REKLAMA

Variete klasycznie, Polacy nie gęsi - najpiękniejsze arie operowe po polsku

Kategoria:  MUZYKA    muzyka poważna
Variete klasycznie, Polacy nie gęsi - najpiękniejsze arie operowe po polsku
Variete klasycznie - Koncert spektakularny 
 9 października 2024, 18:00
Kraków
Teatr Variété
ul. Grzegórzecka 71

Variete klasycznie - Koncert spektakularny - Polacy nie gęsi - najpiękniejsze arie operowe po polsku to tytuł wydarzenia, które będzie miało swoją premierę, tym razem na głównej scenie Krakowskiego Teatru Variete , już tej jesieni! 9 października 2024 r. zapraszamy na koncert, który będzie swoistą kontynuacją formuły świetnie przyjętego przez krakowską publikę w sezonie artystycznym 23/24, cyklu koncertów "Variete klasycznie".

Niezmiennie wysoki apetyt na wydarzenia z gatunku opery oraz operetki sprawił, iż organizatorzy postanowili podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Niesłabnące zainteresowanie wspomnianymi gatunkami muzycznymi, w których to publiczność od pokoleń rozkochuje się w szlagierach z największych operetkowych arcydzieł, dało podstawy do stworzenia tego jedynego w swoim rodzaju koncertu. Tym razem to opera stanie się bardziej dostępna dla słuchaczy, a to za sprawą niezwykłego repertuaru, w całości wyśpiewanego po polsku. Wybitni soliści scen operowych oraz filharmonicznych, Justyna Bujak - sopran, Michał Dziedzic - tenor, Michał Janicki - baryton wraz z wirtuozami dźwięku Piotrem Steczkiem - skrzypce oraz Przemysławem Winnickim - fortepian, zaprezentują najbardziej znane arie z najsłynniejszych oper, a wśród nich m.in. Rossini "Cyrulik Sewilski", Puccini "Cyganeria" i "Tosca", Dvořák "Rusałka", Verdi "Rigoletto", Bizet "Carmen", Mozart "Don Giovanni" w polskich, autorskich tłumaczeniach.

Koncert poprowadzi mistrz słowa, Maciej Gogołkiewicz.
Czas trwania: 70 minut.

Występują:
Justyna Bujak - sopran
Michał Dziedzic - tenor
Michał Janicki - baryton
Piotr Steczek - skrzypce
Przemysław Winnicki - fortepian
Maciej Gogołkiewicz - konferansjer


Justyna Bujak - z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach. Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. IX Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Kielcach, Konkursu Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna w Rzeszowie, Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku, Konkursu Wokalnego im. B. Paprockiego w Bydgoszczy, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju, Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach (Słowacja), International Jean Sibelius Vocal Contest (Finlandia), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Złote Głosy w Warszawie, Międzyuczelnianego Konkursu dla Duetów Instrumentalnych i Duetów Wokalnych. Śpiewała pod batutą takich dyrygentów jak m.in.: Marcin Nałęcz Niesiołowski, Piotr Wajrak, Paweł Kotla, Jarosław Thiel, Massimiliano Caldi, Andrzej Kosendiak, Elżbieta Krzyżanowska-Łaboda, Marta Kluczyńska, Sławomir Chrzanowski, Piotr Sułkowski, Artur Wróbel, Benjamin Bayl, Maciej Figas.

Na deskach teatralnych, spotkać ją można było w Teatrze Dramatycznym w Warszawie gdzie wcielała się w rolę Katheriny Cavalieri (spektakl pt. "Amadeusz", reż. Anna Wieczur). Od września 2023r. jako solistka oraz dyrektor artystyczny, prowadzi cykl koncertów pt. "VARIETE KLASYCZNIE", z muzyką operowo-operetkową, w Krakowskim Teatrze Variete. W swoim repertuarze posiada role operowe m. in. tytułowa Halka z "Halki" S. Moniuszki, Pierwsza dama z "Czarodziejskiego Fletu" W. A. Mozarta oraz role operetkowe takie jak m.in.: Sylva Varescou z "Księżniczki Czardasza" I. Kálmána, Liza z "Krainy Uśmiechu" F. Lehára, Rosalinda z "Zemsty Nietoperza" J. Straussa, Gabriela z "Wiedeńskiej Krwi" J. Straussa, Annina z "Nocy w Wenecji" J.Straussa czy Hanna Glawari z "Wesołej wdówki" F. Lehara. Biorąc udział w licznych koncertach i festiwalach występowała między innymi w: NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu, Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Polskim Radio Radio Katowice, Operze Łódzkiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Zabrzańskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Łódzkiej, Teatro Sociale di Novafeltria (Włochy).

Michał Dziedzic - ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach oraz z wyróżnieniem Uniwersytet w Ostrawie w klasie śpiewu solowego doc. Alexandra Vovka.
Jest laureatem licznych konkursów wokalnych m.in. II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Ad Gloriam Deiparae w Bochni, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach, specjalne wyróżnienie im. Jana Kusiewicza w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Bella Voce w Busko Zdroju oraz nagroda specjalna w Jubileuszowym Międzynarodowym Konkursie Operetkowo-Musicalowym pod honorowym patronatem maestro Wiesława Ochmana. W latach 2014-2015 był aktorem-solistą w Teatrze Prowincja, a następnie w Polskim Teatrze Historii kreując główne postaci w takich spektaklach, jak: Santo Subito, Uczyń mnie Drzewem czy Katyń. Od 2018 roku rozpoczął współpracę z teatrem muzycznym Arte Creatura, kreując takie postaci w operetkach i operach jak: Samuel w operetce "Piraci z Penzance" A. Sullivana, Le Dancaire w operze "Carmen" G. Bizeta, Boni Kancsianu w operetce "Księżniczka Czardasza" I. Kálmána, Wicehrabia Cascada oraz Hrabia Daniłło w operetce "Wesoła Wdówka" F. Lehara oraz Pappacoda w operetce "Noc w Wenecji" J.Straussa. Prowadzi również działalność koncertową na terenie Polski, Norwegii oraz Czech. Występował w filharmoniach: śląskiej, krakowskiej, świętokrzyskiej, częstochowskiej, filharmonii kameralnej w Łomży oraz czeskiej filharmonii im L. Janecka w Ostravie. W 2022 roku debiutował na deskach teatru operowego - Slezskégo divadla w Opavie oraz brał udział w Operafestivalu w Oslo (Norwegia). W 2023 roku wykonał solową partię tenorową w utworze Otčenáą autorstwa Leoąa Janáčeka wraz z amerykańskim chórem Alumni Yale Chorus pod batutą Arianne Abdela. Współpracował z polskimi oraz zagranicznymi dyrygentami tj. Ruben Silva (Boliwia), Adam Klocek (Polska), Mieczysław Smyda (Polska), Alena Hron (Czechy), Arianne Abdela (USA) czy Noah Horn (USA).

Michał Janicki - Baryton należący do czołówki polskich wokalistów młodego pokolenia, którego osiągnięcia potwierdzają liczne występy w teatrach operowych i filharmoniach w Polsce i zagranicą, kilkadziesiąt zdobytych laurów na konkursach wokalnych i wielokrotne stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutował w 2017 roku w Operze Wrocławskiej jako student Bardos w "Cudzie mniemanym czyli Krakowiacy i Górale" W. Bogusławskiego z muzyką J. Stefaniego. Kilka miesięcy później na Scenie Kameralnej Opery Narodowej zagrał Oniegina w operze P. Czajkowskiego "Eugeniusz Oniegin". W swoim repertuarze ma także role mozartowskie: Don Giovanniego, Hrabiego i Guglielma, które wykonuje na scenie Polskiej Opery Królewskiej. U boku maestry Olgi Pasiecznik zagrał Eneasza w operze H. Purcella "Dydona i Eneasz", w spektaklu rejestrowanym przez stację TVP Kultura. W Warszawskiej Operze Kameralnej kreuje pierwszoplanowe role buffa w operach Donizettiego "Tłusty czwartek" i "Dzwoneczek". Na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego występuje w rolach operetkowych, tj. Notariusza Kisza w "Księżniczce Czardasza" I. Kalmara i Cascady w "Wesołej wdówce" i Gustawa von Pottenstaina w "Krainie uśmiechu" F. Lehara.


Koncertuje w Polsce i zagranicą z towarzyszeniem orkiestr pod kierownictwem wybitnych dyrygentów, takich jak: Kai Bumann, Łukasz Borowicz, Jurek Dybał, Ruben Silva, Kajsa Boström, Arif Dadashev, Grzegorz Brajner, Dawid Runz. Z powodzeniem wykonuję repertuar nie tylko operowy czy operetkowy, ale także oratoryjno-kantatowy, a ostatnio również aranżacje pieśni na orkiestrę. Pracuje z wybitnymi pianistami kameralistami: m.in. z Lechem Napierałą, Laurą Kluwak- Sobolewską, Emilianem Madeyem, Mirellą Malorny - Konopką koncentrując swoją działalność artystyczną na popularyzacji mniej znanych pieśni polskich, niemieckich i rosyjskich. Umiejętności wokalne i interpretacyjne szlifował na kursach mistrzowskich m.in. maestro Siergieja Leiferkusa, damy Felicity Lott, maestro Marca Minkowskiego, maestro Ryszarda Karczykowskiego, Pierangelo Pelucchiego. Jest finalistą i laureatem ponad dwudziestu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych, m.in. I miejsca na XVI Międzyuczelnianym Konkursie "W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej", Katowice, (2018), I miejsca na XII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Złote głosy" w Warszawie (2017), II miejsca na XX Międzynarodowym Konkursie Mikulasa Schneidera-Trnavskiego w kategorii drugiej (mężczyźni urodzeni po 1982 r.) w Trnavie, Słowacja (2017), I miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej "Ars et Gloria" w Katowicach (2017), I miejsca i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie arii Mozarta na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (2016). Trzykrotny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tj. stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także na działalność koncertową w ramach autorskich pomysłów programowych: "Muzyka Niepodległa" oraz "Koncerty Balkonowe".

Piotr Steczek - kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, skrzypek Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso. Od wielu lat fascynuje się muzyką z różnych stron świata i kolekcjonuje oryginalne instrumenty etniczne, na których gra. W swoich kompozycjach czerpie inspiracje zarówno z muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej. Gra także na 6-strunowych skrzypcach elektrycznych. Jako solista - skrzypek i multiinstrumentalista - występował w salach koncertowych w Polsce i Europie, m.in. w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Mińsku oraz Filharmonii Narodowej w Wilnie. Prowadził wiele autorskich projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Występował jako dyrygent i solista z własnymi kompozycjami współpracując z takimi zespołami jak: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Śląska Orkiestra Kameralna, Elbląska Orkiestra Kameralna, Radomska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Stołecznego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia w Koszycach oraz Orkiestra Leopolda podczas obchodów przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej w Warszawie i na Festiwalu OFF w Katowicach. Razem z bratem-Pawłem Steczkiem - założył zespół Medulla, który charakteryzuje się oryginalnym, mocnym syntezatorowym brzmieniem, połączonym z subtelnymi melodiami i etnicznym zabarwieniem instrumentalnym.


Piotr Steczek jest autorem licznych projektów muzycznych, m.in. Chopin Odyssey, w którym melodie utworów Fryderyka Chopina zostały opracowane i zaaranżowane na trio jazzowe i orkiestrę kameralną. Artysta nagrał i wyprodukował wiele albumów, m.in. Esus w 2008 roku, Asi Mina - Wybiegły! w 2011 roku, Medulla Thrills w 2012 roku oraz Warszawski Lutosławski w 2015 roku. Najnowsze projekty producenta muzycznego to Muzyczna Podróż Dookoła Świata - projekt edukacyjny z kompozycjami zainspirowanymi muzyką z całego świata, którego premiera odbyła się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w 2018 roku oraz String Reactor - projekt łączący world music z muzyką elektroniczną i instrumentami smyczkowymi. Artysta wyprodukował singiel projektu String Reactor pt. ElectrOrient, do którego Piotr Smoleński stworzył teledysk sponsorowany przez Instytucje Kultury im. Krystyny Bochenek Miasto Ogrodów oraz Inicjatywy Kulturalne Miasta Sosnowiec. Jako kompozytor-aranżer Piotr Steczek współpracował z takimi artystami i zespołami, jak: John Greenwood, Krzysztof Penderecki, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Krzysztof Kobyliński, Stanisław Soyka, Artur Rojek, Tulia, Krystyna Czubówna, Hanna Banaszak, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Kiljański, Katarzyna Cerekwicka, Marek Moś, Kasia Moś, Marcin Wyrostek, Urszula, AphexTwin, Prefuse 73, Myslovitz, Cree, Button Hackers, Kapela ze Wsi Warszawa, Volosi. W 2018 roku artysta wykonał aranże dla belgijskiego pianisty i kompozytora Jef'a Neve oraz brał udział we wspólnym koncercie z artystą podczas obchodów Urodzin Miasta Katowice zorganizowanych przez Miasto Ogrodów. Kompozytor uczestniczył także w produkcji płyty Wojciecha Kucharczyka Uran Uran oraz spektaklu poprzedzającego wydanie albumu podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018. W 2019 roku w Katowicach odbył się wspólny autorski koncert Kwartetu Piotra Steczka wraz z izraelskim jazzowym pianistą Urielem Hermanem. We wrześniu tego samego roku Piotr Steczek poprowadził symfoniczną Orkiestrę Filharmonii w Koszycach (Słowacja) dyrygując własnymi aranżacjami i współkompozycjami z Krzysztofem Kobylińskim (polski kompozytor i pianista). W koncercie tym jako soliści brali udział pianiści Jekaterina i Stanisław Drzewieccy. Koncert został przyjęty niezwykle entuzjastycznie (Standing ovation). W czerwcu 2021r. odbyła się premiera Koncertu na gitarę i orkiestrę symfoniczną napisanego przez Piotra Steczka specjalnie na zamówienie Festiwalu Gitarowego w Olsztynie. Partię solową wykonał Waldemar Gromolak z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Warmińskiej. Ostatni 2021/2022 rok przyniósł kolejne nowości wydawnicze - najnowszego duetu Stechek z autorską muzyką (wraz z bratem Pawłem - fortepian, akordeon), Sebastian Riedel & Piotr Steczek Kwartet - płyta Radio Sessions, Halina Młynkowa & Piotr Steczek Kwartet - płyta Film(l)ove z najpiękniejszymi polskimi piosenkami filmowymi, oraz Piotr Steczek feat. Kasia Moś - singiel Avoid The Water.

Przemysław Winnicki - ukończył z wyróżnieniem Krakowską Akademię Muzyczną oraz podyplomowe studia"Artist Diploma" w Royal College of Music w Londynie. W maju 2022 roku zadebiutował jako solista w Filharmonii Berlińskiej wraz z Orkiestrą ORSO Philharmonic pod batutą Maestro Wolfganga Roese. Tego samego roku wystąpił również jako solista w słynnych: Konzerthaus we Fryburgu oraz Liederhalle w Stuttgarcie. Przemek Winnicki jest stypendystą fundacji Piotra Klera. Artysta jest laureatem Konkursów pianistycznych w kraju i za granicą, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny WPTAIPC w Nowym Sadzie (Serbia); Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Los Angeles; Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny muzyki Słowiańskiej im. S. Moniuszki w Mińsku; Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Chopin-Roma" w Rzymie. Koncertowazł jako solista z takimi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Filharmonii Mińskiej, Orkiestra Letniej Akademii ISA ' 07 w Reichenau (Austria), Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Łódzkiej, Opolskiej i Rzeszowskiej. Koncertował w takich krajach jak: USA, Polska, Belgia, Szwajcaria, Austria, Niemcy, Dania, Czechy, Słowacja, Włochy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Białoruś. W 2015 roku nagrał swoją pierwszą solową płytę "Piano Recital" w Studiu S1 w Warszawie, która zyskała miano "złotej płyty" w 2016 roku.


Ceny biletów:
59 PLN Ulgowy / Senior
89 PLN Normalny Przedsprzedaż do 24 września
99 PLN Normalny od 25 września do 9 października

Szukasz biletu do teatru, na koncert, kabaret? Skorzystaj z wyszukiwarki

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break