Lewica nie chce budowy kościoła
25 listopada 2024
Radne Lewicy - Miasto Jest Nasze - Razem oczekują od prezydenta miasta podjęcia działań w celu zbadania możliwości wypowiedzenia umowy wieczystego użytkowania z Archidiecezją Warszawską, dotyczącej działki zlokalizowanej przy Obrońców Tobruku 48. Czym to argumentują i czy jest to realne?
Pod interpelacją do prezydenta Warszawy podpisało się czworo miejskich radnych związanych z klubem Lewica - Miasto Jest Nasze - Razem. Czego oczekują? Zbadania możliwości wypowiedzenia umowy wieczystego użytkowania z Archidiecezją Warszawską, dotyczącej działki zlokalizowanej u zbiegu ulic Obrońców Tobruku i ks. Bolesława na Bemowie.
Nowy kościół dla Chrzanowa powstanie za trasą S8
W sobotę 11 czerwca br. o godz. 19:30 w Szeligach odbyła się uroczystość poświęcenia krzyża i placu pod budowę nowego kościoła. Świątynia zostanie zbudowana przy ulicy Szeligowskiej za trasą S8.
Przy okazji radne zapytały o wycinkę drzew i krzewów na wspomnianej, parafialnej działce.
Chcą przychodni, nie chcą kościoła
- Mieszkańcy i mieszkanki Bemowa potrzebują instytucji na cele opieki zdrowotnej, np. całodobowej przychodni specjalistycznej, która mogłaby zabezpieczyć 130 tysięcy ludzi zamieszkujących tę dzielnicę, a jednocześnie odciążyć Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Bielańskiego. Bemowo wciąż się rozwija i nie można już dłużej ignorować potrzeb ludzi w zakresie dostępności do opieki medycznej, gwarantowanej Konstytucją - wjechały na wysokie tony radne Kamila Gołębiowska, Agata Diduszko-Zyglewska, Karolina Zioło-Pużuk i Zofia Smełka-Leszczyńska. Jak dodają: - Dlatego też należy zwrócić uwagę, że planowana budowa kościoła na przedmiotowej działce godzi w szeroko rozumiane dobro społeczne, szczególnie, że w pobliżu znajdują się dwa inne kościoły, oddalone o około 400 i 800 metrów. Przy jednoczesnej laicyzacji społeczeństwa oraz sprzeciwie mieszkańców i mieszkanek Bemowa, wznoszenie tego typu budowli na działce miasta jest działaniem na jego szkodę.
Nowa parafia na Bemowie
Radne chyba jednak zapomniały, że rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego wchodzi w rachubę wyłącznie w razie oczywistej sprzeczności sposobu korzystania z nieruchomości z jej przeznaczeniem. Czyli ewidentne, rażące i niczym nieusprawiedliwione naruszenie sposobu korzystania z nieruchomości. Tymczasem działka w miejscowym planie dla Fortu Bema została przeznaczona na cele sakralne, zaś Archidiecezja Warszawska stawia na niej budynek kościoła, Centrum Rodziny Jana Pawła II i plebanii wraz z niezbędną infrastrukturą, jak chodniki czy miejsca parkingowe. Trudno tu zatem mówić o łamaniu przez duchownych postanowień aktu notarialnego. W tym momencie wylewane są fundamenty pod przyszłą świątynię.
- Zgodnie z umową o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste teren przy Obrońców Tobruku 48 został oddany w użytkowanie wieczyste z przeznaczeniem pod zabudowę na cele sakralne, który to cel został zrealizowany. Nie ma zatem przesłanek do rozwiązania umowy o oddanie gruntu - wyjaśnia były już zastępca prezydenta miasta Tomasz Bratek, odwołany we wrześniu przez Rafała Trzaskowskiego.
Co z drzewami?
Jeszcze w kwietniu 2023 roku Parafia Rzymskokatolicka Św. Jana Pawła II wystąpiła o wydanie zezwolenia na usunięcie 68 drzew z terenu działki przy ul. Obrońców Tobruku 48. Prezydent miasta zgodę wydał, jednak pod warunkiem wykonania do końca tego roku nasadzeń zastępczych, polegających na posadzeniu łącznie 129 drzew w otoczeniu parafii.
DB
.