BIG czyli duży
22 grudnia 2001
Ukonstytuowanie się prezydium i zarządu Białołęckiej Izby Gospodarczej jest już faktem. Stało się to 12 grudnia. Na prezesa wybrano Janusza M. Ufnarskiego.
- Powołanie izby jest wyjściem naprzeciw małym i średnim przedsiębiorstwom i ich problemom - wyjaśnia prezes Ufnarski. - Nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby na przykład konsorcjum kilku wyspecjalizowanych firm wyłonionych spośród stowarzyszonych w BIG-u stawało do organizowanych przetargów np. na budowę drogi lub szkoły. Dzięki izbie będzie bowiem możliwa pełna koordynacja działań i porozumienie wśród zainteresowanych przedsiębiorców. W ten sposób zamierzamy także przeciwdziałać rosnącemu bezrobociu. Chodzi o to, aby jak najwięcej ludzi z terenu naszej gminy tu właśnie mogło znaleźć zatrudnienie.
Wkrótce BIG rozpocznie przygotowywanie ogólnodostępnej bazy danych. Ma powstać strona internetowa oraz biuletyn firm zrzeszonych w BIG-u. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z informacji o dostępnych usługach lub dokonać zakupu odpowiednich produktów bez konieczności szukania ich poza terenem gminy. Dotąd często przedsiębiorca nie wiedział o tym, że w gminie działa firma, z której usług może skorzystać i szukał pomocy daleko poza Warszawą.
- Będziemy się także starali, poprzez naszą strukturę, przeciwdziałać próbom zmiany ustawy warszawskiej - zapewnia prezes Ufnarski. - Jest dla nas oczywiste, że ponowne scalenie miasta w jeden duży organizm odbędzie się z widoczną stratą dla gmin wianuszka warszawskiego. Sytuacja ta grozi spadkiem zainteresowania zamieszkaniem i inwestowaniem w naszej gminie. Wpłynie to negatywnie na rozwój i kondycję naszych lokalnych, małych i średnich przedsiębiorstw. Jako BIG będziemy konsekwentnie egzekwowali realizacji obietnic przedwyborczych naszych czołowych polityków, zarówno w sprawie zachowania obecnego statutu gmin warszawskich, jak również w obronie małej i średnej przedsiębiorczości. W tych tematach mamy spójne zdanie z rządzącą w naszej gminie koalicją.
Izba zamierza także prowadzić na bieżąco bazę ofert pracy w firmach zrzeszonych w BIG-u. Planowane są także szkolenia dla przedsiębiorców oraz powstanie w ramach BIG-u komisji branżowych.
Izba nie zamierza ograniczać się do działań lokalnych. Planowana jest współpraca ze zrzeszeniami gospodarczymi z zaprzyjaźnionych z Białołeką miast: Berlina, Budapesztu i Nimes. - Już teraz kilkanaście berlińskich przedsiębiorstw wyraziło chęć współpracy z naszymi firmami - mówi J. Ufnarski.
Do BIG-u może przystąpić każda firma z terenu województwa mazowieckiego. Bliższe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 0-603-855-752.
Niebawem Białołęcka Izba Gospodarcza zostanie formalnie zarejestrowana w sądzie. Od początku przyszłego roku będzie miała też swoją siedzibę. O inicjatywach izby będziemy się starali informować na bieżąco Czytelników "Echa".
Grzegorz Cielecki
Zarząd:
|
Prezydium:
|