REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

Migawka z okolicy

 

Była na Białołęce taka ulica. Co się stało z Bałtycką?

  23 stycznia 2023

Była na Białołęce taka ulica. Co się stało z Bałtycką?
Ulica Bałtycka (dziś Pisankowa) w 1998 roku. Fot. Czytelnik

Niedawno opisaliśmy znikającą uliczkę Marii Magdaleny na Aleksandrówku, dziś błędnie nazwanym przez warszawski Miejski System Informacji "Żeraniem". Okazuje się, że nie jest to jedyna uliczka na tym osiedlu, która była i zniknęła. Choć tak naprawdę istnieje, ale pod inną nazwą.

REKLAMA

Ulicę Marii Magdaleny opisaliśmy tutaj. Jeszcze niedawno było tu więcej tajemniczych miejsc.

Szukałem działki na dom

- Wasz artykuł przypomniał mi pewną historię sprzed ćwierćwiecza. Zaklęte rewiry na Białołęce. Żerań we wspomnieniach Zaklęte rewiry na Białołęce. Żerań we wspomnieniach
W dawnych czasach porządek panował nawet na Żeraniu. Może i była to wieś, ale ulice miały nazwy, domy podłączono do elektryczności a w ogrodach wypoczywali ciężko pracujący mieszkańcy.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych przyjechałem na Aleksandrówek, szukając działki, gdzie mógłbym zbudować sobie dom jednorodzinny. Zgodnie z mapą, ulica Pisankowa rozwidlała się. Na jej przedłużeniu była ulica Bałtycka, a w lewo odchodziła Marii Magdaleny - pisze nasz Czytelnik, który zrobił wtedy zdjęcie ulicy Bałtyckiej.

Co na nim widzimy? Gruntową drogę, po lewej gęste krzaki (niedługo stanie tu willa o adresie Marii Magdaleny 10). Wzdłuż ogrodzenia z siatki ciągnie się chodnik z kwadratowych płyt chodnikowych, a na ogrodzeniu widać tabliczkę z nazwą "Bałtycka". Jednak to już ostatnie chwile tego miejsca. Niedługo później dom o adresie Bałtycka 1/3 otrzymał numer Pisankowa 34. Sama zaś Bałtycka została formalnie przeniesiona na teren ogrodów działkowych, gdzie - tak jak do jej sąsiadek Marii Magdaleny i Słońskiej - nie ma dostępu.

RT

.
 

Komentarze (2)

# nnn

23.01.2023 11:50

Na pewno z wódką się kojarzyła i ustawa o wychowaniu w trzeźwości zadziałała. Pisanka może się kojarzyć tylko z zakąską a na to nie ma ustawy.

# Czamko

04.02.2023 01:33

Obecny przebieg ulicy Bałtyckiej (aleja działkowa) jest zgodny z przebiegiem z lat 60. Co najwyżej w latach 90. tabliczki były błędnie ustawione.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA