REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Brakuje mieszkań do wynajęcia w Warszawie

  22 lipca 2022

Brakuje mieszkań do wynajęcia w Warszawie
Inwestycje deweloperskie wyhamowały

Wojna na Ukrainie wywróciła do góry nogami rynek nieruchomości w Warszawie. Niemal z dnia na dzień zaczęło brakować mieszkań do wynajęcia.

REKLAMA

Ogromny napływ uchodźców z Ukrainy spowodował, że w ciągu kilku tygodni ceny najmu poszybowały ostro w górę a ofert zabrakło bardzo szybko. Dziś na portalach ogłoszeniowych typu ogloszenia24m. Więcej mieszkań przy Kolejowej. Państwowy gigant buduje cztery bloki Więcej bloków przy Kolejowej
Polski Holding Nieruchomości zbuduje osiedle na Czystem, w pobliżu stacji kolejowej Warszawa Główna.
pl
prędzej znajdziemy działkę z linią brzegową na Mazurach albo pensjonat w górach niż dwupokojowe mieszkanie do wynajęcia w stolicy. Nowych ofert nie ma prawie wcale a te, które się pojawiają - znikają w ciągu kilku godzin. Taki stan rzeczy może oznaczać ogromne problemy dla studentów szukających lokum w październiku, no chyba że uczelnie wrócą do pracy zdalnej.

Nie tylko wynajmują

Ukraińcy nie tylko są największą grupą klientów na rynku najmu, ale też stanowią duży procent nabywców nowych mieszkań. Mają oszczędności, które chcą bezpiecznie ulokować, przy okazji zapewniając np. kobiecie z dziećmi tymczasowe mieszkanie. Kupują głównie lokale dwu- lub trzypokojowe, ale nierzadko interesują się segmentami i domami. MSWiA ponad 70% zgód na nabycie nieruchomości w Polsce wydaje dziś obywatelom Ukrainy.

Część deklaruje, że już nie wróci do swojego kraju i chcą zostać w Polsce. Czy tak się stanie, pokaże przyszłość. W każdym razie ogromne zainteresowanie uchodźców mieszkaniami w Warszawie będzie miało wpływ na rynek jeszcze przez wiele lat. Część dzisiejszych nabywców mieszkań, gdy wróci do swojego kraju po wojnie lub pojedzie dalej na Zachód, niekoniecznie je sprzeda - będą więc stanowić dużą grupę wynajmujących.

REKLAMA

Stopy procentowe zahamowały deweloperów

Ukraińskich nabywców mieszkań byłoby zapewne znacznie więcej, gdyby nie zahamowanie inwestycji deweloperskich z powodu gwałtownego wzrostu stóp procentowych i drakońskich wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego dla banków, nakazujących przy liczeniu zdolności kredytowej dodawać 5 punktów procentowych do aktualnie obowiązującej stawki WIBOR. Spowodowało to sytuację, w której przeciętna rodzina nie ma zdolności kredytowej na trzypokojowe mieszkanie.

- Zdarzyła mi się ostatnio taka sytuacja, że małżeństwo 45-latków zarabiających łącznie na rękę prawie 50 tysięcy miesięcznie nie dostało kredytu na dom za 1,5 mln zł, gdzie rata wynosiła 14 tysięcy - mówi doradca kredytowy z Warszawy. - Bank stwierdził, że nie mają zdolności kredytowej przy obecnych wytycznych KNF.

(as)

.
 

Polecamy

Komentarze (1)

# Kocio1961

04.09.2022 19:56

Przez kilka miesięcy początków "pandemii" Warszawa była pusta. Spokojnie można zlikwidować 90% urzędów, urzędników zwolnić. Płacić im przez pół roku pensje i niech "wezmą kredyt i zmienią pracę". Mógł magister Balcerowicz (pseudonim "Profesor") i niejaki Lewandowski wywalić z pracy MILIONY ludzi, to tym bardziej można się pozbyć W SAMEJ WARSZAWIE trzystu tysięcy urzędników rządowych i samorządowych. Radni miejscy: Nowy Jork 51, Los Angeles 15. W Warszawie pogłowie miejskich radnych wynosi... 469.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA