REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Lipidogram - badanie poziomu lipidów w organizmie

Lipidogram - badanie poziomu lipidów w organizmie

Podwyższony poziom cholesterolu i triglicerydów bezpośrednio przekłada się na zwiększone ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego czy zawału. W ramach profilaktyki tych schorzeń zaleca się regularne wykonywanie lipidogramu - badania pozwalającego ocenić poziom lipidów we krwi. Dowiedz się, jakie badania wchodzą w skład lipidogramu oraz kiedy warto się na nie zdecydować.

Lipidogram - podstawowe badanie w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych

Jednym z podstawowych badań wykonywanych w ramach diagnostyki laboratoryjnej jest lipidogram - badanie polega na ocenie gospodarki lipidowej (tłuszczowej) organizmu.

Na podstawie wyników poszczególnych parametrów lekarz jest w stanie ocenić ewparentualne ryzyko wystąpienia u pacjenta chorób układu sercowo-naczyniowego.

Do podstawowych badań wykonywanych w ramach lipidogramu należą:

  • cholesterol całkowity (CHOL);
  • triglicerydy (Tg);
  • HDL cholesterol (HDL);
  • nie-HDL cholesterol;
  • LDL cholesterol.

    Dodatkowo warto rozważyć wykonanie badań apolipoprotein A i B, które pomagają w ocenie ryzyka chorób miażdżycowych i sercowo-naczyniowych. Ważnym czynnikiem w ocenie ryzyka tych problemów jest także poziom kwasu moczowego w surowicy.

    Lipidogram - kiedy wykonać badanie?

    Zaleca się, aby lipidogram wykonywać w ramach profilaktyki zdrowia - osoby zdrowe od 20. roku życia powinny wykonywać go raz na 5 lat. Wykonywanie lipidogramu raz w roku rekomenduje się natomiast osobom, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, tj. osób, u których występują:

  • otyłość;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca typu 2.;
  • obciążenie genetyczne (przypadki chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie).

    Pacjenci, u których rozpoznano choroby układu sercowo-naczyniowego powinni wykonywać badania profilaktyczne, w tym lipidogram, zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.

    Lipidogram jest badaniem istotnym dla osób dorosłych w każdym wieku. Nawet co trzecia osoba w wieku 18-34 lata ma podwyższony poziom cholesterolu. Wcześnie wykryte nieprawidłowości pozwolą wdrożyć odpowiednie środki profilaktyczne, które pomogą zredukować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i uniknąć poważnych powikłań.

    Gdzie wykonać lipidogram?

    Lipidogram należy do podstawowych badań profilaktycznych, dlatego jest łatwo dostępny.

    Jeśli planujesz wykonanie tego badania, możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria - w ofercie znajduje się unikalny Pakiet lipidogram extra, który zawiera dodatkowo badanie poziomu kwasu moczowego w surowicy. Poziom kwasu moczowego jest markerem zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, dlatego wykonanie tego badania pomaga lekarzowi w dokonaniu prawidłowej oceny zdrowia pacjenta.


  • Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Kup bilet

    REKLAMA