REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Lipidogram - badanie poziomu lipidów w organizmie

Lipidogram - badanie poziomu lipidów w organizmie

Podwyższony poziom cholesterolu i triglicerydów bezpośrednio przekłada się na zwiększone ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego czy zawału. W ramach profilaktyki tych schorzeń zaleca się regularne wykonywanie lipidogramu - badania pozwalającego ocenić poziom lipidów we krwi. Dowiedz się, jakie badania wchodzą w skład lipidogramu oraz kiedy warto się na nie zdecydować.

Lipidogram - podstawowe badanie w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych

Jednym z podstawowych badań wykonywanych w ramach diagnostyki laboratoryjnej jest lipidogram - badanie polega na ocenie gospodarki lipidowej (tłuszczowej) organizmu.

Na podstawie wyników poszczególnych parametrów lekarz jest w stanie ocenić ewparentualne ryzyko wystąpienia u pacjenta chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do podstawowych badań wykonywanych w ramach lipidogramu należą:

 • cholesterol całkowity (CHOL);
 • triglicerydy (Tg);
 • HDL cholesterol (HDL);
 • nie-HDL cholesterol;
 • LDL cholesterol.

  Dodatkowo warto rozważyć wykonanie badań apolipoprotein A i B, które pomagają w ocenie ryzyka chorób miażdżycowych i sercowo-naczyniowych. Ważnym czynnikiem w ocenie ryzyka tych problemów jest także poziom kwasu moczowego w surowicy.

  Lipidogram - kiedy wykonać badanie?

  Zaleca się, aby lipidogram wykonywać w ramach profilaktyki zdrowia - osoby zdrowe od 20. roku życia powinny wykonywać go raz na 5 lat. Wykonywanie lipidogramu raz w roku rekomenduje się natomiast osobom, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, tj. osób, u których występują:

 • otyłość;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • cukrzyca typu 2.;
 • obciążenie genetyczne (przypadki chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie).

  Pacjenci, u których rozpoznano choroby układu sercowo-naczyniowego powinni wykonywać badania profilaktyczne, w tym lipidogram, zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.

  Lipidogram jest badaniem istotnym dla osób dorosłych w każdym wieku. Nawet co trzecia osoba w wieku 18-34 lata ma podwyższony poziom cholesterolu. Wcześnie wykryte nieprawidłowości pozwolą wdrożyć odpowiednie środki profilaktyczne, które pomogą zredukować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i uniknąć poważnych powikłań.

  Gdzie wykonać lipidogram?

  Lipidogram należy do podstawowych badań profilaktycznych, dlatego jest łatwo dostępny.

  Jeśli planujesz wykonanie tego badania, możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria - w ofercie znajduje się unikalny Pakiet lipidogram extra, który zawiera dodatkowo badanie poziomu kwasu moczowego w surowicy. Poziom kwasu moczowego jest markerem zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, dlatego wykonanie tego badania pomaga lekarzowi w dokonaniu prawidłowej oceny zdrowia pacjenta.


 • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

  LINKI SPONSOROWANE

  REKLAMA

  Znajdź swoje wakacje

  REKLAMA