowym warunkiem uzyskania abonamentu pozostaje meldunek na terenie strefy płatnego parkowania.
Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Od 1 lutego będą również obowiązywać nowe zasady karty N+, dającej niepełnosprawnym możliwość bezpłatnego postoju w całej płatnej strefie. Termin ważności kart został wydłużony do maksymalnie pięciu lat. Od teraz kartę będzie mogła dostać także osoba niepełnosprawna, która nie ma prawa jazdy i jest wożona przez rodzinę lub asystenta. Wnioskując o kartę N+, nie trzeba też będzie przynosić orzeczenia o niepełnosprawności. Wystarczy obowiązująca karta parkingowa.
- Karta N+ przysługiwać będzie wyłącznie osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni - zapowiada warszawski ratusz. - Osoby niepełnosprawne nierozliczające podatku w Warszawie mogą korzystać z bezpłatnego postoju na tzw. kopertach, wykładając za szybą kartę parkingową.
(dg)