REKLAMA

Puls Warszawy

Artykuł sponsorowany

 

20 lat w Unii Europejskiej

  29 kwietnia 2024

alt='20 lat w Unii Europejskiej'
Pociąg Kolei Mazowieckich. Fot. Monika Kutkowska

Swoboda podróżowania, nowe drogi i mosty, nowoczesny niskoemisyjny transport, przedszkola i szkoły, place zabaw czy wozy strażackie - to tylko kilka przykładów tego, co mamy dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. 20 lat przynależności do Wspólnoty to dobry moment na podsumowania.

REKLAMA

Pokolenie Unii Europejskiej

20 lat to niemały jubileusz i moment, w którym uświadamiany sobie, że mamy pokolenie, które całe swoje życie spędziło, jako pełnoprawni obywatele europejskiej rodziny. Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie powrotu do tego, co było przed wstąpieniem Polski do UE. Chcą wolności, równości i otwartych granic. Chcą swobody podróżowania i współpracy, by móc spoglądać w przyszłość bez obaw.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, wejście Polski do Unii Europejskiej to jeden z trzech kamieni milowych w budowaniu demokratycznego państwa. - Doskonale pamiętam te wszystkie rozmowy, które towarzyszyły naszej akcesji do Unii Europejskiej. Cieszę się, że jako naród dokonaliśmy dobrego wyboru. Przypomnę, że podczas referendum w 2003 r. aż 77 proc. Polaków, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się za wejściem Polski do UE. Dla jednych ważna była powszechna dostępność towarów, dla innych stabilna waluta czy kwestie bezpieczeństwa. Oczywiście było też wiele obaw. Ale myślę, że po tych 20 latach Polski w UE możemy powiedzieć jedno - wejście Polski do UE to cywilizacyjna zmiana. Efekty polityki spójności widzimy w każdej miejscowości, nawet tej najmniejszej. To właśnie dzięki wsparciu z UE budujemy silne regiony. Spójrzmy chociażby na nasze Mazowsze. Dziś jesteśmy nie tylko najlepiej rozwiniętym regionem w kraju, ale posiadamy też bardzo silną pozycję w Europie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

UE w liczbach

- Dwadzieścia lat akcesji Polski do UE, to przeszło 10,3 mld zł przeznaczonych na najważniejsze potrzeby i przedsięwzięcia w jednostkach samorządowych oraz ponad 4,6 mld zł na rozwój i budowanie silnych przedsiębiorstw w naszym województwie - podsumowuje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie.

REKLAMA

20 lat w Unii Europejskiej to:

 • blisko 14 tys. zrealizowanych projektów w ramach programów regionalnych;
 • ponad 19 mld zł unijnego dofinansowania;
 • blisko 1,5 tys. km nowych lub przebudowanych dróg powiatowych i gminnych;
 • rozwój lotniska w Modlinie i Kolei Mazowieckich;
 • ponad 270 zakupionych lub zmodernizowanych pojazdów kolejowych;
 • ponad 200 odnowionych zabytków;
 • ponad 700 termomodernizacji budynków użyteczności publicznej;
 • ponad 1,4 tys. km ścieżek rowerowych.

  Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim wskazuje, że Polska należy do beneficjentów netto europejskiego budżetu. - Transfery finansowe przyczyniają się do tego, co można nazwać ogólnym postępem cywilizacyjnym i wyższą jakością życia mieszkańców. Dzięki wsparciu z UE regiony i gminy skutecznie nadrabiają braki w wyposażeniu w infrastrukturę społeczną, zdrowotną, edukacyjną i kulturalną czy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

  REKLAMA

  Seniorzy też korzystają

  Dane demograficzne pokazują, że osób starszych przybywa z każdym rokiem. Gdy potrzebujących jest coraz więcej, realne wsparcie oferują samorządy, państwo, ale także UE. Na Mazowszu realizowanych jest blisko 140 inicjatyw w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020, które wspierają osoby 60+. Wartość dofinansowania tych projektów przekracza 173,8 mln zł. Dzięki funduszom europejskim możliwy jest m.in. rozwój usług opiekuńczych, tworzenie dziennych domów opieki medycznej, organizowanie lokalnych klubów seniora, aktywizacja społeczna i kulturalna. To realne wsparcie. - Jak diametralnie zmienił się krajobraz naszych małych Ojczyzn na Mazowszu widzimy to na co dzień. I co ważne, w tej przestrzeni jest też miejsce dla osób starszych, dla ich opieki zdrowotnej, rozwijania pasji i współuczestniczenia w budowaniu otwartego i międzypokoleniowego społeczeństwa europejskiego. To bardzo cieszy! - dodaje pan Tadeusz Lempkowski, przewodniczący Rady Seniorów Województwa Mazowieckiego.

  Kolejny krok

  Można wysnuć wniosek, że UE to organizacja bez wad. Dofinansowuje różne projekty i ułatwia nam wiele aktywności, na które poprzednie pokolenia nie były w stanie sobie pozwolić. To jednak mylne wyobrażenie. UE, jak każda rodzina jest różnorodna. Są w niej ludzie o różnej wrażliwości, poglądach czy pomysłach na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Jak to w rodzinie, pojawiają się spory, problemy i wyzwania. Ważne jednak jest to, w jaki sposób podchodzimy do ich rozwiązywania. A takich trudności w ostatnich latach było bez liku. Można wymienić np. kryzys finansowy, pandemię Covid-19, wojnę w Ukrainie i wiele innych, które stanowiły i stanowią wyzwania. Z każdego procesu wychodziliśmy jednak wzmocnieni, intensyfikując nasze wysiłki na rzecz ważnego dla nas wszystkich rozwoju. Co ważne, w najbliższych latach kolejne zmiany przed nami: transformacja energetyczna, rozszerzenie UE o nowe państwa, rozwój sztucznej inteligencji czy kryzys mieszkaniowy - to zaledwie kilka z tematów, które zadecydują o tym, czy dokonamy kolejnego skoku cywilizacyjnego. Razem mamy na to szansę.

  Co o UE mówią Polacy?

 • 80,1 proc. mieszkańców Polski docenia ekonomiczne korzyści z członkostwa w UE
 • 79 proc. mieszkańców Polski twierdzi, że wejście do UE poprawiło ich standard życia
 • 27,8 proc. młodych w wieku 18-29 lat wyjechałoby z Polski, gdyby ta wyszła z UE (1,4 mln osób)

  Cały artykuł dostępny jest: 20 lat w Unii Europejskiej - Witryna Mazovia.pl

  Autor: Karol Czerwiec

 •  

  REKLAMA

  Komentarze (4)

  # jan33

  01.05.2024 20:20

  pieprzony eurokołchoz

  # Gffhvf

  03.05.2024 08:37

  Wyjechaliby jakby pl wyszła z UE? Wyjeżdżają teraz bo mogą zarobić więcej. Ten artykuł się nie klei.

  # Księgowy

  08.05.2024 11:40

  Biurokratyczne przepisy podrażają rozwój a biurokratyczne procedury go spowalniają. Myślał by kto że bez Unii nic by w naszym kraju nie powstalo Zresztą to nie jest ta sama unia do której wstąpiliśmy

  REKLAMA

  # wyborowa

  08.05.2024 13:25

  W stacjach radiowych reklama, jak to w Unii jest świetnie sponsorowana przez... Unię Europejską.
  więcej na forum

  LINKI SPONSOROWANE

  REKLAMA

  Zapraszamy na zakupy

  REKLAMA

  Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  City Break
  City Break

  Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

  Misz@masz

  Artykuły sponsorowane

  REKLAMA

  REKLAMA

  Wyjazdy sportowe
  Wyjazdy sportowe

  Kup bilet

  Znajdź swoje wakacje

  Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

  Polecamy w naszym pasażu

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Top hotele na Lato 2024
  Top hotele na Lato 2024