Były pawilony, będą mieszkania. Rośnie blok w sercu Bielan
15 lutego 2022
W 2020 roku bielański ratusz próbował storpedować budowę bloku na rogu Żeromskiego i Perzyńskiego. Ostatecznie firma Matexi wygrała spór z samorządem.
Powstałe w latach pięćdziesiątych Bielany I były pierwszym tak dużym osiedlem, zbudowanym na północ od dawnej, przedwojennej Warszawy. Trzypiętrowe socrealistyczne kamienice rosły wówczas w al. Zjednoczenia, a także przy Żeromskiego, Kasprowicza i Przybyszewskiego. Dziś wszystkie znajdują się w gminnej ewidencji zabytków, podobnie jak sam układ przestrzenny Starych Bielan, powstający przez kilka dekad przed i po II wojnie światowej. Na skraju zabytkowej strefy, na rogu Żeromskiego i Perzyńskiego, przez wiele lat stały zapuszczone pawilony. Teraz powstają tam mieszkania.
Nowe mieszkania na Bielanach
- W nowoczesnym, pięciokondygnacyjnym budynku przygotowujemy dla przyszłych mieszkańców 151 mieszkań w zróżnicowanych metrażach od 30 do 105 m2 - reklamuje Matexi. - Mieszkania posiadają przeszklone balkony, a te usytuowane na parterze minitarasy. Kształt budynku to litera U, dzięki czemu inwestycja posiadać będzie wewnętrzne, zielone patio dostępne tylko dla mieszkańców. Na parterze budynku od strony Żeromskiego oraz Perzyńskiego usytuowane będą punkty usługowe.
Przeciwko budowie bloku protestowali zarówno lokalni aktywiści, jak i samorządowcy. Ich zdaniem budynek Matexi złamałby zasadę dobrego sąsiedztwa i przytłoczył sąsiednie, niższe o dwa piętra socrealistyczne kamienice. Warszawski ratusz nie zgodził się na budowę, ale inwestor odwołał się do wojewody Konstantego Radziwiłła, który dał inwestycji zielone światło.
Deweloper zachwala dzielnicę
- Lokalizacja to jedna z mocniejszych zalet Żeromskiego17 - pisze Matexi. - Bielany, a szczególnie ich starsza część, przeżywają swój renesans już od kilku lat. Nie tyko z uwagi na niepowtarzalny i spokojny charakter, ale także komunikację i dostęp do infrastruktury niezbędnej dla wygodnego życia codziennego.
Jak wynika z wyliczeń Google Maps, dojście z nowego budynku do stacji metra Słodowiec będzie zajmować 8 minut. Bezpośrednio przed powstającym blokiem znajduje się przystanek autobusowy, z którego w 26 minut można dojechać na skrzyżowanie Świętokrzyskiej z Nowym Światem. Deweloper reklamuje się także sąsiedztwem parku Herberta, barów i restauracji oraz urzędu dzielnicy.
(dg)