REKLAMA

Bemowo

historia »

 

Była najsilniejsza na świecie. Chcą upamiętnić wielką radiostację

  19 stycznia 2021

alt='Była najsilniejsza na świecie. Chcą upamiętnić wielką radiostację'

Najstarsi mieszkańcy wciąż pamiętają 127-metrowe maszty, do 1945 roku górujące nad okolicą jak wieżowce. Wkrótce w Lesie Bemowskim powstanie specjalna ścieżka edukacyjna.

REKLAMA

Gdyby Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna przetrwała do naszych czasów, byłaby jednym z najcenniejszych zabytków nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Bardzo podobna instalacja, znajdująca się w Grimeton w południowej Szwecji, została w 2004 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako zabytek tej samej rangi, co Stare Miasto w Krakowie czy zamek krzyżacki w Malborku.

Czym była radiostacja Babice?

Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Ministerstwo Poczt i Telegrafów zaplanowało budowę czterech dużych radiostacji, ułatwiających komunikację na rozległym terytorium młodego państwa. W Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu miały stanąć stacje o zasięgu kontynentalnym, zaś w Warszawie - potężna instalacja, umożliwiająca kontakt z całym światem i mająca duże znaczenie propagandowe. Za najlepszą lokalizację uznano stary poligon obok fortu Babice, później przemianowanego na fort Radiowo. Same nadajniki, zbudowane dzięki sprowadzonej ze Stanów Zjednoczonych technologii, kosztowały w przeliczeniu 41 mln dzisiejszych dolarów.

Najbardziej charakterystycznym elementem instalacji było dziesięć 127-metrowych masztów, na budowę których zużyto 1770 ton stali. Radiostacja została uruchomiona 7 lipca 1923 roku, zaś regularne działanie rozpoczęła w listopadzie. Pod koniec lat 30. zajmowała długi na 4 km i szeroki na 500-1200 m pas na terenie dzisiejszego Lasu Bemowskiego oraz znacznie mniejszy teren w Grodzisku Mazowieckim, gdzie działała stacja odbiorcza. W latach 20. i 30. Transatlantycka Stacja Radionadawcza poważnie ożywiła zachodni skraj Warszawy. W pobliżu nadajnika powstało Boernerowo (d. osiedle Łączności), do którego doprowadzono nawet linię tramwajową.

Kup bilet

Ścieżka edukacyjna w Lesie Bemowskim

W setną rocznicę podpisania umowy na budowę radiostacji z firmą Radio Corporation of America samorządy Bemowa i Starych Babic porozumiały się w sprawie wyznaczenia historycznej ścieżki dla osób, które chciałyby zwiedzać las śladami instalacji.

- Szlak pieszy o długości ok. 6 km rozpoczynać się będzie na rynku w Starych Babicach, przebiegać przez cmentarz wojenny w Latchorzewie, pozostałości Radiostacji Telegraficznej, miejsce masakry na Boernerowie podczas powstania warszawskiego i kończyć na pętli autobusowej Stare Bemowo - zapowiada urząd dzielnicy.

REKLAMA

Muzeum radiostacji w Starych Babicach?

O większe upamiętnienie stara się Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN, które ogłosiło internetową zbiórkę pieniędzy na budowę w Starych Babicach pawilonu wystawowego. Docelowo miłośnikom radiostacji marzy się muzeum.

- Wystawa będzie zbudowana z wykorzystaniem multimediów, na monitorach wyświetlane będą prezentacje oraz filmy przybliżające historię Radiostacji Babice oraz współczesne działania - zapowiada stowarzyszenie. - Prezentowane będą oryginalne przedmioty radiostacji pochodzące z bogatej kolekcji Stowarzyszenia. Planujemy eksponować makietę Radiostacji Babice, pokazującą w miniaturze cały obiekt.

Budowa pawilonu miałaby kosztować 120 tys. zł. Na razie udało się zebrać 3% tej kwoty.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA